Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serock Dobry wiatr w Twoje żagle. Biuletyn turystyczny miasta Serock oczami uczestników projektu Każdy może zostać Omnibusem stworzony na kolonii w Darłowie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serock Dobry wiatr w Twoje żagle. Biuletyn turystyczny miasta Serock oczami uczestników projektu Każdy może zostać Omnibusem stworzony na kolonii w Darłowie,"— Zapis prezentacji:

1 Serock Dobry wiatr w Twoje żagle

2 Biuletyn turystyczny miasta Serock oczami uczestników projektu Każdy może zostać Omnibusem stworzony na kolonii w Darłowie, sierpień 2010.

3 Drodzy Koledzy! Chcielibyśmy Wam pokazać naszą gminę Serock. Jest ona położona na Mazowszu ok. 40 km od centrum Warszawy. Miasto Serock jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu, pierwsza wzmianka o Serockupowstała w 1065 r. Gmina Serock ma ok.11560 mieszkańców: - w mieście - 3651 - w gminie - 7909.

4 Zabytki gminy Serock: 1.Kościół pw. Zwiastowania NMP w Serocku 2.Szkoła w Serocku 3.Zajazd Napoleoński w Serocku 4.Pałac Krasińskich w Zegrzu 5.Szkoła w Woli Kiełpińskiej 6.Kościół w Woli Kiełpińskiej pw. Św. Antoniego 7.Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie 8.Ruiny dworku Szaniawskich w Jadwisinie

5 Kościół pw. Zwiastowania NMP w Serocku

6 Zbudowany z fundacji Janusza III i Stanisława po 1520r. staraniem ówczesnego proboszcza Wojciecha Popielskiego. Jest to kościół murowanyz czerwonej cegły w stylu późnogotyckim.Zost ał zatwierdzony jako zabytek w 1961roku.

7 Kościół w Woli Kiełpińskiej pw. Św. Antoniego

8 Kościół został zbudowany w latach 1895-1899 z fundacji Macieja i Jadwigi Radziwiłłów. Główny ołtarz przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Warte uwagi są takżeobrazy przedstawiające ukrzyżowanie JezusaChrystusa.

9 Ratusz na rynku w Serocku

10 Rynek powstał w średniowiecznym stylu urbanistycznym. Rynek wyłożony jest kocimi łbami. Znajduje się nanim fontanna, a w środy i soboty odbywasię na nim targowisko.

11 Szkoła w Serocku

12 Pierwsze wzmianki o szkole zostały zanotowane w 1886 r. W 1893 r. podczas wielkiego pożaru budynek spłonął, a odbudowano go cztery lata później. Podczas wojny zniszczono wszystkie pomoce naukowe. W latach 1967- 68budynek przyjął obecną formę. Patronem Szkoły Podstawowej jest MikołajKopernik, a Gimnazjum - Romuald Traugutt.

13 Napoleoński Zajazd Pocztowy w Serocku

14 Wybudowano go w I poł. XIX w. W kolejnych latach budynek był przebudowywany. Zajazd składał się z podłużnego korpusu, który łączył dwie bramy ze skrzydłamibocznymi. Ten typ budowy był charakterystyczny dlamiast i miasteczek Królestwa Polskiego. Obecnie została tylko jedna brama.

15 Pałac Krasińskich w Zegrzu

16 Pałac wzniesiono w XVIII w. przez rodzinę Krasińskich. Na przełomie XIX i XX w. był wykorzystywany jako letnia rezydencja i mieszkania dla komendantów TwierdzyZegrze. Pałac ma piękny ganek, a wokół zachował się wspaniałystarodrzew.

17 Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie

18 Pałac wybudowany pod koniec XIX w. dla Macieja Radziwiłła i Jadwigi Krasińskiej. Dookoła budynku jest 100 hektarowy parkstanowiący rezerwat przyrody, który jestpozostałością po puszczy Serockiej.

19 Zespół Szkół w Woli Kiełpińskiej im. Witolda Zglenickiego

20 Pierwszy rok szkolny miał się zacząć 01.09.1939r., ale wybuchła wojna. W latach 1939-45 szkoła została zniszczona. Powojnie szkoła była rozbudowywana i modernizowana.

21 Dziękujemy Wam za tę krótką wycieczkę po naszej gminie i zapraszamy serdecznie doodwiedzeniaSerocka.


Pobierz ppt "Serock Dobry wiatr w Twoje żagle. Biuletyn turystyczny miasta Serock oczami uczestników projektu Każdy może zostać Omnibusem stworzony na kolonii w Darłowie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google