Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Se-Lekcja Dobre rady na odpady, Czyli jak segregować aby niczego nie zmarnować

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Se-Lekcja Dobre rady na odpady, Czyli jak segregować aby niczego nie zmarnować"— Zapis prezentacji:

1 Se-Lekcja Dobre rady na odpady, Czyli jak segregować aby niczego nie zmarnować

2 Co dzieje się z odpadami niesegregowanymi?

3 Składowanie = marnowanie Składowiska odpadów są tak stare, jak stare są osady ludzkie. Historyczne wysypiska są dla archeologów doskonałym źródłem informacji o tym jak żyli nasi przodkowie. Obecnie znamy już wiele innych, przyjaznych środowisku metod zagospodarowania śmieci, a składowanie odpadów powinno być ostatecznością. Nie chcemy, aby za 1000 lat, w podręcznikach do historii, opisywano nasze pokolenie, jako to, które zaśmieciło Ziemię.

4 Składując odpady: Nie wykorzystujemy surowców wtórych Tracimy tereny, które mogłyby być wykorzystane inaczej Stwarzamy zagrożenie dla środowiska- wysypiska mogą zanieczyszczać powietrze, wodę i glebę.

5 Segregując odpady chronisz środowisko

6 Resztki kuchenne Takie odpady rozkładają się w wilgotnym środowisku od 2 miesięcy do 1 roku.

7 Papier Grzyby i bakterie potrzebują 6 miesięcy na rozłożenie kartki papieru.

8 Guma do żucia Jak tylko przyklejona do podeszwy guma odklei się od butów – zacznie zanieczyszczać środowisko. Będzie to robić przez następnych 5 lat.

9 Puszki po jedzeniu Metalowe puszki po jedzeniu rozkładają się ok. 10 lat!

10 Foliowe papierki po cukierkach Folia jest jednym z najdłużej rozkładających się odpadów. Papierek po cukierku rozkłada się ok. 450 lat!

11 Plastikowe butelki Plastikowe butelki rozkładają się jeszcze dłużej, nawet 1000 lat!

12 Aluminiowe puszki Aluminiowe puszki po napojach również rozkładają się ok. 1000 lat!

13 Szkło opakowaniowe Szkło nie rozkłada się wcale. Wyprodukowane z najbardziej bogatych materiałów surowcowych naszej planety – piasku, sody, jesionu, wapieni- szkło jest najbardziej trwałym i ekologicznym materiałem używanym do pakowania żywności, napojów, a także leków i kosmetyków.

14 A Ty, ile czasu potrzebujesz żeby wrzucić je do właściwego pojemnika? Bądź ekoLOGICZNY!

15 Nie marnuję- segreguję

16 Nowe zasady segregacji odpadów

17

18 Wrzucamy: puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe i metalowe zakrętki, woreczki i torebki z tworzyw sztucznych, czyste puszki po napojach, konserwach, gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, czyste i puste kartoniki po sokach i po mleku, stare ubrania, szmatki, ręczniki.

19 Wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.

20 Wrzucamy: Liście trawę gałęzie resztki kuchenne (za wyjątkiem mięs i ryb)

21 Wrzucamy odpady które nie nadają się do segregacji np.: butelki po olejach spożywczych, styropian, gumy, opakowania po aerozolach, tłusty i zabrudzony papier, kalki, papier termiczny i faksowy, tapety, odpady higieniczne (np. waciki, podpaski, pieluchy), papierowe ręczniki wystudzony popiół paleniskowy, porcelanę i ceramikę, doniczki, szkło stołowe, okularowe, żaroodporne, fajans, lustra i szyby, mięsa i ryby, Na zabudowie wielorodzinnej do pojemnika wrzucamy wszystkie odpady organiczne.

22 Odpady problemowe Są też odpady, których nie można wrzucić do kubła lub worka na śmieci, ponieważ są zbyt duże (np. stare meble) lub szkodliwe dla środowiska (leki, chemikalia) …jak się ich pozbyć?

23 PSZOK Powstaną Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych do których będzie można oddawać odpady problemowe oraz: Bioodpady Odpady surowcowe Odpady szkła opakowaniowego

24 Akcyjne zbiórki Stare meble, opony oraz zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny będą odbierane akcyjnie spod domów.

25 Stare Leki do Apteki Stare leki i opakowania po nich należy wrzucać do specjalnych pojemników w aptekach

26 Baterie Baterie będzie można oddawać do specjalnych pojemników rozstawionych w sklepach, urzędach i szkołach

27 Co się dzieje z odpadami segregowanymi? Recykling = drugie życie odpadu

28 Z wysegregowanych plastików i folii powstają: Plastikowe butelki siatki włókna do produkcji dywanów wypełnienia do śpiworów i kurtek polary płyty izolacyjne

29 Z wysegregowanego papieru powstają: Papier (zeszyty, gazety, książki) Tektura i kartony Papier higieniczny (ręczniki papierowe, papier toaletowy) Segregując papier chronimy drzewa!

30 Wysegregowane puszki są używane do: Produkcji stali Produkcji metalowych puszek Aktualnie 40% stali wytwarzanej na świecie pochodzi właśnie z procesu recyklingu złomu.

31 Zastosowanie szkła: składnik zestawu szklarskiego w produkcji szkła, produkcja włókien izolacyjnych, surowiec do produkcji grysów do tynków, produkcja materiałów ściernych.

32 Inne zastosowanie odpadów Lampa z butelek plastikowychLampa z wacików

33 Żyrandol z plastikowych łyżeczek Żyrandol z gazet/książek Żyrandol z butelek lub foremek do ciasta

34 Korkowy żyrandol Torebka z klawiatury komputerowej Choinki z plastikowych butelek

35 Broszka z otwieraczy z puszek Pierścionki z guzików Naszyjnik z krawata

36 Bransoletka z otwieraczy z puszek Leżak z butelek Półka na gazety z plastikowych butelek

37 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Se-Lekcja Dobre rady na odpady, Czyli jak segregować aby niczego nie zmarnować"

Podobne prezentacje


Reklamy Google