Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE"— Zapis prezentacji:

1 WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE
Wycieczka do Śląskiego Planetarium w Chorzowie Dnia r. uczniowie klas IV – VI brali udział w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wyjechaliśmy autokarem o godzinie 8.00 , do Chorzowa dotarliśmy około godziny Na dziedzińcu, przed Planetarium, przywitał nas pomnik Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma, którego imię nosi śląskie obserwatorium. Oczekując na bilety, rozpoczęliśmy zwiedzanie od oglądania ekspozycji w holu budynku. Oglądając zamieszczone tam gabloty można było poznać historię planetarium, zobaczyć mapę nieba, itp. Największe wrażenie na uczniach naszej szkoły zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może tam pomieścić 400 osób. O godzinie rozpoczął się seans, podzielony na dwie lekcje. Kiedy już wszyscy rozsiedli się wygodnie w fotelach , ich oczom ukazał się fantastyczny spektakl na sztucznie stworzonym niebie. Pod sklepieniem planetarium o powierzchni 1000 m2 , naśladującym rzeczywisty firmament, zobaczyli wszystko to, co dzieje się wysoko nad nami , a czego nie są w stanie dostrzec gołym okiem . Aparatura projekcyjna umieszczona pod 23 metrową kopułą budynku pozwoliła im zobaczyć niebo oglądane oczami tak starożytnych, jak i współczesnych ; zaobserwować zjawiska zachodzące w Układzie Słonecznym i poznać skutki ruchu obrotowego Ziemi, przyjrzeć się bliżej planetom naszego układu. Opiekunowie wycieczki: Joanna Rębiś, Bożena Adamczyk, Lidia Kolosko

2

3 Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie

4 Przed Planetarium w Chorzowie

5 ZBIÓRKA BATERII DLACZEGO NIE WOLNO WYRZUCAĆ ZUŻYTYCH BATERII? Bateria to zmagazynowana energia chemiczna zamieniana w energię elektryczną. Zużyte baterie zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione metale ciężkie są niebezpieczne dla środowiska, gdy trafią bezpośrednio do kosza, bądź, co gorsza, na dzikie wysypisko. Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego też należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację "u źródła", czyli bezpośrednio w domu. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników. Przynośmy je do Naszej Szkoły i umieszczajmy w pojemnikach, w których będą czekać na przekazanie do REBA -Organizacja Odzysku S. A.

6 JAK WYGLĄDA ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII W NASZEJ SZKOLE
JAK WYGLĄDA ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII W NASZEJ SZKOLE ? Zbiórką zużytych baterii zajmujemy się już od kilku lat. Od roku szkolnego 2010/2011 podjęliśmy w szkole bardzo intensywną promocję zbiorki zużytych baterii. Przedsiębiorstwo Odzysku Reba przyznaje za każdy kilogram oddanych baterii 1 punkt, który można zamienić na nagrody. Zebraliśmy dotychczas 68 kg.

7 TYTOŃ , NARKOTYKI , DOPALACZE - JAK SIĘ PRZED TYM BRONIĆ ?
DBAMY O SWOJE ZDROWIE Dnia r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące tematu używek oraz tego , jak się przed nimi bronić. Pani higienistka przedstawiła uczniom problem i niebezpieczne skutki palenia papierosów oraz stosowania dopalaczy. Dzieci obejrzały 2 filmy edukacyjne: „ Uzależnienie- czy świat oszalał ?” i „ Dopalacze, narkotyki i inne używki”. Filmy bardzo szczegółowo pokazały, jak łatwo wpaść w nałóg. Uczniowie wyciągnęli wnioski dla siebie : „ NIE WARTO SIĘGAĆ PO PAPIEROSY” „ STOP – DOPALACZOM, NARKOTYKOM I INNYM UŻYWKOM”

8 FILM POGADANKA

9 OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY „ EKO- PLANETA”
W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 UCZNIOWIE NASZJ SZKOŁY WZIĘLI UDZIAŁ W DWÓCH FORMACH KONKURSU: TEŚCIE KONKURSOWYM JEDNOKROTNEGO WYBORU, SKŁADAJĄCEGO SIĘ Z 30 PYTAŃ ORAZ ZADANIA OPISOWEGO KONKURSIE PRAC INDYWIDUALNYCH W FORMIE PISEMNEJ LUB ALBUMOWEJ NA TEMAT „ SKRZYDLACI MIESZKAŃCY MOJEJ OKOLICY” ORGANIZATOREM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ EKO – PLANETA” JEST STOWARZYSZENIE UPOWSZECHNIANIA WIEDZY I KULTURY REGIONALNEJ „ POKOLENIE” W WARSZAWIE. WYNIKI KONKURSU: DYPLOM ZA BARDZO DOBRY WYNIK: ) DYPLOM UZNANIA: - PATRYK DUDEK WERONIKA PAWLETA - RAFAŁ ZIENTEK PATRYCJA MAŃKA DYPLOM WYRÓŻNIENIA : ALEKSANDRA DYMEK - PAULINA KACZMARCZYK JACEK WRÓBEL - JULIA MIGACZ - ŁUKASZ GOSIEWSKI - DOROTA PAWLETA

