Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja powstała w oparciu o powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Tymczasem w Afryce…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja powstała w oparciu o powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Tymczasem w Afryce…"— Zapis prezentacji:

1

2 Prezentacja powstała w oparciu o powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Tymczasem w Afryce…

3 Plemię Wa-hima Dawniej Wa-himowie byli wojownikami, popadali w konflikty z plemieniem Samburu. Ich królem był Fumba, ojciec Kalego. Nosili skórzane przepaski, a ich ciała ozdabiały tatuaże. Na twarzach pojawiały się egzotyczne ozdoby – w przekutych uszach członkowie plemienia umieszczali wielkie kawałki drewna. Podobną biżuterię nosili w wargach. W ich wierzeniach najważniejsze miejsce zajmował duch Mzimu. Mógł on zarówno sprzyjać człowiekowi, jak i niweczyć jego plany. Mzimu przywoływano rozpalając ogień lub odprawiając tańce o określonym układzie. Tak naprawdę za wszystkim stali szamani, którzy w ten sposób mogli kontrolować ludzi i ich działania (np. wydając specjalne odgłosy sugerujące wiernym fakt, iż Mzimu zbliża się i może przemówić lub dać sygnał swojej obecności). Plemię Wa-hima żywiło się mięsem upolowanej zwierzyny i hodowanego bydła. Najważniejszą rośliną uprawną był dla nich maniok. Istotne miejsce w ich jadłospisie zajmowały także owoce, których dostarczała im okoliczna roślinność.

4 Plemię MRua dawniej Staś i Nel dotarli także do wnioski plemienia MRua. Królem wioski był stary Murzyn o rosłej sylwetce, zawarł on braterstwo krwi z Kalim podczas wizyty dziwnych gości – Stasia i Nel w swej osadzie. Czarownikiem był Kumba, nosił czapkę ze szczurów. Gdy odkryto, że oszukiwał i okradał swój naród, skazano go na banicję*. *banicja – wygnanie z kraju.

5 Powrót do Wa- himów Postacie według powieści W pustyni i puszczy : Fumba był czarownikiem tego plemienia i ojcem Kalego. Zginął w bitwie z Samburu pod górą Boko. Mkunja i Mpua byli czarownikami, którzy oszukiwali i okradali swój naród. Gdy ten proceder wykrył Kali, zbił ich bambusem. To nie wystarczyło, by naprowadzić bohaterów na uczciwą drogę – z zemsty podczas wędrówki przez bezwodną pustynię ukradli ostatnie worki z wodą i uciekli. Potem Kali odnalazł tylko ich ciała, rozszarpane przez lwy. W XIII w. n.e Wa-himowie mieli niewielkie królestwo położone na terenie dzisiejszej Ugandy.

6 Plemię Dangalów Z tego plemienia wywodzili się Mahdi, Fatma, Idrys i Gebhr. To właśnie przez Fatmę Staś i Nel zostali porwani.

7 Kali z plemienia Wa-himów Kali pochodził z plemienia Wa-hima. Panującym tam zwyczajem było braterstwo krwi-znak przyjaźni. Obrzęd ten polegał na tym, że dwóm osobom zawierającym braterstwo nacinano skórę na ramieniu, moczono w ich krwi kawałki świeżej wątroby zwierzęcej, a następnie podawano im je do zjedzenia. Jeśli udawało im się połknąć mięso, braterstwo krwi uważano za zawarte, odtąd byli jak prawdziwi bracia.

8 Mea z plemienia Dinka Mea była murzyńską służącą pochodzącą z plemienia Dinka. Miała długie nogi, była smukła i szczupła. Została ofiarowana Nel przez Emira w Faszodziepo śmierci Dinah, kiedy dziewczynce zabrakło piastunki. Wychowywała się nad brzegiem Nilu. Była bardzo przywiązana do Nel i zakochała się w Kalim. Chciała umrzeć razem z nim, kiedy razem w czasie ostatniego etapu konali z pragnienia na pustyni. Za sprawą dzieci i przyjęła chrzest na górze Lindego.

9 Plemię Dinka Dzisiejsze życie Dinków: To afrykańskie plemię zamieszkuję Sudan Południowy. Dinkowie są największą grupą ludności w tym państwie. Ich liczbę szacuje się na ok. 3 mln. Ważne miejsce w życiu i gospodarce Dinków zajmuje hodowla bydła. Dinkowie w całej Afryce słyną wysokim wzrostem. W porze suchej wszyscy z wyjątkiem ludzi starszych, chorych oraz karmiących matek przemieszczają się do prowizorycznych, tymczasowych chat w pobliżu pastwisk. Dinka wyznają wiarę w jednego boga zwanego Nhialic. Przemawia on przez duchy, które czasowo wcielają się w ludzkie ciała. Część z nich uznaje chrześcijaństwo.

