Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWA ŻYWNOŚĆ autor: Paulina Strózik, kl. IIg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWA ŻYWNOŚĆ autor: Paulina Strózik, kl. IIg."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWA ŻYWNOŚĆ autor: Paulina Strózik, kl. IIg

2 DOPISZ WYRAZY 1. Jedz ………………wiele, będziesz moim przyjacielem.
2. Pij…………. będziesz wielki. 3. Kto jada ……………….. jest piękny i gładki. 4. Nie chcesz w zębach wiercenia, unikaj ……………… jedzenia. 5. Jeśli nie chcesz mojej zguby, zdrową …………………. daj mi luby.

3 KRZYŻÓWKA „ZDROWA ŻYWNOŚĆ”
1. Brak witamin w organizmie powoduje………….. 2. Nie zbędna do życia? 3. Zawiera dużo witamin? 4. Najmniej obfity posiłek? 5. Choroba dzieci spowodowana niedoborem witaminy D? 6. Np. A, B, C, D 7. Zdrowe i prawidłowe………….. 8. Do jakiej choroby doprowadzi jedzenie fast- foodów? 9. Między innymi ryby i orzechy zawierają nienasycone …………. tłuszczowe Omega 3 10. Brak żelaza w organizmie powoduje………… 11. Zawiera pieczywo np. żytnie? 12. Są zielone, produkują tlen? 13. Co powinnyśmy robić latem, aby się nie odwodnić?

4 SŁODKOŚCI: SŁABOŚĆ CZY UZALEŻNIENIA?
Czy zdarza ci się jeść słodycze, aby poradzić sobie ze złym samopoczuciem, np. kiedy ktoś sprawi ci przykrość, gdy jesteś zła, zdenerwowana albo przybita? TAK(3 pkt) NIE(0 pkt) Czy masz poczucie winy, gdy sięgasz po słodkie przekąski? Czy jadasz słodycze samotnie, np. w nocy- tak, aby bliscy tego nie zauważyli? Czy miewasz dolegliwości zdrowotne wynikające z objadania się słodyczami? Czy często zjadasz słodycze zamiast normalnego posiłku: śniadania, obiadu, kolacji? TAK(3pkt) NIE(0 pkt) Czy podejmowałaś próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania jedzenia słodyczy albo obiecałeś sobie, że to zrobisz? Czy odczuwałaś niepokój albo byłaś rozdrażniona, gdy próbowałaś ograniczać objadanie się słodyczami? TAK(2 pkt) NIE(0 pkt) Czy nosisz słodycze ze sobą albo trzymasz ich zapas w biurku w pracy czy w szafce koło telewizora, na wypadek „nagłej potrzeby” TAK(1pkt) NIE(0 pkt) Czy za swoje sukcesy nagradzasz się, jedząc czekoladę, ciastka, batonik? Czy słodkości stanowią znaczącą część twojego prowiantu w podróży? TAK(1 pkt) NIE(0 pkt) Czy zdarza ci się reagować wzburzeniem, gdy twój ulubiony batonik upadnie na ziemię i trzeba go wyrzucić? TAK(1 pkt) NIE0 pkt) Czy chwila relaksu i odpoczynku kojarzy ci się nieodłącznie z jedzeniem słodyczy (np. kawą i kawałkiem ciasta lub pucharkiem lodów)? Czy słodycze stanowią dużą część menu podczas organizowanych przez ciebie imprez towarzyskich? Czy sprawia ci kłopot poprzestanie na porcji ciasta, dwóch kostkach czekolady lub jednej gałce lodów?

