Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyszukiwarki internetowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyszukiwarki internetowe"— Zapis prezentacji:

1 Wyszukiwarki internetowe
Opracował: Łukasz Szymański

2 Co to są wyszukiwarki? Wyszukiwarki są to narzędzia (usługi internetowe) do wyszukiwania informacji w sieci opierające się na bazach danych zawierających informacje o większości istniejących stron WWW.

3 Przykłady wyszukiwarek
NetSprint (netsprint.pl) – polska wyszukiwarka mająca ponad 10 milionów skatalagowanych stron. Zawiera wyszukiwarkę stron, grafiki, firm, wiadomości, słownik. Jest połączona bezpośrednio z Internetową Encyklopedią PWN.

4 Przykłady wyszukiwarek
Google (google.pl) – polska wersja amerykańskiej wyszukiwarki google.com. Najszybsza, najpopularniejsza, najefektywniejsza wyszukiwarka w sieci.

5 Przykłady wyszukiwarek
Szukacz (szukacz.pl) – wyszukiwarka przygotowana do wyszukiwania dokumentów w języku polskim.

6 Multiwyszukiwarki Multiwyszukiwarki to najnowsze narzędzia do wyszukiwania informacji na stronach WWW. Podstawą ich działania jest to, że nie posiadają własnych baz danych, ale posługują się zasobami katalogów tematycznych i wyszukiwarek.

7 Przykłady multiwyszukiwarek
RazDwaTrzy (razdwatrzy.com) – korzysta z kilkunastu wyszukiwarek równolegle. Wyszukuje informacje z kilku miliardów stron WWW.

8 Przykłady multiwyszukiwarek
Ixquick (ixquick.com/pol) – przeszukuje wiele liczących się wyszukiwarek. Może wyszukiwać strony www, grafikę, pliki Mp3 i wiadomości.

9 Przykłady multiwyszukiwarek
PLIKoskop (plikoskop.pl) – uławia wyszukiwanie plików na polskich serwerach FTP. Działa podobnie jak wyszukiwarka ale odnajduje tylko pliki umieszczone na polskich serwerach FTP.

10 Wyszukiwanie informacji
Wpisana fraza Wyszukiwarka znajdzie: Adam Mickiewicz był wielkim poetą strony w których występują wszystkie słowa „Adam Mickiewicz” był wielkim poetą Strony na których występuje fraza Adam Mickiewicz oraz występują pozostałe słowa Adam Mickiewicz wielk* poet* Strony jak w pierwszym wierszu, ale słowa z gwiazdką mogą wystąpić z dowolną końcówką. Adam Mickiewicz -poeta Strony na których na pewno nie występuje słowo poeta Adam+Mickiewicz+poeta Strony na których na pewno występuje Mickiewicz oraz poeta, a słowo Adam może wystapic.

11 Wyszukiwanie informacji
Wpisana fraza Wyszukiwarka znajdzie: Adam Mickiewicz [wielki poeta] Strony na których na pewno występuje Adam oraz Mickiewicz i co najmniej jedno ze słów z nawiasu. Adam Mickiewicz [wielkim poeta poetą] [romantyzm romantyzmu] Strony na których występują pierwsze dwa słowa i co najmniej po jednym ze słów z każdego z nawiasów


Pobierz ppt "Wyszukiwarki internetowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google