Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PUBLICZNE GIMNAZJUM W RADOSZYNIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PUBLICZNE GIMNAZJUM W RADOSZYNIE"— Zapis prezentacji:

1 PUBLICZNE GIMNAZJUM W RADOSZYNIE
Prezentacja multimedialna 20 lat minęło… URZĄD GMINY SKĄPE

2 Fragment wywiadu przeprowadzonego z wójtem Gminy Skąpe, Panem Zbigniewem Wochem
Co uważa Pan za swój największy sukces podczas obecnej i poprzedniej kadencji? Z jakich osiągnięć jest Pan najbardziej dumny? Za największy sukces uważam podłączenie wsiom naszej gminy kanalizacji i wodociągów m.in. we wsi Niesulice, Skąpe, Cibórz, Międzylesie i w wielu innych. Została również wybudowana sala gimnastyczna w Międzylesiu z kompleksem boisk sportowych. Działamy także w sferze przedszkolnej. Jesteśmy gminą, w której 123 osoby uczęszczają do przedszkoli, czyli 60% całej populacji dzieci. Placówki te są niepubliczne. Dzięki temu przedsięwzięciu uniknęliśmy dodatkowych kosztów. W najbliższym czasie mamy zamiar też ulepszyć szkolne boiska sportowe w Niekarzynie i Radoszynie. Co robi Gmina, żeby urzędy były bliżej obywateli? W dawnej Polsce mówiło się, że ludzie są dla urzędników, natomiast wydaje mi się, że w ciągu tych ostatnich 20 lat samorządności udało się nam złamać tę zasadę, że to urzędnicy są dla ludzi. W każdej chwili obywatel gminy może zwrócić się do mnie z każdą sprawą, nie zostanie on zignorowany przez nikogo z urzędników. Obywatele gminy nie muszą zapisywać się na spotkania ze mną z 3 czy 4 miesięcznym wyprzedzeniem. Ponadto każdy mieszkaniec zainteresowany sprawami gminy może odwiedzić naszą stronę internetową i uzyskać potrzebne informacje.

3 Odnowiony budynek Urzędu Gminy w Skąpem

4 Wyremontowany budynek przedszkola w Niekarzynie

5 Fragment wypowiedzi mieszkańca Niekarzyna, Pana Tomasza Błaszczaka
Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzega Pan w naszej gminie? W ciągu ostatnich 20 lat w Gminie Skąpe można dostrzec naprawdę ogromne zmiany. Są to oczywiście zmiany na plus. Jedną z największych zmian była likwidacja PGR-ów, w miejsca których powstały nowe przedsiębiorstwa. Poprawie uległ również wygląd wiosek i otoczenia, ludzie dostrzegają potrzebę zmian na lepsze. Szkoła w mojej miejscowości, w Niekarzynie także była modernizowana, naprawiany był dach i elewacja, pobudowano nowe boiska w szkole i w wiosce. Szkoła udostępniła młodzieży komputery i dostęp do Internetu. Dzięki temu młodzież ma większe możliwości edukacyjne. W ostatnich latach w Niekarzynie rozbudowano i jednocześnie wyremontowano salę wiejską. Celem tej inwestycji było przede wszystkim zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych lokalnej społeczności. Mieszkańcy mają wreszcie miejsce, w którym organizują zabawy, spotkania czy zebrania. Poza tym w wioskach budowane są chodniki i naprawiane drogi: Niekarzyn, Pałck, Radoszyn. W Skąpem zmodernizowano skrzyżowanie przed kościołem, przez co wioska skorzystała na estetyce. Mieszkańcy zaczynają dbać o wygląd swojego otoczenia. Coraz chętniej w naszej gminie (niezwykle atrakcyjnej turystycznie) osiedlają się mieszkańcy pobliskich miast, m.in. Świebodzina. Świadczy to o tym, że standard życia we współczesnej wsi jest znacznie wyższy niż 20 lat temu, kiedy ludzie ze wsi uciekali do miast.

