Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INSTYTUCJE SŁUPSKIE, DZIAŁAJĄCE PONAD 20 LAT

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INSTYTUCJE SŁUPSKIE, DZIAŁAJĄCE PONAD 20 LAT"— Zapis prezentacji:

1 INSTYTUCJE SŁUPSKIE, DZIAŁAJĄCE PONAD 20 LAT
Gimnazjum Nr.1 w Słupsku INSTYTUCJE SŁUPSKIE, DZIAŁAJĄCE PONAD 20 LAT SAMORZĄD SŁUPSKI

2 Słupsk Słupsk- miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, siedziba powiatów grodzkiego i ziemskiego oraz gminy Słupsk. Leży nad rzeką Słupią, na Pobrzeżu Koszalińskim, w odległości 18 km od Bałtyku. Jest to ośrodek przemysłu: drzewnego (meble), obuwniczego, maszynowego (głównie maszyny rolnicze), okiennego oraz samochodowego (autobusy i ciężarówki). Historycznie miasto należy do Pomorza Zachodniego. Według danych z 30 czerwca 2009 Słupsk liczył mieszkańców. Patronem miasta jest bł. Bronisław Kostkowski. Herb Słupska Logo Słupska

3 Słupsk- zabytki i okolice miasta

4 Wywiad z Panią Małgorzatą Stecz, Filharmonii Słupskiej
Emilia Piszko- Z naszych danych wynika, że Filharmonia jest instytucją działającą ponad 30 lat. Interesuje nas to, jakie są kontakty pomiędzy Samorządem, a Filharmonią? Małgorzata Stecz- Od 1999r. Filharmonia jest jednostką podlegającą Samorządowi. Do 1999r była to jednostka państwowa i podlegała Urzędowi Wojewódzkiemu w Słupsku. E.P.- Może nam Pani powiedzieć czy przed 20 latami kontakty pomiędzy Samorządem a Filharmonią były one lepsze lub gorsze? M.S.- Ze względu na podległość pod władze państwowe kontakty z Samorządem były mniej intensywne, kontakty były i są dobre. E.P.- Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy Samorząd przekazuje odpowiednią ilość finansów na potrzeby tej instytucji? M.S.- Miesięcznie otrzymujemy dotację na działalność. Kwota ta jest niestety niewystarczająca, zatem musimy wypracowywać własne dochody.

5 Wywiad z Panią Małgorzatą Stecz
E.P.- Czy uważa Pani, że Samorząd sprawnie funkcjonuje i w pełni wywiązuje się z danych obowiązków? M.S.- Instytucje na całym świecie są dotowane. Im większe pieniądze są przekazywane na taką dotację, tym lepszych mamy solistów, artystów można zaprosić do słupska i tym sprawnie działa instytucja. E.P.- W jaki sposób samorząd pomaga Filharmonii? M.S.- Pozyskiwaniem dochodów kontraktów np. na festiwale i na wydawanie płyt artystów. E.P.- Czy działalność Filharmonii wpływa na życie i funkcjonowanie obywateli Słupska. M.S.- Tak i to w dużym stopniu, m.in.: edukuje, zapewnia rozrywkę, pokazuje najciekawsze propozycje ukazywania wielu nurtów takich jak; klasyka, jazz i inne.

6 Filharmonia w Słupsku

7 Spotkanie z panią Małgorzatą Stecz w Filharmonii, w Słupsku
Z lewej: pani Małgorzata Stecz wraz z jedną z reporterek Emilią. Z prawej: pani Małgorzata Stecz wraz z drugą z reporterek Igą.

