Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kalkulator inwestycyjny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kalkulator inwestycyjny"— Zapis prezentacji:

1 Kalkulator inwestycyjny
Instrukcja obsługi i interpretacja wyników

2 Wstęp Zapewne posiadasz już jakieś oszczędności
Być może odkładasz też miesięcznie pewną kwotę, aby zapewnić sobie środki na czas, w którym nie będziesz już aktywny zawodowo Zwykle jednak, o ile nie masz bardzo dużych dochodów, samo oszczędzanie nie wystarcza Aby zapewnić Ci godny byt na emeryturze, Twoje oszczędności muszą pracować!

3 Cel Celem „Kalkulatora inwestycyjnego” jest wyznaczenie minimalnej stopy zwrotu, na jaką powinny być inwestowane Twoje aktualne i przyszłe oszczędności, aby zapewnić Ci oczekiwane zabezpieczenie emerytalne.

4 Plik do pobrania Aby pobrać Kalkulator inwestycyjny, kliknij tutaj
Możesz to zrobić teraz (plik pobierze się i otworzy w tle), lub po zapoznaniu się z instrukcją Do działania Kalkulatora konieczny jest program Microsoft Excel (lub inny obsługujący pliki z rozszerzeniem .xls).

5 Obsługa Plik składa się z trzech arkuszy, o nazwach:
Oczekiwania Realia Wyznaczenie stopy zwrotu Arkusze powinieneś wypełniać po kolei, ale możesz wracać się, aby zmieniać już wpisane dane wejściowe Arkusz ma wpisane pewne wartości domyślne, ale możesz je swobodnie podmieniać. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić formuł; wyniki formuł pisane są zazwyczaj kursywą.

6 „Oczekiwania” W tym arkuszu określasz jakie są Twoje oczekiwania co do wysokości przyszłej „emerytury” Chodzi o wartość netto; nie przejmujesz się też na razie inflacją Emeryturę określasz jako procent swoich aktualnych dochodów Jeśli na emeryturze chcesz wydawać więcej niż zarabiasz teraz, nie ma problemu! Po prostu w odpowiednim polu wpisz liczbę większą niż 100 (%)

7 Oczekiwania – c.d. Kolejne pola są oczywiste, to: Twój wiek
Wiek, w którym zamierzasz zaprzestać aktywności zawodowej Aktualny rok kalendarzowy Ważne aby wpisać ukończoną ilość lat.

8 Oczekiwania – c.d. Ostatnie pole z tej sekcji służy do wpisania prognozowanej inflacji Aby właściwie oszacować wartość tego parametru, możesz posłużyć się np. celem inflacyjnym NBP W tabeli poniżej wyświetli Ci się zindeksowana projekcja Twojej przyszłej emerytury.

9 „Realia” Arkusz ten, to miejsce na:
wprowadzenie aktualnego stanu Twoich oszczędności zadeklarowanie miesięcznej kwoty, którą jesteś w stanie odkładać, czyli „składki” Jeśli nie masz żadnych oszczędności, wpisz w odpowiednim polu zero Nie można wpisać zera w obu polach 

10 Realia – c.d. Wynik końcowy jest bardzo czuły na to, co wprowadzisz w arkuszu Realia, dlatego zastanów się głębiej co tutaj wpisać Oczywiście dane możesz później dowolnie zmieniać W tabeli poniżej wyświetli Ci się m.in. zindeksowana wartość „składki” jaką powinieneś dodawać do swoich oszczędności w kolejnych latach!

11 „Wyznaczenie stopy zwrotu”
Ostatnia „zmienna swobodna” to stopa podatku od dochodów kapitałowych (podatku Belki) Aktualnie wynosi ona 19 % i taka wartość została wpisana w odpowiednim polu Pozostaw na razie tą wartość w spokoju; wrócimy do niej w sekcji poświęconej interpretacji wyników.

12 Wyznaczenie stopy zwrotu – c.d.
Teraz zwróć uwagę na wykres zajmujący centralne miejsce arkusza Niebieskie części słupków, to Twoja emerytura (w ujęciu rocznym), a części brązowe, to będąca jej zabezpieczeniem baza kapitałowa Jak nietrudno zgadnąć, brązowe słupki nie powinny schodzić na minus!

13 Wyznaczenie stopy zwrotu - c.d.
Stopę zwrotu wyznaczasz metodą prób i błędów Proponowaną jej wartość dostrajasz tak, aby: kapitał końcowy nie schodził na minus nie zostawić zbyt wiele potomnym w wypadku Twojego zejścia… Poszukując odpowiedniej liczby zaczynaj od zmian dużych, a następnie zmniejszaj krok iteracji Po każdej zmianie poczekaj, aż wykres przeliczy się na nowo.

14 Wyznaczenie stopy zwrotu - c.d.
Nie wpisuj liczb z dokładnością większą niż pół procent – Twój wynik ma mieć charakter orientacyjny, a nie aptekarskiej recepty Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do pierwszego lub drugiego arkusza i zmienić wprowadzone uprzednio parametry Pobaw się kalkulatorem – zobacz jak czuły (lub nie) jest efekt na zmiany wartości wejściowych!

15 Interpretacja wyniku Gdy już określisz właściwie swoje aktualne możliwości i przyszłe oczekiwania, otrzymasz wreszcie poszukiwaną wartość pożądaną minimalnej stopy zwrotu Choć to nie quiz i nie ma tu wartości złych, ani dobrych, warto sprawdzić co taki lub inny wynik oznacza. Jeżeli zatem Twój wynik…

16 …jest ≤ 10 %, to… Albo jesteś już teraz bardzo bogaty
Albo bardzo dobrze zarabiasz Albo zbyt nisko szacujesz swoje potrzeby na emeryturze! Jeśli jednak wynik jest poprawny, zapewnienie takiej stopy zwrotu jest stosunkowo łatwe: Skup się na lokatach bankowych, najlepiej z dzienną kapitalizacją odsetek; pamiętaj, że zawsze możesz podzielić kapitał na dowolną ilość lokat!

17 … zawiera się w przedziale 11 – 30 %...
To wartość, którą można osiągnąć powierzając pieniądze specjalistom Przeglądnij oferty i wyniki funduszy inwestycyjnych Możesz popytać w bankach specjalizujących się w produktach inwestycyjnych lub inwestycyjno-ubezpieczeniowych (w tych drugich zyski zwolnione są od podatku Możesz też rozważyć zdobycie wiedzy na temat inwestowania

18 ...zawiera się w przedziale 31 – 100%...
Zdobycie wiedzy na temat inwestowania będzie koniecznością Wiedzę możesz zdobywać sam, płacąc za nią wystawianiem kapitału na zbędne ryzyko i nabawiając się nadciśnienia, lub… Możesz skorzystać z drogi „na skróty”, inwestując najpierw w odpowiednie szkolenie (www.one-euro.eu) Nie daj się zwieść Doradcom, Guru, czy Sprzedawcom Magicznych Systemów Transakcyjnych – pamiętaj, że dbają oni przede wszystkim o swój własny interes!

19 … jest ≥ 100 %... Jesteś marzycielem i niepoprawnym optymistą!
Wiedz jednak, że w fascynującym świecie inwestycji nie ma rzeczy niemożliwych!!! Niniejsze opracowanie, wraz z załączonym arkuszem kalkulacyjnym, jest materiałem darmowym. Stanowi jednak własność intelektualną ONE-EURO Krzysztof Sikora w Krakowie i jako takie, nie może być rozpowszechniane bez niniejszego linku (www.one-euro.eu).


Pobierz ppt "Kalkulator inwestycyjny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google