Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja to pojęcie bardzo ogólne. Dzieli się na np.: interpersonalną, społeczną, kulturową, werbalną lub niewerbalną. Komunikacja werbalna – komunikacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja to pojęcie bardzo ogólne. Dzieli się na np.: interpersonalną, społeczną, kulturową, werbalną lub niewerbalną. Komunikacja werbalna – komunikacja."— Zapis prezentacji:

1

2 Komunikacja to pojęcie bardzo ogólne. Dzieli się na np.: interpersonalną, społeczną, kulturową, werbalną lub niewerbalną. Komunikacja werbalna – komunikacja z użyciem języka naturalnego, czyli mowy jako środka komunikacji. Jest to podstawowy sposób komunikacji międzyludzkiej. W szczątkowej postaci komunikacja werbalna występuje także u zwierząt, np. u szympansów. komunikacja niewerbalna – zespół niewerbal- nych komunikatów nadawanych i odbieranych przez ludzi na wszystkich niewerbalnych kanałach jednocześnie. Informują one o podstawowych stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy, pozycji społecznej, pochodzeniu, wykształceniu, samoocenie, cechach temperamentu itd.

3 Komunikacja internetowa – forma komunikacji interpersonalnej, polegająca na wymianie informacji między uczestnikami dyskusji za pośrednictwem Internetu. Telekomunikacja – dziedzina techniki i nauki, zajmująca się transmisją wszelkiego rodza- ju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w sieciach komputerowych. Wykonywana jest przy użyciu środków łączności.

4 W czasach kiedy człowiek nie potrafił mówić, ludzie komunikowali się za pomocą krzyków, gestów, malowideł. Z opowieści wiemy, że Indianie przesyłali informacje poprzez dym.

5 Kiedy człowiek nauczył się mówić, po pewnym czasie nauczył się również pisać. Pozwoliło, to ludziom na utrwalanie pieśni, dzieł literacki, ale również zaczęto pisać listy. Ludzie nareszcie mogli komunikować się, nawet jeśli nie byli blisko. Cały dorobek kulturowy był utrwalany na piśmie. Wynalezienie czcionki drukarskiej było równie dużym osiągnięciem. Można było dużo szybciej i sprawniej zapisywać literaturę.

6 Elektryczność pozwoliła ludziom na komunikowanie się poprzez telefony. Wystarczyło podnieść słuchawkę i wybrać numer, aby skontaktować się z daną osobą. Oczywiście telefony nie były tak powszechne jak teraz.

7 Angielscy naukowcy Charles Wheatstone i William Fothergill Cooke stworzyli pierwszy komercyjny elektryczny telegraf, który został oddany do użytku 9 kwietnia 1839. Obydwaj uważali swoje dzieło za ulepszenie już istniejącego elektromagnetyczne- go telegrafu. Samuel Morse opracował swoją niezależną wersję elektrycznego telegrafu, którą przedstawił 2 września 1873 r. Jego kod był ważnym rozszerzeniem metody Wheatstone'a. Pier- wszy transatlantycki kabel telegraficzny pojawił się 27 lipca 1866, przyczyniając się do pierwszej transatlantyckiej komunikacji

8 Radio stało się również metodą komunikacji. Wiadomości i nowinki były przekazywane masowo właśnie poprzez radio. W późniejszych czasach wynaleziono telewizory, najpierw czarno - białe, które pełniły funkcję przekazywania informacji, jak również dawały ludziom rozrywkę.

9 W 1832 r. James Lindsay zaprezentował swoim studentom bezprzewodowy telegraf. W 1854 był zdolny pokazać transmisję przez zatokę Morza Północnego zDundee do Woodhaven na dystansie trzech kilometrów, używając wody jako medium transmisyjnego. W grudniu 1901 r. Guglielmo Marconi nawiązał bezprzewodową komunikację Pomiędzy St. John's, Newfoundland i Poldhu, Cornwall, za co otrzymał w 1909 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (wspólnie z Karlem Braunem). Jednakże niewielkiej skali komunikacja radiowa została zaprezentowana już w 1893 przez Nikolę Teslę na prezentacji dla „National Electric Light Association”. Dnia 25 marca 1925 John Logie Baird zademonstrował transmisję ruchomych obrazów w londyńskim domu towarowym Selfridges. Urządzenie Bairda zależało w dużej mierze od tarczy Nipkowa i dlatego zostało nazwane mechaniczną telewizją. To stanowiło podstawę dla eksperymentów z nadawaniem pod przewodnictwem British Broadcasting Corporation rozpoczętych 30 września 1929. Jednakże wię- kszość dwudziestowiecznej telewizji jest zależna od kineskopu z działem elektronowym, wynalezionym przez Karla Brauna. Pierwsza wersja takiej telewizji była produkowana przez Phila Farnswortha i przedstawiona jego rodzinie 7 września 1927.

10 Po wynalezieniu komputerów technologia zaczęła rozwijać się niewiarygodnie szybko. Nowoczesne telewizory, telefony i komputery stały się powszechnym środkiem komunikacji. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie braku komputerów czy telefonów. Jest to nieodłączny element codzienności.

11 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "Komunikacja to pojęcie bardzo ogólne. Dzieli się na np.: interpersonalną, społeczną, kulturową, werbalną lub niewerbalną. Komunikacja werbalna – komunikacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google