Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

John Logie Baird (1888-1946) to szkocki inżynier, który wynalazł pierwszy działającego system telewizyjny. Nazwano go pionierem techniki telewizyjnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "John Logie Baird (1888-1946) to szkocki inżynier, który wynalazł pierwszy działającego system telewizyjny. Nazwano go pionierem techniki telewizyjnej."— Zapis prezentacji:

1 John Logie Baird ( ) to szkocki inżynier, który wynalazł pierwszy działającego system telewizyjny. Nazwano go pionierem techniki telewizyjnej. Jego osiągnięcia: -w 1924 skonstruował telewizor monochromatyczny, -w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, -w 1936 wynalazł telewizję kolorową. -w 1926 wynalazł noktowizor.

2 W 1926 r. John Logie Baird dokonał pierwszej transmisji telewizyjnej ludzkiej twarzy. Jego aparat składał się ze skrzynki, pudełka po ciastkach, drutów dziewiarskich, lampy rowerowej i tarczy Nipkowa zrobionej z kartonu (spiralnie nacinany perforowany dysk). Jego urządzenie nie potrafiło przekazywać dźwięku i obrazu jednocześnie, mimo to wywołał zainteresowanie opinii publicznej swoimi doświadczeniami. Widzowie widzieli na ekranie sławną śpiewaczkę Gracie Fields, gdy śpiewała, a kiedy znikała, nadal słyszeli jej głos.

3 Transmisja telewizyjna z Londynu do Nowego Jorku, odbyła się 27 stycznia 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna kolorowa. Prawdziwą popularność telewizja uzyskała po II wojnie światowej. Według danych szwajcarskiego departamentu poczty w 1960 r. było na świecie zarejestrowanych ok. 86 mln odbiorników telewizyjnych

4 W swojej najprostszej postaci, nadawanie kolorów może być tworzone przez nadawanie trzech obrazów monochromatycznych, każdy w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Barwy te będą razem produkować mieszanki koloru oglądanego przez widzów. W Polsce rozpoczęto transmisje kolorowego programu telewizyjnego w dniu 6 grudnia 1971 r., była to transmisja z obrad VI zjazdu PZPR.

5 Wynalazek Bairda był owocem pracy także jego poprzedników:
Wynalazcą sposobu na przekazywanie obrazów był Paul Nipkow. Jego pomysł bazował na urządzeniu nazywanym dyskiem Nipkowa. Tak narodziła się telewizja mechaniczna. Ferdinand Braun i Jonathan Zenneck wynaleźli lampę elektronopromieniową, potocznie nazywaną kineskopem, i tym samym stworzyli najważniejszy element telewizorów CRT. Max Dieckmann jako pierwszy użył lampy elektronopromieniowej, nazywanej również kineskopem Brauna, do transmisji statycznego, czarno-białego obrazu.

6 Od ważących po kilkadziesiąt kilogramów odbiorników kineskopowych do ultrapłaskich urządzeń multimedialnych: historia telewizorów jest bardzo bogata.


Pobierz ppt "John Logie Baird (1888-1946) to szkocki inżynier, który wynalazł pierwszy działającego system telewizyjny. Nazwano go pionierem techniki telewizyjnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google