Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz jak dobrze segregować śmieci?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz jak dobrze segregować śmieci?"— Zapis prezentacji:

1 Czy wiesz jak dobrze segregować śmieci?

2 Co daje segregacja śmieci?
Dzięki niej : ograniczamy ilość zanieczyszczeń w atmosferze oraz liczbę odpadów i ścieków wykorzystujemy surowce wtórne do ponownego zastosowania oraz ograniczamy ich zużycie oszczędzamy energię, a co za tym idzie nie eksploatujemy tak bardzo naturalnych złóż węgla i ropy naftowej

3 Gra w kolory Czy segregujesz śmieci? Na pewno czasem je wyrzucasz i widzisz pojemniki służące do segregacji odpadów. Czy korzystasz z nich? Każdy jest w innym kolorze i do każdego należy wrzucić co innego. Pamiętaj o tym!

4 Niebieski - papier Do niebieskich pojemników wrzucamy:
papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub plastikowych elementów gazety, czasopisma , katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę.

5 Niebieski - papier Czego nie wolno wrzucać do niebieskich pojemników:
zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego i faksowego, kartonów po mleku, sokach i innych napojach, papieru przebitkowego (rachunki, faktury), pieluch jednorazowych, podpasek i innych artykułów higienicznych, worków po cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet.

6 Ważne! Należy pamiętać, by przed wrzuceniem odpadów z papieru i tektury, trzeba z nich usunąć wszelkie elementy z innych tworzyw, takich jak spinacze biurowe, zszywki, płócienne okładki, foliowe okienka z kopert itp.

7 Żółty – tworzywa sztuczne i metal
Do żółtych pojemników wrzucamy tworzywa sztuczne i metal (opakowania powinny być czyste i przed wrzuceniem zgniecione): plastikowe butelki po napojach, kartony po napojach, mleku, plastikowe butelki po płynach do mycia naczyń, mydłach, żelach, szamponach, itp., plastikowe zakrętki, plastikowe butelki po olejach spożywczych, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne plastikowe opakowania, puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny i metale kolorowe, kapsle.

8 Żółty – tworzywa sztuczne i metal
Czego nie wolno wrzucać do żółtych pojemników: butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach (chłodniczych, silnikowych), opakowań po lekach, butelek po płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD, styropianu.

9 Ważne! Przed wyrzuceniem śmieci do pojemnika żółtego należy zgnieść opakowania, w ten sposób zajmą mniej miejsca i zmieści się ich więcej.

10 Zielony – szkło kolorowe
Do zielonych pojemników wrzucamy szkło kolorowe, czyli np.: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, kolorowe butelki po napojach alkoholowych, kolorowe szklane opakowania po kosmetykach

11 Zielony – szkło kolorowe
Czego nie wrzucać do pojemników zielonych: szkła stołowego, porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, szkła okiennego, witraży, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych.

12 Biały – szkło bezbarwne
Do białych pojemników wrzucamy szkło bezbarwne, czyli np.: bezbarwne butelki i słoiki szklane po napojach, żywności i napojach alkoholowych, bezbarwne opakowania szklane po kosmetykach.

13 Biały – szkło bezbarwne
Czego nie wrzucać do pojemników białych: szkła stołowego, porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, szkła okiennego, witraży, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych.

14 Ważne! Wyrzucając szkło (zarówno bezbarwne, jak i kolorowe) pamiętajmy, by przed wrzuceniem do pojemnika nie tłuc szklanych opakowań. Butelki i słoiki należy wrzucać do pojemnika puste i czyste, bez zakrętek, zacisków, gumowych uszczelek.

15 Czarny – odpady zmieszane
Do czarnych pojemników wrzucamy odpady zmieszane, czyli takie, których nie można wrzucić do żadnego innego pojemnika. Czego nie wolno wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne? zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego baterii, akumulatorów leków, termometrów rtęciowych, chemikaliów zużytych opon odpadów zielonych odpadów rozbiórkowych i budowlanych odpadów ze szkła, tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych i papieru

16 Co się dzieje z naszymi śmieciami?
Wszystkie odpady z czerwonych pojemników trafią do sortowni, gdzie większa ich część zostanie odzyskana, natomiast pozostałości z procesu sortowania trafią na składowiska odpadów komunalnych Odpady znajdujące się w zielonych pojemnikach trafią bezpośrednio do zainteresowanych firm, wykorzystujących je jako materiał w swojej produkcji (np. huty szkła)

17 Co się dzieje z naszymi śmieciami?
Z kolei odpady zmieszane z czarnych pojemników trafią do zakładów, w których będą najpierw sortowane w celu odzyskania wartościowych energetycznie składników, a następnie poddane kompostowaniu, by nie wydzielał się z nich metan, i żeby były obojętne dla środowiska naturalnego. Na koniec to, czego nie uda się odzyskać, trafi na składowiska. W efekcie zaledwie 50% dotychczasowych odpadów trafi na składowiska - w przeciwieństwie do starego systemu, w którym było to 90% odpadów

18 Złote zasady Wszelkie zużyte nośniki danych, takie jak stare płyty CD, kasety magnetofonowe czy video, można dostarczać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tonery i tusze do drukarek także należy przekazywać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Do pojemników niebieskich należy wrzucać tylko suchą makulaturę Butelki po olejach spożywczych należy wrzucać do żółtych pojemników, ale przedtem trzeba je umyć

19 Źródła: segregacja-odpadow segregowac-smieci-gdzie-wyrzucac-odpady-poradnik,id,t.html environmental.kingspan.pl eko-tuszyn.pl horecasupply.info pl.freepik.com panoramafirm.pl twoje-wiesci.pl


Pobierz ppt "Czy wiesz jak dobrze segregować śmieci?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google