Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALKOHOL I NIELETNI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALKOHOL I NIELETNI."— Zapis prezentacji:

1 ALKOHOL I NIELETNI

2 Drodzy Rodzice Na pewno jesteście świadomi faktu, że alkohol
ma negatywny wpływ na osoby nieletnie. Niestety kontakt z alkoholem ma za sobą aż ponad 90% gimnazjalistów. Czy macie świadomość, iż to rodzina, model wychowania w niej- zdaniem psychologów – jest kluczowym czynnikiem efektywnego zapobiegania piciu alkoholu przez młodych ludzi?

3 Zarówno napoje alkoholowe
Jak i papierosy zawierają substancje mające specyficzny, krótkotrwały wpływ na ludzki organizm. Ludzie spożywają alkohol oraz nikotynę od tysięcy lat, ponieważ ten krótkoterminowy wpływ wydaje się być przyjemnym doznaniem.

4 Wiadomo już, że picie i palenie
ma zarówno średnio i jak i długoterminowe skutki, jest przyczyną różnorakich problemów: * somatyczne Układ nerwowy Układ pokarmowy Układ krążenia Układ oddechowy

5 Układ moczowy Układ endokrynny Zaburzenia funkcji seksualnych Układ odpornościowy Nowotwory Ciąża i płód

6 * psychiatryczne Majaczenia alkoholowe (psychoza alkoholowa)
Ostra halucynoza Przewlekła halucynoza Paranoja alkoholowa Psychoza Korsakowa

7 Sięgać po napój alkoholowy, to jakby wyruszać w podróż, która może zakończyć się w różnych miejscach …, w zależności od tego, kiedy skończysz pić…

8 Etap I To pierwszy, „radosny” etap podróży, w którym osobie pijącej wydaje się, że podziwia piękne widoki i z niecierpliwością oczekuje kolejnych wrażeń. Początkowo alkohol działa niczym środek uspokajający - osłabia lęki i zahamowania, dlatego wiele osób czuje się szczęśliwszymi i bardziej pewnymi siebie niż zazwyczaj.

9 Etap II Uwaga „zapiąć pasy” ! - zaczynają się turbulencje.
Alkohol ma wpływ na koordynację ruchową, najprostsze czynności stają się trudniejsze niż zazwyczaj. Szybkość reakcji w miarę picia staje się coraz wolniejsza. Mowa staje się niewyraźna a zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji coraz mniejsza.

10 Etap III „ Wyboista droga ”
Organizm człowieka nie toleruje nadmiernych ilości alkoholu. Natychmiast rozpoznaje, ze alkohol uniemożliwia mu poprawne funkcjonowanie oraz że duże ilości tej substancji mogą spowodować śmierć. Aby się go pozbyć, organizm rozbija jego cząsteczki w wątrobie, po czym wydala go wraz z moczem. Zajmuje to wiele czasu, dużo więcej niż jego wypicie !

11 Wątroba alkoholika

12 Etap IV „Katastrofa lub w najlepszym wypadku lądowanie awaryjne”
Dochodzi do odwodnienia organizmu, pojawia się ból głowy, poczucia zmęczenia oraz suchości w ustach. Wątroba nie zaopatruje mózgu w energię. Prowadzi to do wahań nastroju, obniżonej koncentracji i wydłużonego czasu reakcji.

13 Nastolatki i alkohol Nastolatkowie czerpią wzory picia alkoholu od dorosłych, dlatego to właśnie oni mają główny wpływ na kształtowanie się ich postaw, przekonań i zachowań. Od dorosłych zależy więc, jakich wyborów w kwestii alkoholu będzie dokonywać młodzież.  

14 Raport p.t. "Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce", przygotowany przez PARPA w 2011 roku mówi, że:
niecałe 21% kobiet oraz 26% mężczyzn wyraziło lub wyraziłoby zgodę na picie alkoholu przed ukończeniem przez dziecko 18 roku życia. Tymczasem charakteryzujące wiek dojrzewania eksperymentowanie z alkoholem nie jest bezpieczne, a żadne programy profilaktyczne nie zastąpią mądrego wychowania przez odpowiedzialnych rodziców. Zezwalanie dzieciom na picie alkoholu niesie ze sobą duże ryzyko.  

15 Środowisko rodzinne Niezwykle często miejscem inicjacji alkoholowej jest środowisko rodzinne. Zwykle to sami rodzice pozwalają dzieciom na picie alkoholu przy okazji różnych uroczystości, mając nadzieję, że dzięki temu nauczą je kulturalnego i bezpiecznego spożywania trunków, ograniczając jednocześnie ryzyko sięgania dziecka po alkohol poza domem.  

