Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI Aneta Woźniak. BAŚŃ jest to jeden z podstawowych gatunków literackich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI Aneta Woźniak. BAŚŃ jest to jeden z podstawowych gatunków literackich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się"— Zapis prezentacji:

1 PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI Aneta Woźniak

2 BAŚŃ jest to jeden z podstawowych gatunków literackich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się do folkloru; zawiera ludową mądrość. Np. Baśnie Tysiąca i jednej nocy, Braci Grimm, H. Ch. Andersena

3 Cechy baśni: Zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Charakterystyczny początek: - Dawno, dawno temu... - Za siedmioma górami, za siedmioma morzami...

4 Bohaterowie obdarzeni są siłami nadnaturalnymi – nadzwyczaj silni, nadzwyczaj piękni; ich cechy są wyolbrzymione; mogą przybierać inną postać. Bohaterami mogą być również postacie fantastyczne, np. krasnoludki, czarownice, smoki, skrzaty.

5

6 Świat w baśniach jest fantastyczny. Wszystko jest w nim możliwe – szybkie pokonywanie odległości, ożywienie, mówiąca przyroda o ludzkich cechach. Elementy fantastyczne przeplatają się z prawdopodobnymi.

7 Motywy wędrowne bohaterowie stale wędrują w poszukiwaniu cudownego przedmiotu, po drodze mają wiele przygód, muszą przejść wiele prób.

8 Istnieje sprawiedliwość: kara za złe czyny a nagroda za dobre. Zło, mimo że jest potężniejsze niż dobro, przeważnie przegrywa. Zwycięstwo dobra okupione jest jednak pewną stratą.

9 Baśń zawiera pouczenie, morał, naukę dla bohaterów i dla czytelnika.

10 Szczęśliwe zakończenie: I żyli długo i szczęśliwie I ja tam byłem, miód i wino piłem

11

12 DZIĘKUJĘ! Bibliografia:


Pobierz ppt "PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI Aneta Woźniak. BAŚŃ jest to jeden z podstawowych gatunków literackich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google