Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Komunikacja to proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Ma  charakter społeczny. Procesy komunikacyjne przebiegają na różnych poziomach w zależności od kontekstu społecznego. Najniższym poziomem komunikowania interpersonalnego jest komunikowanie dwóch jednostek, kolejnym komunikowanie w grupie, następnie komunikowanie instytucjonalne, jeszcze wyżej komunikowanie publiczne, w tym także komunikowanie o charakterze politycznym oraz najwyżej ulokowane czyli komunikowanie masowe.

3

4 Aby dojść do obecnego sposobu komunikowania się trzeba było przejść długa drogę. Poprzez hielogrify w starożytności, następnie przez wynalezienie fonetycznego alfabetu, później wynalezienie prasy drukarskiej przez Gutenberga, dalszym etapem był rozwój języków narodowych pod koniec XV wieku aż wreszcie stworzenie mediów.

5 Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja? Komunikacja może oznaczać celową wymianę poglądów w dialogu, ale też przypadkowy sygnał.

6 Pierwsze symbole Najstarsze znane nam symbole przeznaczone
do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką. Rysunki naskalne były też elementem ozdobnym oraz sposobem przekazywania informacji późniejszym pokoleniom

7 Znaki dymne i dźwiękowe
Jedną z metod porozumiewania się były znaki dymne. Ludzie podpalali stosy suchych drzew czy liści w ten sposób przekazując informację innym. Znaki dźwiękowe były jednak wcześniej odkryte. Uderzano w umówiony sposób w bębenki, które wydawały określone dźwięki. Ten sposób komunikacji był bardzo skuteczny.

8 Pismo Bez wynalezienia pisma nie powstałoby
wiele cywilizacji, dlatego był to przełomowy moment w życiu człowieka. Na początku było to pismo klinowe, później pisano na papirusie jakimiś naturalnymi barwnikami. Później dopiero udoskonalono je na tyle, aby przechowywać je na długo bez uszczerbku, tak aby zawierały pełną treść

9 Kody Wraz z rozwojem języków powstały też kody. Niektóre kody
przeznaczone były do szyfrowania i informacji i te nazywamy szyframi, inne jednak – jak kod Morse’a czy Baudota – miały na celu przede wszystkim usprawnienie komunikacji na odległość, poprzez zmniejszenie liczby znaków jakie muszą być przesłane.

10 Kurierzy i poczta Przesyłanie informacji na dalsze odległości było bardzo ciężkie, więc wynaleziono pocztę i kurierów, którzy pomagali dojść wiadomościom na czas do adresata. Wcześniej jeszcze gołębie pocztowe przesyłały wiadomości. Brano je od właściciela i przyczepiano do nich listy, które dostarczały.

11 Telegraf Pierwszym elektrycznym wynalazkiem pomagającym
w komunikacji był telegraf, który został wynaleziony w 1838r. Dzięki temu, że został wynaleziony telegraf, ludzie mogli zacząć czytać gazety, w których znajdowały się wiadomości z kilku wcześniejszych godzin, a nie dni czy miesięcy.

12 Telefon Telefon wynaleziono tylko 10 lat później niż telegraf. Na początku lat 50 XXw. telefony były używane przede wszystkim przez policjantów czy też wojsko. Za to w obecnych czasach ciężko znaleźć człowieka, który nie posiadałby własnego telefonu. Jest to źródło bardzo szybkiego przepływu informacji. Dzięki niemu jest możliwa rozmowa z osobami nawet z drugiej strony kuli ziemskiej.

13 Krótkofalówka Krótkofalówka to połączony nadajnik i odbiornik fal radiowych Krótkofalówki jako urządzenia o prostej budowie nie może jednocześnie nadawać i odbierać, stąd dość charakterystyczny sposób porozumiewania się. Każdy użytkownik posiada sygnał wywoławczy, po każdej wypowiedzi po której oczekujemy odpowiedzi musimy wypowiedzieć słowo "odbiór" (albo inne wcześniej ustalone) i przełączyć krótkofalówkę w tryb odbioru. Gdy chcemy zakończyć rozmowę używamy sformułowania "bez odbioru". Krótkofalówki są wykorzystywane gdy zachodzi potrzeba utrzymania grupy ludzi w kontakcie. Używane są między innymi przez ochronę w hipermarketach i policję. Zdecydowanie bardziej rozbudowane są krótkofalówki używane przez wojsko. Mają zdecydowane trwalszą baterię i większy zasięg, mogą więc być wykorzystywane w warunkach bojowych.

14 Radio Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906r. Wynalezienie radia pozwoliło ludziom słuchać na bieżąco informacji z kraju jak i ze świata. W obecnych czasach jest to głównie miejsce rozrywki: przede wszystkim słuchamy muzyki, czy też bierzemy udział w różnych konkursach. Wynalezienie radia przyczyniło się do powstania radaru – urządzenia lokalizującego za pomocą fal radiowych.

15 Komputer Na samych początku komputer był stosowany jako urządzenie liczące. Komputer jest dla nas źródłem informacji, drukowanego pisma jak i rozrywki. Znaczenie komputerów gwałtownie wzrosło w drugiej połowie XXw. Pierwszy uniwersalny komputer

16 Telewizja Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w 1927r.
w Nowym Jorku, następnie w Wielkiej Brytanii miała miejsce pierwsza transmisja rozrywkowa w 1930r. Przełomem była transmisja międzykontynentalna na żywo w USA, w tym samym okresie telewizja czarno – biała przekształciła się w kolorową. Od lat 90 XX w. Telewizory są w stanie odtwarzać dźwięki oraz ruchome obrazy. Pierwszy telewizor

17 Sieci komputerowe - Internet
Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. Komputer wraz z Internetem oraz z innymi dodatkami (np. drukarka, głośniki), może zastąpić większość metod komunikacji. Już dziś komputer internetowy przejął większość usług udostępnianych w poprzednich dekadach przez fax i videotext, praktycznie całkowicie wchłaniając dawne sieci, takie jak BBS.

18 Podsumowanie Metody komunikacji przedstawione przeze
mnie w prezentacji bardzo wpłynęły na ludzi. Gdy przypomnimy sobie ile człowiek potrafił gdy nie znał jeszcze mowy, a ile teraz potrafi teraz i jakimi sprzętami dysponuje aż ciężko uwierzyć wtedy ile się zmieniło i ile człowiek potrafi zrobić.

19 Bibliografia: http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744

20 Dziękuję za uwagę Oliwia Kawa Kl. Ic


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google