Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adaptacja - przystosowanie dzieła literackiego do potrzeb innego odbiorcy niżto przewidywał autor. Akcja - określenie ciągu zdarzeń w filmie. Aktor.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adaptacja - przystosowanie dzieła literackiego do potrzeb innego odbiorcy niżto przewidywał autor. Akcja - określenie ciągu zdarzeń w filmie. Aktor."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Adaptacja - przystosowanie dzieła literackiego do potrzeb innego odbiorcy niżto przewidywał autor. Akcja - określenie ciągu zdarzeń w filmie. Aktor - osoba wcielająca się w odgrywaną postać.

4 Charakteryzator - zawód, polegający na nadaniu twarzy i sylwetce aktora cech granej przez niego postaci. Cięcie - raptowne przejście jednego ujęcia w drugie. Czołówka - wszelkie napisy na początku filmu. Inne określenie tego terminu to napisy początkowe.

5 Detal - rodzaj ujęcia filmowego przedstawiającego szczegół filmowanego obiektu. Dialogista - scenarzysta specjalizujący się w pisaniu dialogów do filmów. Dubler - jest osobą, która zastępuje aktora w różnych scenach.

6 Efekty gwaru - nieczytelne odgłosy rozmów np. w zatłoczonej restauracji. Efekty specjalne - dźwięki dograne dodatkowo, czasami tworzone za pomocą oprogramowania komputerowego. Ekranizacja - nakręcenie wersji filmowej.

7

8

9

10

11

12

13 Gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Przykłady: Pianista Filadelfia.

14 Gatunek filmowy, posługujący się magicznymi i nadprzyrodzonymi formami i motywami. Przykłady: Władca Pierścieni Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i stara szafa.

15 Rodzaj filmu, który jest tworzony techniką zdjęć poklatkowych. Przykłady: Epoka lodowcowa Kurczak Mały

16 Tworzywem w produkcji takiego filmu jest rzeczywistość realna, przetworzona do formy artystycznej za pomocą filmowych środków wyrazu. Przykłady: Boso przez świat Galileo Extra

17 Gatunek filmowy opowiadający o wydarzeniach historycznych, prezentuje wydarzenia przeszłości, relacje, dokumenty i wspomnienia. Przykłady: Alexander Potop

18 Dzieło filmowe zrealizowane w taki sposób, że prowadzi do ożywienia nieruchomych form za pomocą ruchu obiektywów. Przykłady: Toy Story

19 To filmowa odmiana musicalu. Gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Przykłady: Czasem słońce, czasem deszcz High School Musical

20 Charakterystyczny dla zachowań społecznych, ukazuje codzienność, obyczaje i ludzkie nawyki. Przykłady: M jak miłość Barwy szczęścia.

21 Typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować, jako odmiany filmu sensacyjnego. Przykłady: Szklana pułapka Terminator.

22 Gatunek filmowy dotyczący wojny. Zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych. Przykłady: Łowca jeleni Szeregowiec Ryan

23 Odmiana fantastyki, polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić zjawiska nadprzyrodzone. Przykłady: Boogeyman Dracula

24 Gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci. Zakończony najczęściej happy end`em. Przykłady: Głupi i głupszy Ace Ventura: Psi detektyw

25 Gatunek filmu o charakterze komediowym, głównie o tematyce miłosnej. Komedia romantyczna ma przeważnie szczęśliwe zakończenie. Przykłady: Nigdy w życiu! Tylko mnie kochaj

26 W najbardziej ogólnym znaczeniu to film, który tematyką obejmuje różne aspekty przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Przykłady: Sin City: Miasto Grzechu CSI: Kryminalne zagadki Miami

27 Gatunek filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych. Przykłady: Titanic Dom nad jeziorem.

28 Gatunek filmowy o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki. Ukazuje ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Przykłady: Gwiezdne wojny Matrix.

29 Rodzaj filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u widza dreszcz emocji. Przykłady: Psychoza Milczenie owiec.

30 Western Gatunek filmu fabularnego, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji. Przykłady: Tańczący z wilkami Siedmiu wspaniałych.

31

32 Nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w dziedzinie filmu i telewizji. Pierwsza ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w styczniu 1944 roku w Los Angeles.

33 Przyznawana od 1969r. dla młodych aktorów, wyróżniających się wybitną indywidualnością. Do 1995r. nagrodę przyznawało czasopismo "Ekran".

34 Główna nagroda filmowa przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku na europejskim festiwalu filmowym, odbywającym się corocznie w Wenecji.

