Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słynne Polskie MATEMATYCZKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słynne Polskie MATEMATYCZKI"— Zapis prezentacji:

1 Słynne Polskie MATEMATYCZKI

2 Helena Rasiowa Helena Rasiowa (ur. 20 czerwca 1917 w Wiedniu, zm. 9 sierpnia 1994 w Warszawie) – matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk; zajmowała się logiką, algebrą (w tym algebrą Boole'a), teoria mnogości, oraz informatyką teoretyczną. Autorka książki „Wstęp do matematyki współczesnej”, omawiającej zagadnienia z zakresu logiki i teorii mnogości.

3 Zofia Kowalewska Zofia Wasiljewna Kowalewska (ros. Софья Васильевна Ковалевская) (15 stycznia 1850 w Moskwie, zm. 10 lutego 1891 w Sztokholmie) – rosyjska matematyczka, polskiego pochodzenia. Jej prace dotyczą głównie równań różniczkowych, ale także mechaniki i optyki. Była także utalentowaną pisarką. Opublikowała kilka powieści i dramatów i pisywała do gazet.

4 Krystyna Kuperberg Krystyna Kuperberg, z domu Trybulec (ur. 17 lipca 1944 w Tarnowie) – amerykańska matematyczka pochodzenia polskiego. W roku 1993 uzyskała kontrprzykład na tzw. przypuszczenie (hipotezę) Seiferta (dotyczące pewnej właściwości pól wektorowych na powierzchni sfery), obalając je tym samym; uznano to za nadzwyczajne osiągnięcie. Pracę tę kontynuowała wspólnie z synem. Od 1993 roku miała ponad 50 wykładów na ten temat, w tym wielce zaszczytne AMS Plenary Lecture w roku 1995 i MAA Plenary Lecture w roku W roku 1995 K. Kuperberg otrzymała prestiżową Nagrodę im. Alfreda Jurzykowskiego, a w roku Research Excellence Award od College of Sciences and Mathematics Auburn University.

5 Wanda Szmielew ur. 1918, zm Była studentką Alfreda Tarskiego. W 1955 r. udowodniła, że teoria pierwszego rzędu grup abelowych, w przeciwieństwie do nieabelowych, jest rozstrzygalna. Piastowała funkcję profesora Uniwersytetu Warszawskiego. W 1962 r. została Laureatką Konkursu PTM im. Banacha, Janiszewskiego, Mazurkiewicza, Sierpińskiego, Ważewskiego i Zaremby otrzymując nagrodę im. Stefana Mazurkiewicza

6 Źródła:

7 Autor: Jan Jakubowski, Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy (kl. Ia)


Pobierz ppt "Słynne Polskie MATEMATYCZKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google