8 Spotkanie z przedstawicielką Teatru Rondo
Weronika Roczeń: Z naszych danych wynika, że Teatr Rondo jest instytucją działającą ponad 20 lat. Chcielibyśmy dowiedzieć się jakie są kontakty pomiędzy Samorządem, a teatrem. Jolanta Krawczykiewicz: Jesteśmy placówką samorządową, bo jesteśmy działem teatralnym Słupskiego Ośrodka Kultury. Słupski Ośrodek Kultury ma swoją siedzibę przy ulicy Braci Girymskich, a dział teatralny tego ośrodka ma siedzibę przy ulicy Niedziałkowskiego. Jest osobnym budynkiem, ale nie jest osobną instytucją. W związku z tym jesteśmy instytucją samorządową i te kontakty z samorządem mamy na co dzień. W.R.: A czy te kontakty były lepsze przed dwudziestoma laty? J.K.: One były inne. Byliśmy w bardziej komfortowych warunkach, ponieważ dostawaliśmy dotację i pracowaliśmy z dużo mniejszą ilością zadań niż w tej chwili. Natomiast, teraz mamy zadań wiele i mamy obowiązków, przybywa nam ciągle pomysłów młodych ludzi i naszych pomysłów, trudno je realizować, a musimy je realizować.

9 Ciąg dalszy spotkania W.R.: Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy samorząd przekazuje odpowiednią ilość finansów na potrzeby tej instytucji. J.K.: Nie, nie jest to nic odpowiedniego, choć to jest dużo pieniędzy jak na warunki samorządowe. Natomiast, nigdy ich nie będzie tyle, żeby mógł realizować wszystkie przedsięwzięcia, które nam przychodzą do głowy, albo które przychodzą młodym ludziom, którzy chcieliby poprzez naszą instytucje realizować swoje pomysły i idee. W związku z tym staramy się pozyskiwać środki z innych źródeł również. W.R.: A czy uważa Pani, ze samorząd sprawnie funkcjonuje i w pełni wywiązuje się z danych obowiązków. J.K.: Hm… Może nie do końca w pełni wywiązuje się z obowiązków swych, ponieważ np. nie ma czegoś takiego w Słupsku jak strategia rozwoju kultury, jest strategia rozwoju turystyki, jest strategia rozwoju oświaty, a nie ma takiego dokumentu jak strategia rozwoju kultury, który nakreślałby przynajmniej kierunek w jakim miałoby się miasto (jeśli chodzi o kulturę) rozwijać. No jest nadzieja, że będzie ogółem spotkanie i, że wtedy będzie się placówką lepiej rozwijać.

10 C.D W.R.: W jaki sposób samorząd pomaga teatrowi? J.K.: Co miesięczną dotacją. Jeżeli jesteśmy placówką samorządową, to mamy określony budżet i z tego budżetu co miesiąc miasto jest zobowiązane przelewać ze Słupskiego Ośrodka Kultury na konto dotację na działalność. W.R.: Czy działalność teatru wpływa na życie i funkcjonowanie obywateli Słupska? J.K.: Zakres działalności teatru jest tak szeroki, od prowadzenia szkół teatralnych, amatorskich szkół teatralnych dziecięcych, młodzieżowych, dorosłych, zajęć teatralnych, zajęć edukacyjnych. Także działalność impresaryjną do tworzenia festiwali, spektakli, konkursów, przeglądów, koncertów, dni kultury Żydowskiej, dni kultury Rosyjskiej, dni kultury mniejszości narodowych w ogóle, czy promocji książek. Wachlarz ofert naszego ośrodka jest tak szeroki, ze każdy znajduje tu coś dla siebie. Od pieśni pięcioletnich do jakby nieograniczonej skali.

11 Spotkanie w tetrze Rondo

12 Teatr Rondo w Słupsku

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Weronika Roczeń , klasa 2a, kom.: Emilia Piszko , klasa 2a, kom.: Iga Żukowska , klasa 2a, kom.: Justyna Nowak , klasa 2a, kom.: Agnieszka Sokołowska , klasa 2a, kom.: Gimnazjum nr 1 w Słupsku, przy ulicy Deotymy 15a Opiekun zespołu: Stanisława Załęcka Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "INSTYTUCJE SŁUPSKIE, DZIAŁAJĄCE PONAD 20 LAT"

Podobne prezentacje


Reklamy Google