Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE"— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
Wykonały: Justyna Twardzik i Natalia Tomaszkiewicz klasa VIB SP9 Gliwice Opiekun: Najib Sherzai

2 MENU BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI ! FOTOGRAFIE ZAKUPY W INTERNECIE
SPOTKANIA Z OSOBAMI POZNANYMI W SIECI DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO CYBERPRZEMOC !!! MENU KILKA PRZYKŁADÓW NA DOBRE ODPOWIEDZI UWAŻAJ !!! UZALEŻNIENIA WIRUSY PAMIĘTJ !!! ŹRÓDŁA

3 BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI !
NIGDY nie podawaj w Internecie swoich danych!!! Nie rozmawiaj z nieznajomymi!!! PAMIĘTAJ!!! Gdy umawiasz się z osobami poznanymi w sieci powiadom o tym rodziców lub innych zaufanych dorosłych!!! Nie podawaj nikomu swojego hasła!!!

4 UWAŻAJ !!! Nigdy nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś może podawać się za kogoś innego kim jest. Gdy ktoś zacznie cię wypytywać: Jak się nazywasz? Gdzie mieszkasz? Ile masz lat? Odpowiadaj na te pytania w taki sposób: Mów mi Miśka. W mieszkaniu. 300.

5 KILKA PRZYKŁADÓW NA DOBRE ODPOWIEDZI
Jak się nazywasz? Mów mi Kicia. Ile masz lat? Tyle ile Fryderyk Chopin jak był w moim wieku. Gdzie mieszkasz? Między swymi. Masz rodzeństwo? Mam 200 sióstr i 300 braci. Pa muszę już kończyć.

6 FOTOGRAFIE Nie wysyłaj nikomu swoich zdjęć, które np. przedstawiają Ciebie, Twoją rodzinę itp. Mogą być one źle wykorzystane przez tamtą osobę.

7 CYBERPRZEPOC !!! Zawsze pytaj o zgodę osobę, której chcesz zrobić zdjęcie lub nagrać film. Pamiętaj, że nie wolno fotografować ani nagrywać nikogo bez jego wiedzy i zgody. Nigdy nie umieszczaj zdjęć ani filmików z osobami, które nie wyraziły na to zgody. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś umieści w Internecie materiał, który obraża Cię lub ośmiesza, zgłoś to natychmiast administratorowi danej strony, oraz powiadom rodziców lub prawnych opiekunów.

8 PAMIĘTAJ!!! Nie umieszczaj w sieci obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz bowiem w ten sposób wyrządzić komuś bardzo wielką krzywdę. Traktuj wszystkich użytkowników Internetu, tak jak ty byś chciał aby oni traktowali Ciebie.

9 WIRUSY Nie zaśmiecaj sieć rozsyłając różne łańcuszki dalej.
Pamiętaj aby mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Nie otwieraj wiadomości od obcych gdyż mogą one zawierać wirusy.

10 UZALEŻNIENIA Czy jesteś świadom tego, że możesz uzależnić się poprzez komputer? DLATEGO: Najlepiej będzie, gdy ustalisz sobie limit czasu, który poświęcisz komputerowi, i staraj się go nie przekraczać. Z pewnością nie zaniedbuj szkoły i kolegów, staraj się spędzać z nimi dużo czasu. Również rozwijaj swoje zainteresowania poza siecią. PAMIĘTAJ!!! Poza wirtualnym światem Internetu toczy się normalne życie.

11 ZAKUPY W INTERNECIE Zawsze przed kupnem czegoś w Internecie, skonsultuj się z rodzicami lub prawnymi opiekunami. Nie podawaj również numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców lub prawnych opiekunów. Najlepiej nie bierz udziału w licytacjach, a jeśli bierzesz to bądź ostrożny, dokonując transakcji na portalach aukcyjnych. Pamiętaj, że biorąc udział w licytacji, decydujesz się na za zakup. Inaczej mówiąc jeśli Twoja oferta będzie najlepsza, będziesz musiał za licytowany towar zapłacić. Mając już świadomość, że jesteś nabywcą, kupuj raczej tak abyś za przesyłkę zapłacił przy odbiorze. Będziesz mógł wtedy sprawdzić czy rzeczywiście dostałeś to co kupiłeś. Dobrze będzie jeśli przeczytasz opinie innych użytkowników Internetu na temat sprzedającego.

12 SPOTKANIA Z OSOBAMI POZNANYMI W SIECI
W sieci ktoś łatwo może Cię oszukać podając się za kogoś z Twoich rówieśników. Morze Ci grozić wtedy wielkie niebezpieczeństwo. Pamiętaj aby przed spotkaniem się z osobą poznaną w sieci, powiadomić o tym rodziców lub prawnych opiekunów. Umawiaj się tylko w miejsca publiczne i idź na nie w towarzystwie zaufanej Ci osoby dorosłej.

13 DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO… Gdy dzieje się coś złego natychmiast powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej. Staraj się rozmawiać z rodzicami o Internecie. Informuj ich o tym z jakich stron korzystasz oraz o stronach, które Cię niepokoją. Jeżeli ktoś w Internecie Cię przestraszy, lub jeżeli otrzymałeś niepokojącą lub wulgarną wiadomość, nie odpowiadaj na nią. Powiadom o tym rodziców, lub inną zaufaną osobę dorosłą. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś w sieci zadaje Ci krępujace pytania, obraża, dostajesz niemiłe wiadomości, koniecznie poinformuj o tym rodziców lub Twoich prawnych opiekunów.

14 NIEODPOWIEDNIA TREŚĆ W internecie możesz natknąć się na nieodpowiednie dla dzieci treści, gdzie obraża się drugiego człowieka. Często ofiarami są osoby o innym kolorze skóry, lub wyznających inną religię. Jeśli trafisz na taką stronę, powiedz o tym rodzicom albo opiekunom.

15 ŹRÓDŁA


Pobierz ppt "BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google