Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PETERSBURG Wenecja Północy Przygotowała: Patrycja Góra Gim. nr 2.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PETERSBURG Wenecja Północy Przygotowała: Patrycja Góra Gim. nr 2."— Zapis prezentacji:

1 PETERSBURG Wenecja Północy Przygotowała: Patrycja Góra Gim. nr 2

2 Санкт-Петербург Petersburg to malownicze miasto położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp o powierzchni 1439 km², i liczbie ludności wynoszącej

3 Za datę założenia miasta uznaje się 27 maja 1703 r. (16 maja 1703r
Za datę założenia miasta uznaje się 27 maja 1703 r. (16 maja 1703r. wg kalendarza juliańskiego). Tego dnia z polecenia Piotra I na Wyspie Zajęczej (jednej z ponad 60 wysp w delcie Newy) rozpoczęto budowę Twierdzy Pietropawłowskiej.

4 ZABYTKI Sankt Petersburg to miasto pełne urokliwych miejsc, zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć! 

5 Петропавловская Крепость
Twierdza Pietropawłowska - twierdza w Petersburgu, najstarsza budowla w mieście, założona przez Piotra I (Петр I) w roku 1703 na Wyspie Zajęczej, miała służyć do obrony przed Szwedami. Twierdza składała się z 6 bastionów, dwóch rawelinów oraz baszty.

6 Не́вский проспе́кт Zaczynając od spaceru Newskim Prospektem  – główną ulicą Sankt Petersburga. Przepiękne kamienice w barowym stylu z kopułami w przyjaznych pastelowych kolorach wykonanych zgodnie z życzeniem Piotra I, bogate hotele, sklepy i wielkie centrum rozrywkowe.

7 Wszystko to przecinają kanały, z których także Petersburg słynie i jest porównywany do Wenecji. 

8 W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp
W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp. Wyspy połączone są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia jednostkom pływającym przedostania się na jezioro Ładoga.

9 Następnie Pałacowe Wybrzeże, najpiękniejsza część Sankt Petersburga  z budynkiem Admiralicji i Soborem Izaaka  (największa świątynia, budowana przez przeszło 40 lat!). 

10 Budynek Admiralicji Адмиралтейство Sobór Izaaka  Исаакиевский собор

11 Зимний Дворец A na placu barokowy przepiękny Pałac Zimowy dzieła Rastrellego. Tutaj swoją siedzibę mieli carowe. We wnętrzu takie „cuda” jak Jordanowskie Schody czy Komnata Romanowów. 

12

13 Эрмитаж I oczywiście jego najważniejszą częścią jest słynny Ermitaż , ponoć jak mówią Rosjanie największe muzeum świata – posiada imponująca kolekcję 3 miliona dzieł sztuki.

14 Oprócz tego miasto posiada
200 innych muzeów, 80 teatrów i 45 galerii,  a także liczne kina czy biblioteki !

15 Царское Село Warto też udać się poza miasto do Carskiego Sioła  i zobaczyć słynną Bursztynową Komnatę, a właściwie jej rekonstrukcję.

16 Prawdziwa Bursztynowa Komnata - sala wyłożona sześcioma tonami starannie obrobionego bursztynu i włoskimi mozaikami, wciąż pozostaje zaginioną tajemnicą. Wewnątrz Wielkiego Pałacu Jekateryninskiego znajduje się kilkadziesiąt komnat. Nadal nie wszystkie zostały odtworzone po zniszczeniach, jakie wyrządzili hitlerowcy w czasie II wojny światowej.

17 Pałac, a właściwie zespół pałacowo-parkowy, jest jedną z najznakomitszych rezydencji w stylu rosyjskiego baroku. W efekcie licznych prac, prowadzonych w XVIII i XIX wieku, w Carskim Siole powstał ogromny kompleks, w skład którego, oprócz głównego pałacu Katarzyny (Jekateryninskiego, Wielkiego), wchodzi wiele innych pomniejszych pałaców i budowli, ogrody i parki ze stawami i dodatkowymi budynkami.

18 Петергоф Imponujące wrażenie robi też carska siedziba Peterhof ze 144 fontannami. Kompleks zabytkowy znajduje się 29 km od miasta nad samym Bałtykiem. Najważniejszym elementem jest niezwykle bogaty pałac oraz dwie małe cerkwie.

19 SYMBOLE PETERSBURGA

20 Nie ma oczywiście najmniejszych wątpliwości, że miasto Petersburg jest rozpoznawalne na świecie. Co najmniej kilka symboli jest tak charakterystycznych dla tego miejsca, że trudno je pomylić.

21 Аврора W petersburskim porcie stoi znaczący symbol miasta - krążownik Aurora. Jest on przede wszystkim symbolem Rewolucji Październikowej, która zapoczątkowała epokę Związku Radzieckiego. Obecnie „Aurora” zakotwiczona jest przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim na Wielkiej Newie, blisko mostu Sampsonijewskiego.

22 Медный Всадник Ważny dla miasta jest także "Miedziany jeździec" czyli pomnik Piotra I na koniu. Z pomnikiem związana jest legenda, że dopóki Miedziany Jeździec stoi w centrum Sankt Petersburga, to miasto nie zostanie zdobyte przez wrogie wojska. W czasie Blokady Leningradu pomnika nie ewakuowano lecz zamknięto w drewnianej osłonie i osypano ziemią. Pomnik nietknięty przetrwał 900 dni oblężenia, a miasto się obroniło.

23 Белые ночи Jednym z największych rozpoznawalnych znaków Petersburga są też białe noce (15-30 czerwiec ). Noc nie nadchodzi i nie ściemnia się, a oblane różową barwą niebo robi niesamowite wrażenie.

24 Wenecja Północy – określenie stosowane w odniesieniu do wybranych miast Europy północnej, które z racji swojego położenia w otoczeniu wód powierzchniowych oraz występowania licznych przepraw, żeglugi i bulwarów, nasuwają porównanie do słynnego i uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast – włoskiego miasta Wenecja. Sankt Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie rzeki Newy, nad Zatoką Fińską. W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp. Wyspy połączone są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia jednostkom pływającym przedostania się na jezioro Ładoga.

25 Z tego też powodu …

26 Санкт-Петербург это самая красивая Северная Венеция.
Санкт-Петербург это самая красивая Северная Венеция.


Pobierz ppt "PETERSBURG Wenecja Północy Przygotowała: Patrycja Góra Gim. nr 2."

Podobne prezentacje


Reklamy Google