Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRZYMAJ FORMĘ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRZYMAJ FORMĘ."— Zapis prezentacji:

1 TRZYMAJ FORMĘ

2 Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

3 Treści programowe obejmują:. żywienie młodzieży- zbilansowaną dietę
Treści programowe obejmują: * żywienie młodzieży- zbilansowaną dietę * aktywność fizyczną

4 TRZYMA FORMĘ

5 Zdrowie czy nie zdrowie - oto jest pytanie
z „Trzymaj formę” odpowiemy na nie. - nasz projekt

6 Składał się z trzech projektów:
Światowy Dzień Zdrowia Pierwszy Dzień Wiosny Dzień Dziecka

7 Harmonogram obchodów ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

8 MOJE II ŚNIADANIE – stoiska przygotowane przez uczniów i rodziców (hol główny szkoły podstawowej i gimnazjum) godzina 8.45

9 CO MOGĘ ZROBIĆ DLA SWOJEGO ZDROWIA – pogadanka połączona z pokazem ćwiczeń przygotowana przez zaproszonych gości Klasy I – III ROBIMY OPATRUNKI 9.00 – spotkanie z pielęgniarką p. Agnieszką Stępień kl. III 9.55 – spotkanie z pielęgniarką p. Agnieszką Stępień kl. I,II

10 Młodzież gimnazjalna – Wady postawy
9.00 – uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami oraz rodzice ( sala gimnastyczna) spotkanie przeprowadził rehabilitant p. Tomasz Dziwiszek

11 Klasy IV – VI Wady postawy
9.55 – Uczniowie klas IV –VI wraz z nauczycielami oraz rodzice (sala gimnastyczna) spotkanie przeprowadził rehabilitant p. Tomasz Dziwiszek

12 11.30 – prezentacja multimedialna przygotowana przez WHO na światowy DZIEŃ ZDROWIA 2010 (pracownia informatyczna) 10.35 – RELAKSACYJNE PRZERWY (hol główny szkoły podstawowej i gimnazjum)

13 Na szkolnych korytarzach umieszczono plansze zawierające opis ruchowy ćwiczeń relaksacyjnych. Uczniowie podczas przerw zapoznają się z instrukcją i według własnych upodobań wykonują wybrane ćwiczenie przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej

14 CELEM ĆWICZEŃ było: * Przeciwdziałanie negatywnym skutkom znużenia i zmęczenia gromadzonego w ciągu dnia pracy ucznia; * Ożywienie funkcji wegetatywnych; * Pobudzenie czynności płuc, serca, odciążenie kończyn górnych zwłaszcza ręki prawej;

15 * Korekcja postawy poprzez ruch wszechstronnie angażujących układ kostno - stawowo - mięśniowy;
* Odciążenie analizatora wzrokowego i słuchowego; * Kształtowanie trwałego nawyku stosowania aktywnego wypoczynku w czasie pracy umysłowej – w szkole i w domu.

16 Pierwszy Dzień Wiosny

17 BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc naszą masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu (podany w metrach).

18 BMI – Mierzenie i opracowywanie wyników w naszej szkole.

19 Dziewczynki, mierzymy się…

20 Wyniki naszych pomiarów- co nam powiedzą statystyki…

21 Opracowaliśmy broszurę… a w niej:
Prawidłowe żywienie uważa się obecnie za jeden z najważniejszych czynników warunkujących stan zdrowia ludności, a coraz więcej chorób trapiących ludzi ma ścisły związek  z odżywianiem. Tak dziś rozpowszechnione choroby jak otyłość, nadciśnienie, miażdżyca, wiele chorób serca, są w znacznym stopniu spowodowane niewłaściwym odżywianiem. To właśnie rodzice mają największy wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych. Są pierwszymi i najważniejszymi edukatorami.

22 ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.  Strzeż się nadwagi i otyłości. Bądź aktywny ruchowo.  Spożywaj dużo produktów zbożowych.  Pamiętaj o 2 szklankach chudego mleka dziennie. Mleko możesz zastąpić jogurtem, kefirem, serem.  Mięso spożywaj z umiarem.  Jedz codziennie dużo warzyw i owoców.  Ograniczaj jedzenie tłuszczów, a szczególnie zwierzęcych.  Zachowaj umiar w spożywaniu cukrów i słodyczy.  Ograniczaj spożycie soli.  Unikaj napoi gazowanych i innych używek.

