Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kursy przewodnikowskie Zespół Kadry Kształcącej S.I. Agrikola Hufiec ZHP Warszawa Mokotów Ogólnopolska Konferencja Instruktorska ZHP Dobre Praktyki Kształceniowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kursy przewodnikowskie Zespół Kadry Kształcącej S.I. Agrikola Hufiec ZHP Warszawa Mokotów Ogólnopolska Konferencja Instruktorska ZHP Dobre Praktyki Kształceniowe."— Zapis prezentacji:

1 Kursy przewodnikowskie Zespół Kadry Kształcącej S.I. Agrikola Hufiec ZHP Warszawa Mokotów Ogólnopolska Konferencja Instruktorska ZHP Dobre Praktyki Kształceniowe

2 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Jak narodził się pomysł kursów PWD Czym jest ten kurs Kim jest kursant Założenia kursu PWD Podstawa zaliczenia Przykładowa lista zajęć O czym powiemy?

3 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Jak narodził się pomysł?

4 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów

5

6 Kursy przewodnikowskie uzupełniły istniejącą lukę kształceniową. Wynikły też z poczucia, że na kursie drużynowych nie ma czasu na obszerne dyskusje i refleksję. Te elementy znalazły z powodzeniem miejsce na kursie przewodnikowskim. Naszym zdaniem niektóre treści warto przekazać jeszcze raz, na wyższym poziomie – inaczej się rozmawia i dyskutuje z szesnastolatkami, inaczej z siedemnasto-, osiemnastolatkami.

7 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Czym jest kurs?

8 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów

9 Jest pomostem między kursem drużynowych a kursem poziomu podharcmistrzowskiego. Zapewnia pogłębienie rozumienia treści metodycznych i daje im szerszy kontekst. Zamiast bezpośredniej wiedzy daje takie rozumienie, że do wielu rzeczy kursanci sami mogą dojść.

10 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Na kursie drużynowych był niedoświadczony jeszcze przyboczny, w kursie przewodnikowskim bierze udział ktoś, kto ma już własne doświadczenie i pogląd na działanie i problemy drużyny. Kurs pwd daje możliwość skupienia się na formacji instruktora.

11 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Kim jest kursant?

12 Rozmawiają dwa pączki… Słuchaj, nie uwierzysz- złożyłem papiery na Politechnikę! I coooo? Przyjęli Cię ??

13 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów No co ty ??? PĄCZKA ???

14 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Jest przed lub niedługo po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego. Ma około 18 lat. To ktoś, kto posiada doświadczenie w prowadzeniu drużyny. Jest to osoba, która w pełni świadomie aplikuje na kurs, wie, że chce i może zostać instruktorem.

15 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Założenia kursu/fundamenty

16 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów

17 Kurs ma czynić z grajka wirtuoza, a z rzemieślnika mistrza. Ma dać głębsze rozumienie narzędzi, co zapewni ich stosowanie przez drużynowych. CELE: Świadomość instruktorska – budowanie świadomości harcerskiego wychowawcy, poczucia odpowiedzialności za swoją pracę, ZHP, przygotowanie do złożenia Zobowiązania Instruktorskiego, wiedza o ZHP.

18 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Rozwój własny – rozwijanie własnego ja, budowanie systemu wartości, inwestowanie w siebie, realizacja wyczynu, umiejętności interpersonalne. Warsztat – świeże spojrzenie na warsztat pracy drużynowego, poszerzenie pewnych tematów z pogranicza pracy drużyny i szczepu, nowe formy i treści,

19 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Myślenie – rozwijanie samodzielnego, abstrakcyjnego myślenia, otwartości na inne poglądy, umiejętności obiektywnej oceny, przygotowanie się do zajęć i współudział w prowadzeniu dyskusji. Osią kursu jest dyskusja, otwartość i wyczyn. Kurs w dużym stopniu polega na dzieleniu się doświadczeniami; wykorzystuje wiedzę, którą kursanci już posiadają.

20 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Szczegółowy program kursu jest odpowiedzią na potrzeby konkretnych kursantów – istnieje idea kursu, określająca podstawowe jego założenia. W dostosowaniu programu do ludzi pomagają rozmowy kwalifikacyjne przed kursem. Może lecz nie musi istnieć możliwość niedopuszczenia kogoś do pojechania na kurs.

21 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Istotne są partnerskie relacje między kadrą a uczestnikami, oraz to by kadra posiadała szerokie umiejętności zarówno harcerskie jak i pozaharcerskie. Ważne jest, by po kursie jego uczestnicy umieli sformułować swoje dalsze ścieżki rozwoju, zarówno w życiu harcerskim jak i prywatnym. Kurs powinien mieć formę wyjazdu i to dłuższego (ponad tydzień).

22 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Ważne, by było około dwunastu – piętnastu uczestników. Taka grupa zapewnia możliwość wymiany doświadczeń miedzy kursantami, a przy tym indywidualny kontakt, lepsze poznanie się i zrozumienia, możliwość swobodnego dyskutowania, bez długiego oczekiwania na swoją kolejkę. Uczestnicy powinni pochodzić z różnych środowisk, warto robić kursy międzyhufcowe. Ta otwartość powinna przejawiać się także w doborze prowadzących zajęcia.

23 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Podstawa zaliczenia

24 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów

25 W kursie przewodnikowskim, podobnie jak na kursach drużynowych najważniejszy jest aktywny udział w kursie i indywidualny poziom uczestnika. Pozwalają to ocenić rozmowy kończące kurs. Dodatkowo można dać kursantom zadania, na przykład próby wodzów, napisanie felietonu na ważny harcerski temat, przeczytanie książki i rozmowa o niej

26 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Przykładowa lista zajęć

27 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Nauka toczenia talerza po rancie Kura a bażant Jak zrobić terminatora z mąki Z nadzieniem czy bez Czy Kubuś Puchatek najbardziej lubił prosiaczka? Sen – ćwiczenie praktyczne Czy prawdziwy Polak może jeść chleb z obcej mąki? Dlaczego ogórek nie śpiewa?

28 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Kogo wychowujemy Idea – ruch – organizacja Zobowiązanie instruktorskie Wartości i normy Dyskusje: P.H., Globalizm, Manipulacja, film: 12 gniewnych ludzi, Koedukacja miejsce demokracji w harcerstwie, problematyka demokracji sterowanej Wiedza o ZHP HSW, metodyki Wychowanie seksualne Wyczyn Środowisko lokalne Harcerskie CV Relacje szczep-hufiec Metodyka obozu: Historia harcerstwa na tle wydarzeń historycznych Komunikacja interpersonalna Przekazywanie wiedzy, argumentowanie Rozwiązywanie konfliktów Motywowanie Grupa Lider Lista zajęć z kursu pwd 06

29 Dobre Praktyki Kształceniowe - ZKK Hufca Warszawa-Mokotów Kurs PWD w pigułce Kurs dla osób, które ukończyły kurs drużynowych, a za wcześnie jeszcze dla nich na kurs phm Wzbogaca warsztat metodyczny, daje wiedzę (psych., soc.) leżącą u podstaw metody Program kursu tworzony jest w oparciu o potrzeby konkretnej grupy Kurs ma rozwinąć drużynowego/instruktora, tak aby myślał i dostrzegał swoją rolę w kontekście szerszym niż jego drużyna.


Pobierz ppt "Kursy przewodnikowskie Zespół Kadry Kształcącej S.I. Agrikola Hufiec ZHP Warszawa Mokotów Ogólnopolska Konferencja Instruktorska ZHP Dobre Praktyki Kształceniowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google