10 Berberowie Berberowie są uważani za rdzenną ludność Północnej Afryki. Obecnie można spotkać plemiona i związki berberyjskie na obszarach od Oazy Siwa w Egipcie aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i od brzegów Morza Śródziemnego po południowe granice Sahary. Oblicza się, że językami berberyjskimi mówi dzisiaj jeszcze od 6 do 7 mln ludzi. Nazwa Berber pochodzi od łacińskiego barbarus – barbarzyńca. Do języków europejskich weszło za pośrednictwem arabskiego barbar.

11 Plemi ę Samburu dawniej i dzisiaj Postacie według W pustyni i puszczy Królem narodu był Mamba zginął on w bitwie z Wa-hima, pod górą Boko. Fauru był synem Mamby. Po śmierci ojca został królem narodu Samburu. Na prośbę, a właściwie rozkaz, Stasia uniknął śmierci z rąk Kalego, który w końcu uczynił z nim braterstwo krwi. Wierzenia trwające do dziś: Samburowie przywiązują dużą wagę do dzieci, wiele rytuałów i ceremonii jest wykonywanych w celu zwiększenia płodności; bycie bezdzietnym jest wielkim wstydem. Religia Samburów: -wierzą w Boga, który jest wszędzie i jest wszechmocny, a ponadto wierzą w złe moce. Jedynym sposobem komunikacji z Bogiem jest rozmowa przez niewidzialny sznur, który biegnie z nieba na ziemię. Niestety sznur ten został odcięty w przeszłości, ponieważ niektórzy Samburowie nie wierzyli, że Bóg odpowiada na ich modlitwy

12 Kobiety Samburu Kobiety Samburu na co dzień noszą wielkie koliste i wielopoziomowe naszyjniki misternie zrobione z maleńkich koralików.

13 Koniec Ż egnaj Afryko…

14 Bibliografia Autorzy prezentacji: Muzyka: Julia Czarnota http://www.youtube.com/watch?v=-ivmMcK5zaE Dawid Kapusta http://www.youtube.com/watch?v=xw_OEU2U4W8 Karolina Tereszkiewicz http://www.youtube.com/watch?v=36mCEZzzQ3o Weronika Krzywonos Wykorzystane załączniki : Źródła do slajdu nr 1 : -http://www.misje-ofm.pl/misje2003/zdj_2003/afryka_dzieci01_m.jpg -http://www.niebieskamila.pl/files/upload/image/Trasy_rejsow/Afryka_1a.jpghttp://www.niebieskamila.pl/files/upload/image/Trasy_rejsow/Afryka_1a.jpg -http://papilot2.mykmyk.pl/img/660/0/afrykanskie-dzieci-murzyniatka16973369.jpg Źródła do slajdu nr 3 : -https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQc_4Hi2Dg_pQcu0UM9v5iScevjkeHOPQElEZf9MeIxfYoGAyhF -http://www.widelec.org/stuff/afryka3/afryka_10.jpg -http://ziemianarozdrozu.pl/i/upload/zmiany-klimatu-zjawiska/brudna-studnia-afryka.jpg -http://avricola.eu.interii.pl/ida2.jpg Źródła do slajdu nr 4 : -http://bookeriada.pl/wp-content/uploads/2011/11/Afryka1.jpg -http://www.infocast.pl/wp-content/uploads/2012/04/afryka.jpg Źródła do slajdu nr 5 : -http://bez-granic.pl/wp-content/uploads/2010/05/nosoro%C5%BCec.jpg Źródła do slajdu nr 6 : -http://wyznaniaksiazkocholiczki.files.wordpress.com/2011/06/20476_lingile_shongwe_01.jpg -http://www.cyfrowypolsat.pl/img/entries/b_w_pustyni04.jpg;jsessionid=5B3E20D9F1A82E93247A904158B7E73D.node4 Źródła do slajdu nr 7: -http://wyznaniaksiazkocholiczki.files.wordpress.com/2011/06/20477_mzwandile_ngubeni_01.jpg -http://funkyimg.com/u2/1466/834/6373084105_1_jpg_ext_.jpg -http://1.fwcdn.pl/ph/14/52/1452/4122.1.jpg -http://www.cyfraplus.pl/ms_galeria/fotobase/16397_b.jpg Źródła do slajdu nr 8: -http://wyborcza.pl/dziennikarze/55,84009,3762459,,,,3762322.htmlhttp://wyborcza.pl/dziennikarze/55,84009,3762459,,,,3762322.html Źródła do slajdu nr 9 : -http://pu.i.wp.pl/k,MzM2MTY0MjIsMjAxNTkx,f,Berber_tunisie_1910_HN_big.jpg Źródła do slajdu nr 10 i 11 : - http://dzikuska.com/newsy/12/samburowie Źródła do slajdy nr 11: Źródła ze slajdy nr 12: -http://mrostkow.oeiizk.waw.pl/efs/a6/MB/grafika/afryka.gif

15 Autorzy prezentacji: Julia Czarnota Dawid Kapusta Karolina Tereszkiewicz Weronika Krzywonos

16 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Prezentacja powstała w oparciu o powieść H. Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Tymczasem w Afryce…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google