Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,MOJE MIASTO JEŹDZI z głową’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,MOJE MIASTO JEŹDZI z głową’’"— Zapis prezentacji:

1 ,,MOJE MIASTO JEŹDZI z głową’’
Publiczne Gimnazjum nr w Radomsku 2013 r.

2 W roku 2013 uczniowie klasy I i II Publicznego Gimnazjum nr 1 im
W roku 2013 uczniowie klasy I i II Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Radomsku wzięli udział w programie edukacyjnym pt.: „Jeżdżę z głową” sponsorowanym przez Fundację BGŻ nad którym patronat honorowy objęła Komenda Główna Policji oraz Minister Edukacji Narodowej.

3 W kwietniu zorganizowaliśmy dla młodszych kolegów z klas III i IV Publicznej Szkoły Podstawowej ,,mały kurs pierwszej pomocy”, który poprzez swą ciekawą formę zabawy edukacyjnej stał się efektywną metodą przyswojenia wiedzy.

4 19 kwietnia 2013 r. wzięliśmy udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wykazując się obszerną wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, umiejętnością poruszania się rowerem po miasteczku ruchu oraz pokonaniem toru sprawnościowego. Nasza szkoła udzieliła pomocy przy organizacji Turnieju.

5 BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
Czasami, kiedy zapada zmrok i widoczność staje się ograniczona, osoby piesze są słabo widoczne dla kierowców. Dzięki odblaskom dzieciom można zapewnić większe bezpieczeństwo na drodze niż kiedykolwiek w czasie powrotu ze szkoły. Należy też uczulać dzieci, tłumaczyć im, że należy zachować szczególną ostrożność w okolicach jezdni, gdzie poruszają się samochody, tłumaczyć konieczność korzystania z przejść dla pieszych. Takie rozmowy wzmagają bezpieczeństwo. Oczywiste jest, że bardzo istotnym elementem dbania o bezpieczeństwo dzieci jest również wyposażenie ich w odblaski. Zwłaszcza na drogach pozbawionych chodników. Dzięki temu kierowca już z daleka widzi dziecko i jest w stanie odpowiednio zareagować. Zresztą temat bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza przez dzieci jest bardzo istotny i od dawna poruszany.

6 Dlatego też 6 maja 2013 r. zorganizowaliśmy dwa spotkania,
z policjantką Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Ich celem było przedstawienie uczniom klas III i IV Szkoły Podstawowej Nr 1 najważniejszych zasad poruszania się na drodze oraz wskazanie potencjalnych zagrożeń, które się z nim wiążą. Młodsi uczestnicy ruchu drogowego, w trakcie spotkania wykazywali duże zainteresowanie jego tematyką, czego wyrazem były chętnie zadawane pytania. Za aktywne uczestnictwo oraz posiadaną wiedzę uczniowie otrzymali nagrody, w postaci opaski i światełek odblaskowych.

7 Zdobytą w ramach zajęć wiedzę uczniowie klas IV Publicznej Szkoły Podstawowej wykorzystali w „małym teście wiedzy” oraz testach sprawdzających ich przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Natomiast dla uczniów klas III wiadomości przekazane w trakcie programu zapewne ułatwią przystąpienie do kursu w przyszłym roku.

8 Dla uczniów klas I i II Publicznego Gimnazjum nr 1 przeprowadzone zostały zajęcia lekcyjne dotyczące przepisów ruchu drogowego, w trakcie których mieli oni możliwość odświeżenia posiadanej wiedzy oraz zapoznania się ze zmianami, które nastąpiły w ostatnich latach. Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć była gra edukacyjna, doskonale sprawdzająca stopień przyswojenia zdobytej wiedzy.

9 W dniach maja przeprowadziliśmy wśród mieszkańców naszego miasta ankietę dotyczącą znajomości przepisów o Ruchu Drogowym. W ankiecie udział wzięli nie tylko przechodnie, rowerzyści oraz zmotoryzowani, którzy mogli sprawdzić stan swojej wiedzy i wyrazić opinię na temat bezpieczeństwa w naszej okolicy, ale również Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 1 w Radomsku, pracownicy Banku Spółdzielczego , Starostwa Powiatowego , Straży Pożarnej , Szpitala Powiatowego. Wszyscy chętnie odpowiadali na zadawane pytania.

10 Ankietowani mogli złożyć podpis pod deklaracją, w której zobowiązali się do ,,jazdy z głową ’’. Mieszkańcy naszego miasta podpisując deklarację uczestniczyli w współtworzeniu idei szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze.

