Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wody mineralne i lecznicze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wody mineralne i lecznicze"— Zapis prezentacji:

1 Wody mineralne i lecznicze
Paula Semrau

2 Woda mineralna- co to takiego?
Woda mineralna to woda wzbogacona solami mineralnymi lub innymi składnikami w postaci jonów. Może zawierać rozpszczone gazy pochodzenia naturalnego. Defincję wody mineralnej po raz pierwszy określono na Międzynarodowym Kongresie Balneologicznym w Bad Nauheim w 1911r.

3 Wody mineralne-podziemne
Wody podziemne, w zależności od miejsca, w którym się znajdują, mają różne właściwości lecznicze. Środowisko skalne, głębokość złoża, skład chemiczny i czas przebywania wody pod ziemią- to czynniki, które wpływają na stopień mineralizacji wody. Na podstawie procentowej zawartości minerałów (jest to ilość osadu uzyskana z odparowania 1litra wody) w wodzie można je podzielić na trzy grupy: wody naturalne i słodkie- zawierają mniej niż 0,5g osadu na litr wody, akratopegi- zawierają od 0,5 do 1g osadu na litr wody, wody mineralne- zawierają ponad 1g minerałów na litr wody.

4 Jak powstały wody mineralne
Wody opadowe, które wsiąkają w powierzchnię ziemi przedostają się do sczelin skalnych, zatrzymują się na skałach nieprzepuszczalnych i tworzą na nich złoża. Składniki chemiczne zawarte w skałach są wypłukiwane przez wodę, powodują wtedy nasycenie jej minerałami. Siła z jaką zachodzi to zjawisko zależy od nasycenia wody dwutlenkiem węgla. W zależności od stężenia wody, może ona mieć właściwości słabego kwasu węglowego. Powoduje on stopniowe rozpuszczanie niektórych składników skał. O tym jakie składniki nasycą wodę decyduje rodzaj podłoża skalnego. W zależności od źródła, z którego pochodzi woda, zawiera ona różne stężenie pierwiastków występujących w przyrodzie. makroelementy, czyli pierwiastki główne,- wodór, tlen, węgiel, sód, siarka, magnez, potas, wapń, chlor, brom, mangan, jod, żelazo, mikroelementy, czyli pierwiastki rzadkie- bor, lit, cynk, miedź, fosfor, arsen, kobalt, chrom, srebro, ołów, bar, nikiel, pierwiastki promieniotwórcze- radon, rad, uran, tor, toron, pierwiastki śladowe- złoto, rtęć, rubid.

5 Rodzaje wód mineralnych
Wody siarczkowe- zawierają w 1 litrze ponad 1mg siarki, Wody słonawe- podziemne, zwane także wodami brakicznymi, o mineralizacji ogólnej od 3 do 10g/l. Wody słone- podziemne, o mineralizacji od 10g/l do ok 30g/l, Wody glauberskie- lecznicze siarczanowo-sodowe, w których zawartość jonu siarczanowego i sodowego wynosi ponad 20%, Wody gorzkie- lecznicze, siarczanowo- magnezowe, zawierają ponad 20% magnezu, Wody chłodne- o temperaturze od 5- 20C, Wody ciepłe- o temperaturze powyżej 20C, zwane wodami termalnymi, Wody gorące- podziemne, o temperaturze od 37 do 42C. Wody bardzo gorące- o temperaturze od 42 do 100C, Wody wrzące- wody gejzerów, o temperaturze ponad 100C, Szczawy- nasycone dwutlenkiem węgla, znajdują się na dużej głębokości, mogą być wzbogacone w związki żelaza, Zubery- o wysokiej mineralizacji, złożonym składzie chemicznym.

6 Wody termalne Wody termalne to wody, które przekraczają średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy. W Polsce są to wody o temperaturze powyżej 20°C. Wody te zazwyczaj występują w głebinach lub w pobliżu ognisk wulkanicznych. Źródła wód termanych, które wydostały się na powierzchnię zachowując swoją wysoką temperaturę nazywane są cieplicami. W Polsce wody termalne występują m.in. w Cieplicach oraz w Ciechocinku.