6 Odnowiona świetlica wiejska w Niekarzynie

7 Fragment wypowiedzi Urszuli Sawickiej, mieszkanki miejscowości Skąpe
W Skąpem mieszkam od bardzo dawna, bo od ponad 20 lat, równie długo pracuję jako nauczyciel w szkole w Radoszynie. Zmiany, jakie zaszły w mojej gminie są duże, mogę to stwierdzić zarówno na przykładzie Skąpego jak i Radoszyna. Gmina bardzo się rozwija, przeprowadzanych jest szereg inwestycji, prowadzone są m.in. remonty dróg, świetlic wiejskich, przedszkoli, bibliotek i szkół. Szczególnie zapadła mi w pamięć ogromna jak na tamte czasy (był to rok 1994) inwestycja gminna, a mianowicie dobudowanie do szkoły w Radoszynie pełnowymiarowej, nowoczesnej sali gimnastycznej. To , co dzisiaj wydaje się być standardem, w tamtych czasach było czymś niezwykłym. Pamiętam radość na twarzach moich uczniów, którzy nie musieli już więcej ćwiczyć na szkolnych korytarzach, bo mieli salę z prawdziwego zdarzenia. Natomiast w 2005 roku do Gimnazjum w Radoszynie dobudowano dużą stołówkę wraz z nowoczesnym zapleczem kuchennym. Dzięki tej inwestycji obiady w szkole mogą zjeść uczniowie wszystkich szkół w Gminie Skąpe. Przy okazji modernizacji budynku w dobudowanej części szkoły miejsce znalazła również biblioteka, przy której działa kafejka internetowa. Korzystać z nich mogą nie tylko nasi gimnazjaliści, ale także mieszkańcy całej gminy.

8 Publiczne Gimnazjum w Radoszynie z nową stołówką i biblioteką

9 Fragment wywiadu przeprowadzonego z mieszkańcem miejscowości Cibórz, Panem Zbigniewem Sinkowskim
Cibórz to w Gminie Skąpe jedna z miejscowości o największej liczbie ludności. Czy młodzi mieszkańcy Ciborza mają możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego? Oczywiście, właśnie tu dostrzegam największą zmianę. Powstało wiele miejsc, w  których można spędzać czas wolny. Ciągle rozwija się klub piłki nożnej "Medyk Cibórz", który odnosi ogromne sukcesy w rozgrywkach. Ponadto każdy młody człowiek może znaleźć dla siebie coś ciekawego. Dziewczęta mają organizowane zajęcia z tańca, a chłopcy siłownię oraz klub piłkarski, w którym mogą rozwijać swoje talenty . W naszym klubie „Eskulap” często organizowane są różne imprezy właśnie z myślą o młodszych mieszkańcach Ciborza. Cieszą się one ogromną popularnością i zawsze zbierają się na nich tłumy. W pobliskim Międzylesiu w ciągu ostatnich lat pieniądze zostały zainwestowane m.in. w kompleks boisk dla młodzieży ,,Orlik" oraz salę gimnastyczną. Dzieci i młodzież mają więc okazję aktywnie spędzać czas wolny. Poza tym w ostatnim czasie dla najmłodszych powstaje coraz więcej placów zabaw. Dlatego jeszcze raz podkreślę, że pod tym względem w naszej gminie w ciągu ostatnich 20 lat naprawdę dużo się zmieniło.

10 Nowa sala sportowa w Międzylesiu

11 Fragment wypowiedzi Pana Stanisława Gnyszki, sołtysa wsi Pałck
W ciągu ostatnich 20 lat w Pałcku zaszły ogromne zmiany, założono Internet , telefony. Zostały naprawione drogi, podłączono wodociąg, została pomalowana sala wiejska oraz niedawno powstały nowe szlaki rowerowe. Również w ostatnim czasie w Pałcku powstała świetlica dla dzieci i młodzieży, którą prowadzi p. Barbara Chmielewska. W ostatnim czasie bardzo dużo mieszkańców zmieniło wygląd swoich budynków, dbając o estetykę swoich posesji. Zabytkowy kościół w naszej miejscowości miał remontowany dach i był malowany. Powstał nowy plac zabaw dla dzieci. Zostało ogrodzone boisko, na którym powstała szatnia dla piłkarzy. W nadchodzącym czasie czeka nas remont sali wiejskiej, którego projekt jest już realizowany. Kilka miesięcy temu został otwarty w Pałcku zabytkowy dworek , który stał się nową atrakcją wsi. We wsi istnieje także prężnie działający Klub Piłkarski „Czarni -Pałck”, którego zawodnikami są mieszkańcy wsi oraz istnieje Koło Gospodyń Wiejskich, przy którym działa Ludowy Zespół Śpiewaczy. Zespół ma już pewne osiągnięcia, nagrywa coraz więcej płyt oraz bierze udział w konkursie „Na swojską nutę”, organizowanym przez Radio Zachód. Mam nadzieję, że w najbliższym okresie Pałck rozwinie się jeszcze pod względem infrastruktury (kanalizacje, drogi, chodniki, gazyfikacja) i wtedy mieszkańcom wsi będzie żyło się lepiej.

