Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotował: Marcin Horak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotował: Marcin Horak"— Zapis prezentacji:

1 Przygotował: Marcin Horak
Sudoku Przygotował: Marcin Horak

2 Czym jest sudoku? Sudoku – to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu. W każdej kolumnie, w każdym wierszu i w każdym dziewięciopolowym kwadracie 3x3 musi znaleźć się po jednej cyfrze od 1 do 9.

3 Co to znaczy „sudoku”? Nazwa „sudoku” pochodzi od słowa „sūji wa dokushin ni kagiru”, czyli „cyfry muszą być pojedyncze”.

4 Kwadrat łaciński Zasady gry w sudoku przypominają trochę kwadrat łaciński wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii. W sudoku, inaczej niż w kwadracie łacińskim, cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3x3

5 Jak skutecznie rozwiązać sudoku?

6 Metoda I Metoda 1 polega na znajdowaniu miejsca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3x3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.

7 Metoda II Metoda 2 polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3x3 cyframi od 1 do 9.

8 Metoda III Metoda 3 polega na „bazgraniu” po diagramie. W odpowiednim miejscu kratki stawia się kropki- podpowiedzi: robi się to tak, by jasno określić cyfrę .

9 Odmiany sudoku Istnieją różne odmiany tej gry:
Sudoku samurai - składa się z pięciu kwadratów połączonych ze sobą w kształcie litery X Sudoku trójwymiarowe, w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9x9x9 Killer Sudoku - początkowa plansza nie ma żadnych wpisanych cyfr, ale zamiast tego ma zaznaczone obszary obejmujące od 2 do 7 pól, dla których podana jest suma cyfr zawartych w nich.

10 Mistrzostwa sudoku. Pierwsze mistrzostwa Polski w sudoku zostały zorganizowane przez tygodnik „Polityka” w 2005 roku. Zwycięzcą został Michał Karwański, tytuł I wicemistrza zdobył Łukasz Bożykowski, a II wicemistrza Katarzyna Ślósarczyk. Tytuł pierwszego mistrza świata w sudoku zdobyła we włoskim miasteczku Lucca w 2006 r. Jana Tylová z Czech.

11 Liczba możliwych plansz.
Jak wyliczyli matematycy z Politechniki w Dreźnie istnieje 6 670 903 752 021 072 936 960 (słownie - sześć tryliardów sześćset siedemdziesiąt trylionów dziewięćset trzy biliardy siedemset pięćdziesiąt dwa biliony dwadzieścia jeden miliardów siedemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt) różnych poprawnych plansz sudoku!

12 Zapraszam do spróbowania swoich sił w sudoku!


Pobierz ppt "Przygotował: Marcin Horak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google