11 ROZWAGA NA DRODZE Wszystko, czego powinniśmy przestrzegać, aby unikać wypadków drogowych znajdziemy w specjalnych poradnikach. Nie są one potrzebne osobom, które na drodze zachowują umiar, zdrowy rozsądek i posiadają chociaż odrobinę wyobraźni. Nie jest trudno doprowadzić do wypadku i czasami wystarczy tylko ułamek sekundy, chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

12 Bezpieczeństwo na drodze to problem nas wszystkich, zarówno kierujących samochodami, pieszych, a także rowerzystów. Dlatego powinniśmy wykazać szacunek, uprzejmość do siebie nawzajem, co z pewnością zwiększy naszą czujność i bezpieczeństwo na drodze.

13 Zbyt mało wiedzy z zakresu ruchu drogowego posiadają kierujący rowerami, co wykazała analiza pytań zadanych podczas ankiety. Na 28 ankietowanych rowerzystów jedynie 10 wie jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

14 Ankietowani rowerzyści w większości nie znają przepisów bezpiecznego poruszania się po drogach o czym świadczą statystyki. 7 na 28 rowerzystów zna swoje obowiązki.

15 Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze.
Policja przypomina nam o tym na każdym kroku apelując o rozwagę do wszystkich kierowców bez wyjątku. Niefrasobliwych kierowców należy karać, aby na przyszłość pamiętali o przepisach.

16 Przestrzeganie przepisów drogowych
W naszym kraju Policja organizuje bardzo różnorodne akcje mające na celu np. wzmożone kontrole drogowe mające służyć wyeliminowaniu łamania przepisów. Najczęściej takie akcje są nagłaśniane przez media w okresach świątecznych, urlopowych, czy też podczas długich weekendów. Wielu uczestników ruchu drogowego ma wtedy okazję zostać zatrzymanym do rutynowej kontroli. Jeżeli posiadamy jakieś elementy wyobraźni i rozsądku na drodze, nie powinniśmy się takich kontroli obawiać.

17 Wyobraźnia na drodze Najczęstszym powodem wypadków drogowych bywa brawura, alkohol i brak wyobraźni kierowców. W większości przypadków są to młodzi kierowcy, którzy przekraczają prędkość i lekceważą podstawowe przepisy ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze powinno być dla nas, użytkowników sprawą priorytetową. Podróżując z rodziną, nie należy zapominać o dzieciach, których nie powinniśmy narażać na niebezpieczeństwo. Warto o tym pomyśleć, za każdym razem, gdy wsiadamy za kierownicę.

18 Z wyników ankiet, przeprowadzanych wśród mieszkańców naszego miasta, wywnioskować możemy, że większość pieszych czuje się bezpiecznie.

19 W naszej okolicy nie ma problemów związanych z brakiem przejść dla pieszych, zepsutą sygnalizacją, złym oświetleniem czy brakiem chodników.

20 w opinii ankietowanych jest właściwe.
Oświetlenie dróg w opinii ankietowanych jest właściwe.

21 Najgorsza sytuacja w naszym otoczeniu dotyczy kierowców samochodów
Najgorsza sytuacja w naszym otoczeniu dotyczy kierowców samochodów. Powodem częstego łamania przepisów ruchu drogowego nie jest ich nieznajomość, lecz pośpiech lub brawura. Drogi stają się przez to miejscem niebezpiecznym nie tylko dla pieszych i rowerzystów, ale także i innych kierujących pojazdami mechanicznymi.

22 Przestrzeganie przepisów

23 Ankietowani śmiało wyrażali swoje opinie i dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sposobów poprawy bezpieczeństwa na okolicznych drogach. Ich zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie ilości patroli policyjnych na drogach, ponieważ osoby łamiące zasady ruchu drogowego niejednokrotnie nie ponoszą żadnych konsekwencji. Niestosowanie przepisów staje się dla nich rutyną. Na liście propozycji znalazło się także zamontowanie większej ilości kamer, dzięki którym łapanie piratów drogowych byłoby bardziej efektywne.

24 Dziękujemy za uwagę

25 PREZENTACJĘ WYKONAŁA GRUPA 5
Weronika Wyrfel Klaudia Rymarek Weronika Cichuta Wiktoria Cichuta Bartłomiej Majewski


Pobierz ppt ",,MOJE MIASTO JEŹDZI z głową’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google