7 Gejzery Gejzer to rodzaj gorącego źródła które wyrzuca gwałtownie słup wody i pary wodnej o temperaurze wrzenia. Wybuchy te są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wys m. Naza gejzer pochodzi od najbardzej znanego gejzeru na Islandii- Geysir.

8 Rodzaje gejerów Rodzaje gejzerów:
Fontannowe- wybuch następuje z niewielkiego zbiornika wodnego, bardzo często jest to seria intensywnych i gwałtownych wytrysków, Stożkowe- wybuch następuje z małego stożka, zazwyczaj są to spokojne wyrzuty wody, trwają od kilku sekund do kilku minut.

9 Wybuch gejzeru

10

11

12 Uzdrowiska Uzdrowiska to miejscowości, które posiadają odpowiednie warunki klimatyczne i środowiskowe do lecznictwa. Jeśli miejscowość posiada odpowiednie walory przyrodnicze, zasoby naturalne (wody mineralne, gazy) to jest jej przyznawany status uzdrowiska. W kuracji wykorzystuje się wody lecznicze- chlorkowe, chlorkowo-sodowe, jodkowe, fluorkowe, siarczkowe i termalne.

13 Ciechocinek Jedno z najstarszych uzdrowisk na terenie nizin. Znajdują się tam tężnie solankowe z XIXw., są to obecnie zabytki. W okolicy wytwarzają specyficzny mikroklimat, który posiada właściwości lecznicze na wiele schorzeń. Leczy się tam: choroby reumatyczne, neurologiczne, kobiece, kardiologiczne, dróg oddechowych, cukrzucę, otyłość. Widok na tężnię numer III Kompozycje kwiatów w parku koło Muszli Koncertowej

14 Cieplice Zdrój Cieplice mają źródła ciepłych wód mineralnych o temperaturze 28-44C i niskiej mineralizacji mg/l. Leczy się tam: schorzenia narządów ruchu, schorzenia oczu, układu moczowego, schorzenia neurologiczne, reumatyczne. Wyjście z Parku Zdrojowego na plac Piastowski Park Zdrojowy

15 Duszniki Zdrój W tym uzdrowisku oferuje się zabiegi przyrodolecznicze i kuracje pitne. Leczy się tam: choroby kardiologiczne, układu trawienia, dróg oddechowych, kobiece, zaburzenia struktury kostnej (osteoporoza). Muzeum Papiernictwa Park Zdrojowy Deptak

16 Inowrocław Duży ośrodek leczniczy z bazą uzdrowiskową i rekreacyjną. Znajduje się tam Park Zdrojowy w sąsiedztwie lasów i jezior. Leczy się tam: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu krążenia i nadciśnienie, choroby układu trawienia. Kościół św. Mikołaja Zakłady Chemiczne Soda Mątwy

17 Krynica- Żegiestów Zdrój
Jest to uzdrowisko górskie, położone na nasłonecznionych zboczach gór, posiada bogate zasoby wód mineralnych i doskonały klimat nasycony olejkami eterycznymi z pobliskich lasów iglastych. Leczy się tam: choroby układu trawienia, dróg oddechowych, reumatyczne, układu krwiotwórczego, kobiece, cukrzycę oraz schorzenia nerek i układu moczowego. Pijalnia Słotwinka Uzdrowisko Nowe sanatoria i domy wczasowe

18 Kudowa Zdrój Uzdrowisko posiada duży park zdrojowy. Można tam korzystać z różnych urządzeń sportowych: boisk, basenu i kortów tenisowych. Leczy się tam: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby reumatyczne. Sanatorium „Polonia” Pijalnia wód

19 Nałęczów Uzdrowisko położone na terenach nizinnych w dolinie Bochotnicy. Oferuje kuracje pitne, kąpiele solankowe. Leczy się tam: choroby kardiologiczne i nadciśnienie. Sanatorium „Książe Józef” Stare łazienki w Parku Zdrojowym