12 Fragment wypowiedzi Pana Romana Kwolika, mieszkańca miejscowości Skąpe
Estetyka naszej gminy zmieniła się na lepsze, mieszkańcy dbają o swoje posesje wszędzie jest ład i porządek, dużo jest zieleni i kwiatów. W naszej gminie przeprowadza się gruntowne remonty budynków. Można zauważyć szczególną troskę Urzędu Gminy i zwykłych mieszkańców o środowisko naturalne, o to aby w naszym otoczeniu było czysto. W naszej gminie buduje się kanalizacje, zamyka dzikie wysypiska, a w każdej miejscowości znajdują się pojemniki służące segregacji śmieci. Ta zmiana w ciągu ostatnich 20 lat jest bardzo widoczna. W szkołach organizowane jest co roku „sprzątanie świata” , w którym udziela się nasza młodzież, próbując w ten sposób polepszyć wygląd swoich wiosek. Od kiedy mieszkańcy zaczęli segregować śmieci, powietrze jest coraz bardziej świeże i na wsiach można się tym cieszyć, że nie czujemy zapachu palonego plastiku czy innych szkodliwych dla ludzi tworzyw, tylko naturalne, zdrowe dla organizmu powietrze.

13 Mieszkańcy Skąpego wraz z Gminą dbają o estetykę miejscowości

14 Fragment wywiadu przeprowadzonego z Panem Robertem Andrzejakiem, nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum w Radoszynie Młodzieżowa Akcja Obywatelska dotyczy 20 lat samorządności w naszym kraju. W związku z tym mamy pytanie do Pana, jako wieloletniego mieszkańca Gminy Skąpe, jak ocenia Pan te 20 ostatnich lat? Z naszą gminą Skąpe jestem związany praktycznie od urodzenia. Najpierw mieszkałem w Ciborzu, a teraz mieszkam w miejscowości Ołobok. Swoje życie zawodowe również związałem z tą gminą, ponieważ od ponad 25 lat uczę w szkole, kiedyś w Ołoboku, dziś w Radoszynie. Rzeczywiście te ostatnie 20 lat samorządności na terenie naszej gminy dało ogromne zmiany i to w różnych dziedzinach. Dla mnie osobiście najważniejsze jest to, że nasza Gmina naprawdę robi wiele dla swoich mieszkańców i nie tyle chodzi mi o inwestycje budowlane, ale o różnego rodzaju festyny i zabawy, imprezy, które ludzi integrują, a jednocześnie „przyciągają” do nas turystów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu festyn promocyjny gminy Skąpe „Wielkie pływanie i bieganie”, który co roku od 6 lat odbywa się w Niesulicach, nad jeziorem Niesłysz. Impreza ma charakter sportowo-rekreacyjny i zdążyła się już wpisać w kalendarz stałych wydarzeń kulturalno-sportowych gminy. W organizację festynu zaangażowany jest oprócz Urzędu Gminy m.in. UKS „Sokół” z Gimnazjum w Radoszynie oraz lokalne media. Festyn cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno turystów wypoczywających w Niesulicach jak i mieszkańców okolicznych wiosek i miast. Impreza spowodowała, że nasza „turystyczna perełka”, jaką niewątpliwie są Niesulice, stała się niezwykle atrakcyjna dla miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą.

15 W skład zespołu projektowego wchodzą:
Daria Błaszczak, klasa IIIA 1994r. , tel / Aneta Bronisz, klasa IIIB 1994r., tel / e- mail: Joanna Gołuch, klasa IIIA 1994r., tel / Katarzyna Lach, klasa IIIA 1994r., tel / Katarzyna Rutkowska, klasa IIIA 1994r., tel / Katarzyna Sinkowska, klasa IIIB 1994r., tel / Aleksandra Urbanowicz, klasa IIIA 1994r., tel / Publiczne Gimnazjum w Radoszynie Opiekun - Leszek Zagdański Tel / Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "PUBLICZNE GIMNAZJUM W RADOSZYNIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google