Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Kinga Sak. 1. W Wprowadzenie. 2. K Komunikowanie się do wynalezienia pisma. 3. O Od pisma do wynalezienia elektryczności. 4. O Od elektryczności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Kinga Sak. 1. W Wprowadzenie. 2. K Komunikowanie się do wynalezienia pisma. 3. O Od pisma do wynalezienia elektryczności. 4. O Od elektryczności."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Kinga Sak

2 1. W Wprowadzenie. 2. K Komunikowanie się do wynalezienia pisma. 3. O Od pisma do wynalezienia elektryczności. 4. O Od elektryczności do początku Internetu. 5. C Czasy współczesne.

3  komunikacja – ruch polegający na utrzymaniu łączności między odległymi od siebie miejscami, odbywający się środkami lokomocji na drogach lądowych, wodnych i szlakach powietrznych ; połączenie, możliwość przedostania się z jednego pomieszczenia do drugiego ; porozumiewanie się, przekazywanie myśli, udzielanie wiadomości, łączność  komunikowanie – podawanie do wiadomości, przekazywanie informacji, zawiadamianie o czymś  komunikować się – utrzymywać z kimś kontakt, porozumiewać się, mieć połączenie, łączyć się.

4 Ludzie od dawnych czasów próbowali się ze sobą porozumiewać. Nauczyli oni się komunikować ze sobą za pomocą przeróżnych środków: od wyrazu twarzy, poprzez gesty, aż po wydawane przez siebie dźwięki lub sygnały dymne. Istnieją także bardziej wyszukane sposoby komunikowania się między ludźmi. Aby nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, nauczyliśmy się mówić i pisać.

5 Gdy wynaleziono pismo, przesyłanie wiadomości utrwalonych na specjalnych tabliczkach lub później na papierze, stało się znacznie łatwiejsze, nawet na długie dystanse. Wyeliminowano ryzyko zniekształcenia informacji, a jej bezpieczeństwa strzegła woskowa pieczęć. Jednak ta nowa forma komunikacji międzyludzkiej stała się pierwszym w historii zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Starożytni Egipcjanie nie zdawali sobie sprawy jakie niebezpieczeństwo dla równowagi w przyrodzie niosło wycinanie w dolinie Nilu olbrzymich połaci papirusu, z którego włókien sporządzano odpowiednik dzisiejszego papieru. Narzędzia do pisania także ewoluowały: od rylców, poprzez ptasie pióra maczane w atramencie, po wieczne pióra.

6 Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska. Pierwsze maszyny używające czcionek wywodzą się z Chin, gdzie wynalazcy Pi Shengowi przypisuje się stworzenie pierwszych czcionek w 1045 r. n.e. Powszechnie za wynalazcę maszyny do druku uważany jest Johann Gutenberg (choć nie wiadomo w jakim stopniu był obeznany z chińskimi wynalazkami). Pierwszymi ludźmi, którzy uczynili krok w celu szybszego komunikowania się byli dwaj Anglicy - William Cook i Charles Wheatstone, którzy w roku 1837 wynaleźli telegraficzny system przesyłania informacji (telegraf). W Stanach Zjednoczonych eksperymentował z podobnym urządzeniem Samuel Morse. Szyfr ten zyskał sobie wkrótce nazwę alfabetu Morse`a.

7 Następnym wielkim wydarzeniem z zakresu komunikacji było opatentowanie w 1876 r. przez Alexandra Grahama Bella urządzenia -telefonu- za pomocą którego można było przesyłać na odległość mowę. Kolejnym urządzeniem które przyczyniło się do rozwoju komunikacji między ludźmi było radio, a dokładniej fale radiowe, gdyż radio jest tylko częścią odbiorczą wielkiego systemu komunikacji radiowej. Pierwszą osobą, która wytworzyła fale radiowe, był Heinrich Hertz. Pierwszy komputer powstał w 1897 roku, a pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku.

8 Teraz jednak do komunikowania się w największym stopniu wykorzystywany jest Internet. Jest to globalna sieć łącząca tysiące komputerów za pośrednictwem linii telefonicznych i łączy stałych. Z Internetu korzysta obecnie ponad 60 milionów użytkowników. Dzięki podłączeniu do Internetu możliwe jest na przykład wysyłanie poczty elektronicznej i przesyłanie plików z jednego komputera do innego umieszczonego w dowolnym miejscu na Ziemi. Korzystamy również przede wszystkim z telefonów komórkowych, wysyłamy e-maile oraz poprzez portale społecznościowe komunikujemy się między sobą.

9 Obecnie na świecie istnieje 3000 języków. Najwięcej ludzi posługuje się mandaryńskim dialektem języka chińskiego (864 mln), na drugim miejscu znajduje się język angielski (443 mln), potem języki indyjskie (352 mln), hiszpański (341 mln), rosyjski (293 min) oraz arabski(197 mln).

10  http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy- do-Internetu-744 http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy- do-Internetu-744  http://fabryka-jezyka.bn.org.pl/?p=600 http://fabryka-jezyka.bn.org.pl/?p=600  http://www.sciaga.pl/tekst/6182-7- komunikowanie_sie_ludzi http://www.sciaga.pl/tekst/6182-7- komunikowanie_sie_ludzi

11


Pobierz ppt "Wykonała: Kinga Sak. 1. W Wprowadzenie. 2. K Komunikowanie się do wynalezienia pisma. 3. O Od pisma do wynalezienia elektryczności. 4. O Od elektryczności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google