10

11 22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA Rozwiązywanie problemów ekologicznych wobec których stanęła współczesna ludzkość nie będzie możliwe bez szerokiego udziału edukacji na wszystkich szczeblach i poziomach kształcenia. Nauczyć dzieci rozumieć, kochać i dbać o otaczający nas świat przyrody jest rzeczą niezwykle ważną. Woda to życie, energia i składnik krwi. Jest wszędzie, gdy jej brakuje wszystko znika, ginie. Dlatego należy bardzo wcześnie uświadamiać dzieciom rolę wody w życiu nie tylko domowym, ale także w życiu przyrody. Jakość wody, jako substancji niezbędnej do życia organizmów żywych jest palącą sprawą ludzkości, ponieważ w wielu miejscach kuli ziemskiej zaczyna jej brakować, stąd konieczność zwrócenia uwagi na proces oszczędnego gospodarowania nią.

12 oraz poznać wiele ciekawostek na temat tej cudownej substancji.
Z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę, na której znalazły się prace plastyczne – krople wody oraz hasło „ Oszczędzaj wodę”. Uczniowie również obejrzeli film „ Woda źródłem życia” – Klubu Gaja. W którym mogli zobaczyć jak wyglądają zasoby wodne na świecie, jakie jest zużycie wody oraz poznać wiele ciekawostek na temat tej cudownej substancji. W ramach zachęcenia uczniów do oszczędzania i szanowania wody ogłoszono w naszej szkole konkurs przyrodniczo- plastyczny na temat „ OSZCZĘDZAMY WODĘ – KAŻDA KROPLA WODY NA WAGĘ ZŁOTA”. Cel konkursu: Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VI. Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do oszczędzania wody. Uczestnicy mają za zadanie stworzyć wybraną techniką plastyczną swój własny regulamin oszczędzania wody, w którym zaprezentują podejmowane przez siebie lub planowane sposoby oszczędzania wody w domu czy w szkole. Uczestnicy konkursu będą mogli w ten sposób lepiej mobilizować się do codziennego oszczędzania wody, być dobrym przykładem dla rówieśników i rodziny. Uczestnicy dadzą w ten sposób wyraz temu, jak ważna jest dla nich woda i ochrona jej zasobów.

13 Woda- darem życia. Regulamin konkursu: format A3 technika dowolna
termin składania prac do r. prace odbiera nauczyciel przyrody lub plastyki ogłoszenie wyników konkursu r. Woda- darem życia.

14 WYNIKI KONKURSU: I miejsce HANNA IZDEBSKA i DAWID BLUSZCZ II miejsce ZUZANNA SOWA i IZABELLA STANICZEK III miejsce ADRIAN DUDEK , KAMIL GRANIECZNY i PAWEŁ SEWERYNIAK

15 PRACE UCZNIÓW

16 KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA WODY
Regulamin konkursu: 1.Celem konkursu jest wykorzystanie i rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów oraz ich umiejętności praktycznych związanych z nowoczesną technologią multimedialną do działań związanych z uświadamianiem jak ważna jest w życiu woda i dlaczego należy ją oszczędzać. 2.Tematyka konkursu: Wszechobecna woda Jak oszczędzać wodę? 3.Czas trwania konkursu: -od r. – do r. 4.Warunki uczestnictwa: -prezentacje należy przekazać na płycie CD lub napędzie PenDrive -praca powinna zostać wykonana w formie prezentacji multimedialnej w programie Power Point ( do 15 slajdów) -praca powinna zawierać treści zgodne z założonym tematem -treść powinna być zilustrowana odpowiednimi zdjęciami i rysunkami -praca powinna być podpisana na slajdzie i zawierać bibliografię -prace należy składać u p. Lidii Kolosko -ogłoszenie konkursu r.