35 Amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz.

36 Nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu. Obecnie nagroda ta jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.

37 W latach 1974-1975 Złote Kaczki zastąpiono Złotymi Kamerami, które przyznawali dziennikarze "Filmu" w kategoriach: najlepszy film polski, najlepszy debiut reżyserski, najlepsze kreacje aktorskie.

38 Doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku w warszawskim Kinie Capitol – nagrody wręczono w dwunastu kategoriach.

39

40 Film Joela i Ethana Coenów z 2007 roku, zdobył Oscara, jako najlepszy film tego roku.

41 Amerykański melodramat z elementami fantasy, zdobył 3 Oscary w roku 2008.

42 Brytyjski melodramat w reżyserii Danny'ego Boyle'a. Zdobywca Oscara w 2009 roku.

43 Amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Otrzymał trzy Oscary za najlepszą scenografię, zdjęcia i efekty specjalne.

44 Amerykański film animowany z 2010 roku w reżyserii Lee Unkricha. Dwa Oskary (za film animowany i piosenkę) w 2010 r.

45 Brytyjski dramat historyczny. Nagrodzony w 2011 roku czterema Oscarami (w tym za najlepszy film).

46 W 2012 roku, podczas 84 ceremonii wręczenia Oscarów film otrzymał 5 statuetek.

47

48 Zdobył jedenaście Oscarów.

49 Amerykański thiller w 1992 roku zdobył Oscary w pięciu kategoriach.

50 Film dramatyczny, zdobywca Oscarów w 2004 roku.

51 Amerykański film fabularny. Osiem Oscarów w roku 1984.

52 Dramat obyczajowy, pięć Oscarów w 2000 r.

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64 Andrzej Wajda Polski wybitny reżyser filmowy i teatralny.

65 ,,Wałęsa,,Wesele,,Zemsta,,Pan Tadeusz,,Korczak,,Panny z Wilka,,Katyń,,Brzezina

66 Nagrody : Złoty Lew Oscar Złoty Niedźwiedź Złota Palma Felix

67 Krystyna Zachwatowicz Aktorka, reżyser, scenograf filmowy.

68 1988-,,Biesy(kostiumy) 1990-,,Korczak(obsada aktorska) 1998-,,Pan Tadeusz(obsada aktorska) 2002-,,Zemsta(kostiumy) 2007-,,Katyń(obsada aktorska)

69 Krzysztof Krauze Polski reżyser i scenarzysta filmowy.

70 1996-,,Gry uliczne 1997-,,Fotoamator 1999-,,Dług 2004-,,Mój Nikifor 2006-,,Plac Zbawiciela

71 Juliusz Machulski Polski reżyser filmowy, producent, aktor, scenarzysta.

72 Wyre ż yserowane filmy: 1997-,,Kiler 2004-,,Vinci 2010-,,Kołysanka 2013-,,AmbaSSada

73 1.) Jakie gatunki filmu ogl ą dasz najcz ęś ciej ? Młodzie ż : Doro ś li:

74 2.) Ile czasu dziennie ogl ą dasz telewizj ę ? Młodzie ż :Doro ś li:

75 3.)Czy mo ż esz wyobrazić sobie współczesn ą kultur ę bez filmu? Młodzie ż :Doro ś li:

76 4.) Jak sp ę dzałby ś czas, gdyby nie było telewizji, filmu, internetu ? Młodzie ż : Doro ś li:

77 5.) Dlaczego warto ogl ą dać filmy ? Młodzie ż :Doro ś li:

78 Z przeprowadzonych ankiet wynika, że dziśfilm to jedna z najbardziej lubianych rozrywek.Jedno jest pewne – nie potrafimy wyobrazićsobie współczesnej kultury bez filmu. Film towarzyszy nam na co dzień, wpływa napoglądy dorosłych, jak i również młodzieży.Prowokuje do dyskusji, kształtuje naszepostawy moralne i społeczne. Współczesne kino oferuje nam bogatyrepertuar, ale należy pamiętać o tym, bywybierać to, co wartościowe i dla nasodpowiednie.

79 Bibliografia: M. Derlukiewicz : Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego Internet. Wikipedia – wolna encyklopedia.

80


Pobierz ppt "Adaptacja - przystosowanie dzieła literackiego do potrzeb innego odbiorcy niżto przewidywał autor. Akcja - określenie ciągu zdarzeń w filmie. Aktor."

Podobne prezentacje


Reklamy Google