Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA UCZESTNICY:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA UCZESTNICY:"— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA UCZESTNICY: Karina Szczęśniak Sebastian Dąbrowski Magdalena Wawrzyniak Michał Mędoń Daria Mroczka Bartosz Kotowski Ewelina Lewandowska Hubert Gaj Wiktoria Bosek Mateusz Węsławowicz Robert Ratajczak

2 Prezentację opracowali uczniowie kółka Z j ę zykiem niemieckim dooko ł a ś wiata.

3 Wspólnie z uczestnikami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, zrobiliśmy prezentację – przewodnik po Niemczech, który ma na celu ukazanie wam, jaką potęgą jest to piękne, niemieckojęzyczne państwo z cudowną historią, wspaniałą geografią, smaczną kuchnią i ciekawymi specjałami. Zaczynajmy!

4 Niemcy… Każdy uczeń szkoły podstawowej, wie, że Niemcy to państwo bardzo podobne, jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu i tradycje, do Polski, lecz rzadko, kto wie, że właściwa nazwa to Republika Federalna Niemiec. Stolicą tej potęgi jest Berlin, położony w północno-wschodniej części kraju. Ok. 36 tys. kilometrów kwadratowych jest podzielone na 16 landów, z czego każdy ma odrębne zwyczaje, nieco upodobnione do ogólnych. Poznajmy bliżej Niemcy!

5 Niemcy zawsze odgrywały ważną rolę w losach Europy. Początkowo Prusy, następnie Niemcy, potem NRD a dopiero teraz RFN. Zawsze był to kraj bogaty, a ludność żyła w dostatku. Mimo burzliwej historii aktualnie Niemcy są najgęściej zaludnionym krajem na świecie, ma najpiękniejsze autostrady, jest bardzo nowoczesne, aczkolwiek nie zaginęła w nich tradycja oraz temperament i waleczność.

6 Ukształtowanie powierzchni Niemiec, jest bardzo podobne, do terenu Polski. Północ – niziny; Południe – góry, kotliny. Leżą nad morzem Bałtyk i nad Morzem Północnym. Graniczy z 9. państwami, w tym z Polską.

7 Nazwa landu:Polska nazwa:Powierz. :Ludność : Baden-WürttembergBadenia-Wirtembergia35,7510,74 BayernBawaria70,5512,47 Berlin 0,893,43 Brandenburg 29,472,52 BremenBrema0,400,66 Hamburg 0,751,78 HessenHesja21,116,06 Mecklenburg-Vorpommern Meklemburgia23,181,66 NiedersachsenDolna Saksonia47,627,97 Nordrhein-WestfalenNadrenia Północna34,0817,93 Rheinland-PfalzNadrenia-Palatynat19,854,02 Saarland Saara2,571,03 SachsenSaksonia18,424,18 Sachsen-AnhaltSaksonia-Anghalt20,452,37 Schleswig-HolsteinSzlezwik-Holsztyn15,782,83 ThüringenTuryngia16,172,26

8 Na mapie obok jest pokazane Ukształtowanie 16 landów. Kolejno od góry : Szlezwik; Maklemburgia; Hamburg; Brema; Nadrenia Północna; Brandenburgia; Berlin; Saksonia-Anhalt; Westfalia; Hesja; Turyngia; Saksonia; Bawaria; Badenia-Wirtemburgia; Saara; Nadrenia-Palatynat

9 Każde państwo ma co najmniej 3 miasta, którymi może się pochwalić. Tak właściwie, to każde niemieckie miasto jest warte zwiedzenia, lecz ja zrobię ranking trzech najpiękniejszych. Ciekawe kto zajmie pierwsze miejsce. ( ;

10 Piękne miasto, położone w Westfalii, jego historia sięga czasów germańskich, czyli ok. 2000 lat! Zasłużone 5. miejsce! Miejsce piąte – Bonn!

11 Drezno stanowi rolę węzła komunikacyjnego, ze względu na wielkie lotnisko, piękne centra handlowe i wiele innych ciekawych zabytków oraz nowinek architektonicznych. Miejsce czwarte - Drezno!

12 Cudowne miasto, stolica Bdenii-Wirtembergii, Chodząc po pięknych uliczkach owego miasta możemy zobaczyć wspaniałe zabytki oraz odziane w cudowną architektoniczną szatę uczelnie wyższe. Miejsce trzecie – Stuttgart!

13 Największy port oraz wielki ośrodek techniczny robią Republice Federalnej Niemiec duży zastrzyk finansowy. To miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości ! Miejsce drugie – Hamburg!

14 Nie licząc stolicy, jest to naszym zdaniem najpiękniejsze miasto w Niemczech. Jest to stolica Bawarii oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy. GRATULUJEMY! Miejsce pierwsze – Monachium!