17 Wyniki konkursu na prezentację multimedialną:
I miejsce PATRYK KACZMARCZYK II miejsce JACEK WRÓBEL III miejsce PATRYK DUDEK i ŁUKASZ MASARCZYK

18 WYJAZDY NA BASEN W RAMACH PROJEKTU UNIJNEGO
OD MARCA 2013r. UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY UCZESTNICZĄ W BEZPŁATNYCH WYJAZDACH NA BASEN W RAMACH ZADANIA : „Z WODĄ ZA PAN BRAT OD NAJMŁODSZYCH LAT”. WYJAZDY FINANSOWANE SĄ PRZEZ MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI I UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „GRACZ” DZIAŁAJĄCY PRZY GIMNAZJUM W LYSKACH. UCZNIOWIE CHĘTNIE UCZESTNICZĄ W WYJAZDACH NA BASEN . WIEDZĄ, ŻE RUCH W ŚRODOWISKU WODNYM PRZYNOSI SZEREG KORZYŚCI ZDROWOTNYCH: DOTLENIA I UODPARNIA ORGANIZM, ZWIĘKSZA JEGO WYTRZYMAŁOŚĆ, USPRAWNIA KRĄŻENIE, PRACĘ SERCA I PŁUC, KORYGUJE WADY POSTAWY ORAZ DAJE WIELE RADOŚCI. DBAMY O ZDROWIE I KONDYCJĘ

19 KAŻDY UCZEŃ WIE, CO ZROBIĆ Z ZSEE
W ramach projektu edukacyjnego r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas I – VI pod hasłem : KAŻDY UCZEŃ WIE, CO ZROBIĆ Z ZSEE. Na początku spotkania odbyła się krótka pogadanka na temat segregacji śmieci, recyklingu i dbania o nasze najbliższe środowisko. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat ochrony środowiska, podawali przykłady akcji , w których biorą udział na terenie szkoły, oraz wykazali się znajomością potrzeby recyklingu. W dalszej części uczennice klasy V ( Julia Migacz i Paulina Kaczmarczyk) odczytały i przybliżyły wszystkim uczniom 5 ZŁOTYCH ZASAD prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym : NIE WYRZUCAJ ZSEE ! ODDAWAJ ZSEE DO PUNKTU ZBIERANIA W TWOJEJ GMINIE ! NIE DEMONTUJ ZSEE SAM ! NIE CHOMIKUJ ! OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ I SUROWCE !

20 Po zapoznaniu się z zasadami ZSEE uczniowie przedstawili zrobione przez
siebie plakaty. Po części wstępnej wszyscy wspólnie obejrzeliśmy 3 filmy pt. 1) „ Nieznane zagrożenia – czyli tajemniczy sen Marty”. 2) „ Na tropie ZSEE”. 3) „ Każdy uczeń wie , co zrobić z ZSEE”. Po zakończonym spotkaniu uczniowie klas IV – VI wypełniali ankietę. Wzór ankiety: 1.Czy podobały Ci się zajęcia prowadzone w ramach programu „Każdy uczeń wie , co zrobić z ZSEE” ? tak Nie 2. Filmy, plakaty oceniasz jako? ciekawe mało ciekawe przydatne nieprzydatne – wszystko wiedziałem/ wiedziałam wcześniej

21 3. Czy dowiedziałeś się czegoś nowego podczas zajęć?
a) tak b) nie 4. Jak należy postępować z elektrośmieciami? wyrzucać zawsze do śmietnika zostawić przed domem oddawać do specjalnego punktu zbierania

22 WYNIKI ANKIETY : liczba uczniów ankietowanych – 33
Pytanie Odpowiedzi 1. a) tak b) nie 91% 9% 2. ciekawe mało ciekawe przydatne nieprzydatne 67% 0% 33% 3. tak nie 88% 12% 4. wyrzucać zawsze do śmietnika zostawić przed domem oddać do specjalnego punktu zbierania 3% 97%

23 ZDJĘCIA OGLADANIE FILMÓW ZSEE

24 ODCZYTANIE PIĘCIU ZŁOTYCH ZASAD PRAWIDŁOWEGO
POSTĘPOWANIA ZE ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM

25 PLAKATY PRZYGOTOWANE PRZEZ UCZNIÓW
Uczennice klasy V Paulina Kaczmarczyk Julia Migacz

26 Rafał Zientek – uczeń kl. VI

27 MAŁY FOTOGRAF Praca na kółku fotograficznym polegała na poznaniu zasady jak zrobić ładne zdjęcia? oraz praca w edytorze zdjęć. Uczniowie zapoznali się z następującymi umiejętnościami robienia zdjęć : - jak trzymać aparat - jak zrobić ostre zdjęcie - kiedy używać lampy błyskowej - foldery i pliki - przygotowanie do kopiowania - przenoszenie plików z aparatu do komputera - kadrowanie zdjęć - wysyłanie zdjęć przez Internet - zabawa kolorami (zamiana zdjęcia kolorowego na czarno - białe) - fotoksiążka - prezentacja.

28 Zdjęcia wykonane przez ucz. klasy V
PAULINĘ KACZMARCZYK

29 Zdjęcia wykonała Julia Migacz z kl. V ( zdjęcia przed i po obróbce)
KREON jako źrebię -przed edycją KREON jako źrebię- po edycji


Pobierz ppt "WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google