20 Polanica Zdrój Uzdrowisko posiada szczególne warunki klimatyczne i geologiczne. Leczy się tam dolegliwości związane z przepracowaniem, zmęczeniem, schorzeniami kardiologicznymi i gastrologicznymi. Klimat górski i położenie sprzyjają leczeniu chorób kardiologicznych, nadciśnienia oraz chorób narządów ruchu. Wejście do pi Jalni a Bystrzyca Dusznicka w centrum Park Zdrojowy

21 Mogłoby się wydawać, że wszystkie wody są do siebie podobne
Mogłoby się wydawać, że wszystkie wody są do siebie podobne. A jednak nie sposób znaleźć dwóch źródeł o identycznym składzie chemicznym! Różnią się one przede wszystkim poziomem mineralizacji. Wody z małą ilością minerałów nazywamy miękkimi, wody o dużej zawartości minerałów (zwłaszcza soli wapnia i magnezu) – twardymi. Właściwe wody mineralne, a więc te o dużym poziomie mineralizacji, należą do najszlachetniejszych i najzdrowszych, gdyż uzupełniają w naszym organizmie składniki niezbędne do życia. Z kolei wody o niskiej mineralizacji, zwane często źródlanymi, choć nie dostarczają organizmowi takich elementów, nie wypłukują ich też, a więc nie naruszają równowagi wewnętrznej.

22 Magnez Objawy niedoboru magnezu:
Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi mg na dobę. Magnez w środowisku naturalnym występuje bogato w spożywanych przez człowieka pokarmach. Jednak jego ilość zmniejsza się, co spowodowane jest nawożeniem chemicznym gleby, związkami zawierającymi potas oraz stosowaniem nadmiernej ilości konserwantów żywności. Innymi przyczynami niedobou magnezu to np.: nadużywanie alkoholu, picie kawy, stres, niewydolność nerek. Objawy niedoboru magnezu: Osłabienie, zwiększenie pobudliwości nerwowo- mięśniowej, nieprawidłowe działanie serca, czego skutkiem są: drganie jednej z powiek, bolesne skurcze łydek, uczucie odrętwienia i mrowienia w kończynach, wzmożone wypadanie włosów, łamanie się paznokci, próchnica zębów, trudności w koncentracji, zaburzenia snu, bóle głowy, mdłości, kołatanie serca, bolesne miesiączki.

23 Wapń Objawy niedoboru wapnia:
Wapń wchodzi w skład kości. Ma swój udział w krzepnięciu krwi, w skurczu mięśni szkieletowych, gładkich i mięśnia sercowego, w wydzielaniu hormonów oraz gruchołów zewnątrzwydzielniczych. Zalecane dzienne spożycie wapnia wynosi: Dzieci od 9 do 18 lat: 1500 mg. Dorośli od 19 do 50 lat: 1200 mg; od 51 lat wzwyż: 1500 mg; lub dla dorosłych: 800 mg; dla osób starszych: 600 mg; dla kobiet ciężarnych: 1400 mg; dla kobiet karmiących: 2000 mg Objawy niedoboru wapnia: Zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy krwi nazywa się hipokalcemią, czego skutkiem są: Łamliwość kości, psujące się zęby, ból mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia krzepnięcia krwi,zaburzenia rytmu serca, krwotoki z nosa, stany depresyjne i lękowe.

24 Sód Objawy niedoboru sodu: Rola w organizmie:
utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej regulacja ciśnienia osmotycznego udział w przekaźnictwie nerwowym. Objawy niedoboru sodu: Zaburzenia pH płynów ustrojowych i ciśnienia, odwodnienie, obniżenie pobudliwości komórek.

25 średniomineralizowane
wysokomineralizowane niskomineralizowane

26 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_mineralna


Pobierz ppt "Wody mineralne i lecznicze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google