5 ROZWIĄZANIE Apetyt pod kontrolą 0- 2 pkt
Wydaje się, że nie przepadasz za łakociami. Potrafisz sobie odmówić apetycznie wyglądającego ciastka. Inni ludzie są pełni podziwu dla twojej silnej woli. Przyzwyczaiłaś się już do życia bez słodyczy i nieźle radzisz sobie bez nich. Jeśli jednak zdarzy się, że po nie sięgniesz, nie odczuwasz przyjemności. Masz za to ogromne wyrzuty sumienia. Warto się zastanowić, skąd biorą się te uczucia i dlaczego jesteś dla siebie tak surowa. Może boisz się, że gdy rzucisz się na słodycze, nie będziesz mogła przestać ich jeść i utyjesz? Nie ma powodów do obaw 3- 11 pkt Lubisz słodycze, ale specjalnie nie cierpisz, gdy akurat nie masz ich pod ręką. Czasami zjadasz kaloryczny deser- dopełnienie obiadu. Ale nawet gdy jesteś bardzo głodna, nie zastępujesz posiłku słodyczami. Nie widzisz takiej potrzeby. Wiesz, jaka powinna być twoja dieta i starasz się dbać o wygląd i zdrowie. Znasz dobrze swoje potrzeby, umiesz je zaspokajać. Dzięki temu, że masz dobry kontakt ze swoimi emocjami, potrafisz radzić sobie ze stresem i niepowodzeniami. Nie dopuszczasz do sytuacji, w której słodycze mogłyby stanowić ucieczkę od problemów. Od wpadki do wpadki pkt Masz silny charakter i nie pozwalasz sobie na zbyt częste objadanie się słodyczami, ale… zdarzają ci się chwile słabości. Po każdym takim incydencie, kiedy przesadziłeś ze słodyczami, następuje czas wstrzemięźliwości. Bierzesz się w garść i unikasz zagrożenia. Dzięki temu możesz uciec od wyrzutów sumienia i dodatkowych kilogramów. Jeśli nagle zauważysz prawidłowość, z której będzie wynikać, że sama stwarzasz sobie okazje do objadania się słodyczami( zwłaszcza w sytuacji stresy) i sięgasz po nie- to znak, że możesz mieć poważny problem. Skonsultuj się z psychologiem. W sidłach nałogu pkt Nie potrafisz się obejść bez słodyczy i zrobisz wszystko, by je zdobyć. Podjadasz je, żeby coś uczcić i gdy jest ci smutno. Często w tajemnicy, ponieważ wstydzisz się do tego przyznać. Bywa, że po takiej uczcie masz niestrawność, bo nie potrafisz powiedzieć sobie „dość”. Raz po raz postanawiasz sobie, że więcej się to nie powtórzy, ale… Jeśli do tego stale nosisz słodycze w torebce i uzupełniasz zapasy, jesteś uzależniona. Potrzebujesz pomocy specjalisty, nie zwlekaj więc z wizytą u niego!

6 TEST SPRAWDŹ, CZY GROZI CI ANOREKSJA LUB BULIMIA
TEST SPRAWDŹ, CZY GROZI CI ANOREKSJA LUB BULIMIA! Przeczytaj poniższe zadania. Jeśli stwierdzisz, że co najmniej dwa opisane symptony dotyczą ciebie, masz poważny problem z odżywianiem! Koniecznie porozmawiaj o tym z rodzicami! Wspólnie zwróćcie się do najbliższej poradni zdrowia. Nie akceptujesz swego ciała. Uważasz, że jesteś za gruba i nieatrakcyjna. Odczuwasz lęk przed przytyciem. Przesadnie dbasz o to, by nie zjeść zbyt dużo. Często się ważysz. Jesz bardzo mało, a nawet głodzisz się. Mówisz domownikom, że już jadłeś albo że zjesz później. Po posiłkach masz poczucie winy. Intensywnie ćwiczysz, żeby spalić nadmiar kalorii. Używasz środków zmniejszających apetyt. Jedzenie poprawia twój nastrój. Spożywasz bardzo duże ilości pokarmów podczas jednego posiłku. Miewasz ataki obżarstwa, po których wywołujesz wymioty lub bierzesz środki przeczyszczające. Przeżywasz depresję lub pogorszyły się twoje relacje z bliskimi.


Pobierz ppt "ZDROWA ŻYWNOŚĆ autor: Paulina Strózik, kl. IIg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google