23 Scenariusze Uczniowie sami zaproponowali przebieg lekcji, ćwiczenia.
TEMAT: ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO – JEM KOLOROWO. CELE LEKCJI: wiesz co to jest ,, dieta zbilansowana” znasz ,, piramidę zdrowia” znasz zasady zdrowego odżywiania Na Co Be Zu Znajomość roli warzyw i owoców w codziennej diecie. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się. Znajomość ,, piramidy zdrowia”. Umiejętność pracy w grupie.

24 Przebieg lekcji: Powitanie hasłem- kto je owoce i warzywa ten jest zdrowy i wygrywa. Uczniowie proponują swoje hasła. Przedstawienie tematu lekcji, celów oraz nacobezu. Pogadanka na temat odżywiania: jakie pokarmy jedzą najczęściej? Które najbardziej lubią? Czy zdarza się, że są przejedzeni lub głodni? Czym grozi przejadanie lub głodzenie się?

25 Pierwszy Dzień Wiosny – Budzimy się ze snu 22 marca

26 Tradycyjnie- przekazanie kluczy przez p. Dyrektor

27 NASZE LEKCJE

28 Odżywiamy się zdrowo - jemy kolorowo

29 Zapotrzebowanie organizmu

30 Pracujemy…

31

32 Witaminowy Pokaz Mody

33 Jem zdrowo i kolorowo

34 Czytamy Gazetki

35

36 Quiz Jaka aktywność !

37 Podpatrzone… Nie tylko uczniowie miło pracowali…

38 Topienie Marzanny

39 Uczymy i tańczymy

40 Dzień Dziecka

41 Dzień Dziecka Cele: Integracja środowiska szkolnego i lokalnego- stworzenie możliwości uczestniczenia w różnego rodzaju aktywności ruchowej, Stwarzanie sytuacji sprzyjających przeżywaniu pozytywnych emocji, Promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu, Kształtowanie umiejętności współdziałania zespołowego, opartego na wzajemnym zaufaniu, życzliwości, poszanowaniu współpartnera i rywala.

42 Harmonogram Dnia Dziecka
8.00 – spotkanie na Sali gimnastycznej(wszyscy przychodzą w strojach sportowych) wyjście wszystkich uczniów z wychowawcami na trasy powrót grup z rajdu i zbiórka na boisku szkolnym

43 Harmonogram Dnia Dziecka- cd.
12.00 – wspólna biesiada przy ciepłym posiłku zawody z udziałem nauczycieli, rodziców, uczniów

44 To był dzień! Wymarsz….

45 Na trasie…

46 Chwila odpoczynku przed zawodami…

47 To były emocje: Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie SP, Uczniowie Gimnazjum- kto wygra?

48

49 Wyniki nie były ważne Ważne, że razem miło i zdrowo spędziliśmy czas.

50 PODSUMOWANIE PROJEKTU

51 Cele projektu: pogłębienie wiedzy uczniów, rodziców w zakresie zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, wdrażanie zasad aktywnego stylu życia zachęcanie do dokonywania zdrowych wyborów kształtowanie zasad „fair play” podczas rywalizacji sportowej zostały zrealizowane.

52 Nasze sukcesy: diagnoza szkoły – wskaźnik BMI,
duże zainteresowanie uczniów, rodziców, doskonalenie pracy metodą projektów, dokonywanie zdrowych wyborów przez uczniów(sklepik szkolny), współpraca z organizacjami( RZAZ w Stanisławowie, Ośrodek Zdrowia w Łęgu, PSSE w Płocku, wszystkie podmioty szkoły)

53 Prezentację w ramach projektu wykonali
uczniowie klasy IIIB gimnazjum: Aleksandra Wiśniewska Patryk Daczko Michał Jarzębowski

54 ZS w Łęgu Probostwie www.zsleg.cba.pl zsleg@interia.pl
Dyrektor: Mirosława Zgódka-Wiśniewska

55 DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt "TRZYMAJ FORMĘ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google