Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI. Kiedyś ludzie nie posługiwali się telefonami komórkowymi czy Internetem. Ich komunikacją miedzy ludzką były jedynie listy. Także bezpośrednie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI. Kiedyś ludzie nie posługiwali się telefonami komórkowymi czy Internetem. Ich komunikacją miedzy ludzką były jedynie listy. Także bezpośrednie."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI

2 Kiedyś ludzie nie posługiwali się telefonami komórkowymi czy Internetem. Ich komunikacją miedzy ludzką były jedynie listy. Także bezpośrednie przekazanie wiadomości w sposób powiedzenia czegoś danej osobie. Można było też komunikować się za pomocą dźwięków np. strzał z pistoletu mógł oznaczać,że coś złego się wydarzyło w pobliżu. Używano też trąb, aby zwołać ludzi. Teraz po prostu zadzwoni się do danej osoby i powie się jej,że jest potrzebna w danym miejscu. Dziś częściej pisze się e-maile niż wysyła listy. METODY KOMUNIKACJI W DAWNYCH CZASACH

3 Pierwszym etapem zmasowania procesu komunikowania, przynajmniej w Europie, było wynalezienie druku, a później upowszechnienie książek i prasy. Odtąd ludzie mogli zapisywać i przechowywać utrwalone na piśmie osiągnięcia i dobra kultury. Dzięki temu część z nich możemy oglądać także w czasach nam współczesnych. Elementem rewolucyjnym w metodach komunikacji było także wynalezienie telegrafu i radiotelegrafu.

4 Późniejsze etapy tego procesu związane są z rozwojem mediów audiowizualnych – najpierw radia następnie telewizji. Symbolizują one osiągnięcia tzw. społeczeństwa przemysłowego, a więc wyższego stadium rozwoju cywilizacji ludzkiej. Obecnie mówi się już o społeczeństwie informacyjnym.

5 OBECNE METODY KOMUNIKACJ I Sposoby komunikowania się ludzi w XXI wieku uległy niezwykłemu rozwinięciu. Rozmawiamy ze sobą nie tylko czysto werbalnie. Szybki i sprawny rozwój techniki, doprowadził do sytuacji, w której można skontaktować się z drugim człowiekiem, będącym nawet na drugim kontynencie w kilka sekund.

6 Pierwszy ze sposobów współczesnego komunikowania się ze sobą ludzi to komunikowanie się ze sobą za pomocą telefonu komórkowego. Te małe urządzenia stały się jednym z podstawowych środków komunikacji międzyludzkiej. Można korzystać z nich wszędzie. Za ogólna dostępnością rozmów telefonicznych, pojawia się kolejna funkcja komórek czyli krótkie wiadomości tekstowe zwane inaczej sms.

7 Kolejnym z najbardziej rozpowszechnionych środków komunikowania się ze sobą ludzi jest internet. Daje on różnego rodzaju możliwości porozumiewania się ze sobą ludzi. Tutaj pojawiają się między innymi: 1. Rozmowy na czacie. 2. Rozmowy z wykorzystaniem mikrofonu i kamery. 3. Korzystanie z poczty elektronicznej.

8 ROZMOWY NA CZACIE Rozmowy na czacie stanowią swoisty kontakt różnych ludzi ze sobą. Można rozmawiać z każdym o czym tylko się zapragnie. Można podzielić się swoimi zainteresowaniami i znaleźć ludzi, których takie same rzeczy pociągają. Jest to o wiele łatwiejsze i szybsze niż w prawdziwym świecie. Czat stanowi ułatwiony kontakt z ludźmi na całej naszej planecie. Spotkania w wirtualnym świecie dla wielu osób zaczęły nawet zastępować rzeczywistość. Rozmowa na tak zwanym czacie pozwala na kreowanie swojej osobowości w dowolny sposób. Można tam stać się każdym. Stanowi to ogromne ryzyko, ponieważ ludzie często uciekają od prawdziwego życia, a z innymi ludźmi porozumiewają się tylko dzięki klawiaturze i monitorowi. Nie potrafią nawiązać zdrowych relacji z drugim człowiekiem w tak zwanym realu. Tacy ludzie przestają uczestniczyć w życiu społecznym. Często są zagubieni i samotni. To ryzyko, które niesie ze sobą internet. Zastanawiam się czy w rzeczywistości tak nawiązywanie znajomości na czacie nie oddala od siebie ludzi, chociaż umożliwia im komunikowanie się z różnych zakątków całego świata.

9 ROZMOWY Z WYKORZYSTNIEM MIKROFONU I KAMERY Rozmowy z wykorzystaniem mikrofonu i kamery pozwalają nie tylko na werbalny kontakt, ale jako dodatek mamy jeszcze obraz osoby, z którą prowadzimy dialog. Jest to niezwykła ciekawostka techniczna. Niewiele różni się od kontaktu przez telefon, ale jest trochę bardziej rozwinięta przez wykorzystanie obrazu i daje poczucie bliższego kontaktu z drugą osobą.

10 KORZYSTANIE Z POCZTY ELEKTRONICZNEJ Korzystanie z poczty elektronicznej stało się już czymś naturalnym. Jest to najpopularniejszy środek do przesyłania sobie dłuższych informacji. Zaoszczędza czas. Ludzie nie muszą korzystać już z tradycyjnych środków przekazywania dłuższych wiadomości. Dla wielu ludzi stało się już nawykiem sprawdzanie swojej elektronicznej skrzynki odbiorczej po powrocie do domu. Uważam, że jest to jedna z najwygodniejszych dróg komunikowania się z innymi ludźmi.

11 KONIEC Uważam, że w XXI wieku sposoby komunikowania się ludzi między sobą zostały zdominowane przez ciągle prący naprzód rozwój techniki. Wszędzie otaczają nas elektroniczne urządzenia, które mają ułatwić życie. Powodują, że jesteśmy dostępni i zawsze możemy skontaktować się z inną osobą, kiedy tylko tego chcemy. Możemy nawiązywać znajomości nie wychodząc z domu. Bez problemów porozumiewamy się z kimś na drugim końcu świata i do tego nawet patrzymy na nią. Wydaje się to wygodne i łatwe, zbliżające ludzi do siebie. Myślę jednak, że nic zastąpi rozmowy z drugą osobą, gdzie działają ton głosu, mimika i mowa ciała. Nic nigdy nie będzie w stanie zastąpić bezpośredniego komunikowania się ze sobą ludzi. Nie jesteśmy stworzeni do życia w elektronicznym świecie. Jesteśmy istotami stadnymi i bez możliwości bezpośredniego kontaktu stajemy się samotni i nieszczęśliwi.


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI. Kiedyś ludzie nie posługiwali się telefonami komórkowymi czy Internetem. Ich komunikacją miedzy ludzką były jedynie listy. Także bezpośrednie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google