15 Największe miasto Niemiec, które stanowi również kraj związkowy (land). Zamieszkuje ją 3500000 ludzi. Jest to najpiękniejsze i najbardziej bogate w cuda architektury itp. miasto Niemiec. Miejsce bonusowe – stolica Berlin!

16 Skoro już wkroczyliśmy na ranking, przedstawimy wam zestawienie pięciu najcudowniejszych zabytków Republiki Federalnej Niemiec. Zapraszamy na wirtualną podróż w najciekawsze zakątki Niemiec. ;)

17 Zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska w Trewirze. Wiadomo, że teraz brama zdecydowanie różni się od czasów jej świetności. Miejsce piąte – Porta Nigara!

18 Pałac biskupi w Würzburgu, jeden z najznamienitszych zabytków architektury barokowej w Europie, porównywany często do pałaców Schönbrunn w Wiedniu oraz Wersalu. Znakomite miejsce czwarte! Miejsce czwarte - Rezydencja w Würzburgu!

19 Kompleks obejmuje: budynek łaźni rzymskich (stąd jego nazwa), herbaciarnię, dom nadwornego ogrodnika i jego pomocników. Nasz ranking nie mógłby się obejść bez łaźni rzymskich w Poczdamie. Miejsce trzecie – łaźnie rzymskie w Poczdamie!

20 Wyspa na Haweli w południowo- zachodnim Berlinie(dzielnica Steglitz-Zehlenorf). W XVIII w. Fryderyk Wilhelm wzniósł na wyspie romantyczny pałac (maison de plaisance) otoczony parkiem (ok. 67 ha) projektu Petera Josepha Lennégo. Miejsce drugie – Pawia Wyspa!

21 Zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niemieckiego architekta G. Langhansa. Miejsce pierwsze – Brama Brandenburska!

22 Niemcy to najgęściej zaludniony kraj na świecie. Liczy sobie 82 mln. mieszkańców:

23 Teraz obejrzycie 3 slajdy dotyczące rozmaitych tradycji RFD. Święta. Kuchnia. Inne tradycje.

24 Boże Narodzenie w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. Niemcy jednak zaczynają świętować dużo wcześniej. Ważny jest dla nich adwent, nie tylko jako czas przygotowania duchowego, ale też radości w codziennym życiu. Święta w Niemczech nie mogą obyć się bez słynnych jarmarków świątecznych i grzanego wina. Dzieci natomiast przez cały miesiąc cieszą się z kolejnych niespodzianek wyciąganych z kalendarza adwentowego.

25 Jednym z najbardziej znanych i obfitych pod względem spożywania tradycyjnego jadła niemieckiego jest Bawaria. To piękna górska kraina, gdzie królują smaczne kiełbasy, znakomite niemieckie sery, zdrowe wyroby mleczarskie a oprócz tego na stole musi pojawić się piwo, które w dużych ilościach spożywane jest na całym obszarze tego kraju. Z lubością przyglądamy się naszym zachodnim sąsiadom, kiedy świętują swoje piwne dożynki, czyli Oktoberfest. Tak więc głównym napojem podawanym do większości potraw mięsnych jest piwo i to w wielu różnych smakach.

26 W Niemczech mimo tego, że jest to zjednoczony kraj, istnieje podział na 16 mniejszych państewek, zwanych Landami. Tradycje i obyczaje poszczególnych krajów związkowych podkreślają Lokalne imprezy oraz festiwale. Ludność każdego z Landów, czuje się związana z wszystkimi mieszkańcami Niemiec, a jednocześnie chce podkreślić swoją odrębność. Jeśli chodzi o karnawał, to z pewnością jest on najhuczniej obchodzony w Kolonii, Bonn czy Moguncji. W każdym mieście maja miejsce inne zwyczaje. W niektórych ludzie W odpowiedzi wkładają bardzo efektowne stroje karnawałowe, w innych natomiast maski z grymaśnymi minami. Uważa się, że najbardziej lubią bawić się Bawarczycy, ciekawe jest to, że w Bawarii święta religijne obchodzone są na przemian z pogańskimi. Niektóre z festiwali upamiętniają jakieś ważne wydarzenia historyczne, na przykład jednym z nich Kinderzehe. Niemcy na świecie słyną jednak z najhuczniej obchodzonych dożynek chmielowych. Oktoberfest sprawia, że Niemcy i turyści bawią się przy niezliczonych kuflach wspaniałego niemieckiego piwa.

27 Serdecznie dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji! Członkowie kółka Z językiem niemieckim dookoła świata.


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA UCZESTNICY:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google