16 Gdzie młodzież pije alkohol ?
- u ponad 50% - w domu u siebie, rodziny lub kogoś znajomego - 28% - na wolnym powietrzu, w miejscach publicznych takich jak parki, plaże, stadiony, ulice… - 20% - w barach, pubach lub na dyskotece Najbardziej popularnym wśród polskich nastolatków alkoholem jest piwo. Drugie miejsce pod względem częstości spożycia stanowi wódka, a na ostatnim znajduje się wino.  

17 A tymczasem…. nastolatki
mimo, że znają negatywne konsekwencje picia alkoholu: * takie jak szkody zdrowotne (21% uczniów jest ich świadoma ), * kac (boi się go 21% z nich) * oraz obawa, że zrobią coś, czego później będą żałowali (występuje u 13% z nich).

18 Wpływ alkoholu na organizm zmienia się w miarę odkładania się go w krwioobiegu. Ilość alkoholu we krwi to - Zawartość alkoholu we krwi ( BAC) Euforia (BAC = 0,3 do 1,2 promila): dobry nastrój, pewność siebie, krótszy czas koncentracji, osłabiona ocena sytuacji, pogorszona sprawność ruchowa. * Letarg (BAC = 0,9 do 2,5 promila): poczucie senności, problemy ze zrozumieniem i zapamiętywaniem, trudności z chodzeniem, niewyraźne widzenie.

19 Wpływ alkoholu … Dezorientacja (BAC = 1,8 do 3,0 promila): poczucie dezorientacji, zawroty głowy, bełkotliwa mowa, nadpobudliwość emocjonalna, wymioty. Zamroczenie (BAC = 2,5 do 4,0 promila): niezdolność do poruszania się, chwilowa lub trwała utrata świadomości, śmierć z powodu zadławienia się własnymi wymiocinami. Śpiączka (BAC = 3,5 do 5,0 promila): organizm przestaje funkcjonować, spada tętno, wzrasta prawdopodobieństwo śpiączki lub śmierci.

20 Wpływ alkoholu… Z G O N ( BAC = powyżej 5,0 promila): taki poziom alkoholu we krwi prowadzi do zatrzymania funkcjonowania centralnego układu nerwowego i w efekcie do śmierci !

21 Bądźcie stanowczy. Nie ulegajcie wpływom…
Mimo wspomnianych wcześniej niebezpieczeństw alkohol jest w wielu krajach intensywnie promowany i łatwo dostępny. Natarczywie reklamuje się go w telewizji i czasopismach. Jednak młodzi najczęściej wikłają się w pijaństwo wskutek nacisków ze strony rówieśników. Pragnienie zabawienia się i dopasowania do kolegów bywa tak silne, że upijanie się wciąż jest popularne pomimo oczywistych dowodów jego szkodliwości .

22 Nadużywanie alkoholu ….
Z nadużywaniem alkoholu wiążą się również inne niebezpieczeństwa. Narażasz się na złe traktowanie — napaść fizyczną, a nawet gwałt. Co więcej, sam możesz zagrażać innym, dopuszczając się niekontrolowanych czynów.

23 Trzeba zdobywać wiedzę o alkoholizmie- istnieje wiele książek na ten temat. Trzeba poznać problem aby zwyciężyć!! Proces wychodzenia z uzależnienia jest długotrwały, wymaga intensywnej pracy ze strony alkoholika i jego rodziny, ale jest możliwy.

24 Nietrzeźwi nieletni, a przestępczość
Młody człowiek, który spożywa alkohol naraża się na podejmowanie działań niezgodnych z PRAWEM, których później nie pamięta i nie jest wstanie cofnąć czasu, choć nierzadko by tego chciał.

25 Dekalog wymagającej miłości
Poświęcaj dziecku czas Rozmawiaj Ustal reguły gry w rodzinie Stanowczo wymagaj ich przestrzegania Bądź zaangażowany Bądź otwarty Sam dawaj dobry przykład Nie atakuj, nie oskarżaj Dbaj o dobry codzienny kontakt Doceniaj starania dziecka w każdej sferze

26 Rodzicu!!! Czy kiedykolwiek rozmawiałeś z nim na ten temat? Jeśli nie, zrób to jak najszybciej!


Pobierz ppt "ALKOHOL I NIELETNI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google