Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świętochłowice wolne od dopalaczy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świętochłowice wolne od dopalaczy"— Zapis prezentacji:

1 Świętochłowice wolne od dopalaczy
Prezentacja dla uczniów gimnazjum i liceum

2 Dopalacze mogą Cię wypalić – poznaj fakty!
Przez kilka sekund pomyśl o filmie… Jaki nastrój? Szarość? Smutek i nonsens? Czy dowiedziałeś się czegoś nowego? Kto ma interes, aby młodzi brali dopalacze..???

3 Definicja Dopalacze stymulują obszar mózgu odpowiedzialny za układ nagradzania powodując silne wydzielanie dopaminy. Najbardziej niebezpieczne w ich działaniu jest to, że w bardzo silny sposób „wdrukowują” w mózg uczucie euforii i radości, uszkadzają także większość narządów miąższowych i szpik kostny.

4 Dopalacze Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji.

5 Dopalacze syntetyczne
Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz. Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

6 Pułapka… Na topie dopalaczy popularnych są grupy leków nootropowych, które wspomagają procesy poznawcze: zapamiętywanie czy koncentrację uwagi. Lista stosowanych przez nich dopalaczy to np. syrop na kaszel, leki na astmę podawane dożylnie, leki stosowane przy zaburzeniu ADHD. Niepokojące jest zjawisko wzrostu niewłaściwego zastosowania leków zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zażywanie w dużych dawkach może spowodować wiele szkód zdrowotnych, a nawet doprowadzić do śmierci.

7 Dopalacze a nasz organizm 
Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

8 Handlarze będą, a WY..? Liczą na naiwnych klientów - kiedyś w sklepach, - teraz na necie 
Dopalacze są groźne i o tym wiedzą już chyba wszyscy. Zamknięcie w całym kraju (na podstawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego z 2 listopada 2010 r.) 1378 sklepów z dopalaczami oraz wytwórni i hurtowni przyniosło chwilę spokoju. Liczba zatruć szybko się zmniejszyła. Ale na krótko, bo producenci i sprzedawcy nie dali za wygraną. Dopalacze wróciły, i to ze zdwojoną siłą. Jest ich coraz więcej i mają coraz silniejsze działanie (w 2013 r. pojawiło się w Polsce ponad 70 nowych substancji psychoaktywnych). A handel nowymi narkotykami – Designer Drugs (DD), jak określa się dopalacze – ze sklepów przeniósł się głównie do internetu.

9 Prawo a dopalacze Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 8 października 2010 r. zakazuje wytwarzania i rozprowadzania dopalaczy. W myśl nowych przepisów inspektor sanitarny może wstrzymać produkcję lub skonfiskować produkt podejrzany o stwarzanie zagrożenia dla życia lub zdrowia do czasu przeprowadzenia niezbędnych badań oraz zamknąć sklepy podejrzane o handel szkodliwymi substancjami.

10 Sprzedawcy ryzykują karami, ale może mając „naiwną młodzież” – kręci się interes???
W Polsce obowiązuje zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych.  Jeśli Inspektorat uzna, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny zakazuje, w drodze decyzji, wytwarzania produktu lub wprowadzania produktu do obrotu, a także nakazuje wycofanie produktu z obrotu oraz jego zniszczenie na koszt strony postępowania.  Najsurowszym środkiem jaki może być zastosowany jest jednak kara finansowa, którą może nałożyć inspektorat – od zł do zł.

11 Kilka lat temu.. Rynek dopalaczy nabrał olbrzymiej dynamiki w przeciągu ostatnich lat. W roku 2005 w UE zgłoszono 15 substancji, a w 2010 r. ich liczba wynosiła już 115. Z powodu licznych hospitalizacji i bardzo dynamicznie narastającej ilości zgonów została podjęta decyzja o wycofaniu z rynku i przebadaniu substancji sprzedawanych jako "dopalacze".

12 Dawid Bratko król dopalaczy „Moi klienci to debile”
Wysoki, o twarzy niewinnego amorka, nie kryje się z wystawnym stylem życia: kłuje w oczy zegarkiem za kilkanaście tysięcy zł i sportowymi autami: porsche cayenne i porsche 911 turbo. Mieszka w apartamencie na łódzkich Bałutach, ale chwali się też mieszkaniami nad Bałtykiem i Lazurowym Wybrzeżu. O sobie mówi, że urodził się ze smykałką do biznesu. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Tam po raz pierwszy zetknął się z dopalaczami. Takie sklepy działają w Anglii od kilkunastu lat. Wrócił do Polski i założył taki sklep. Interes szedł świetnie. Bratko poczuł wiatr w żagle i zarzucił swoimi produktami całą Polskę... (Dziennik Zachodni 2010rok)

13 To nie „straszak”! Wysil wzrok i odczytaj klepsydrę, a potem wysil myślenie! Twoje życie – w Twoich rękach! Pogrzeby Twoich rówieśników przerażają  Niestety, wtedy jest za późno..

14 Handlarze śmiercią, o tym pamiętaj
W przypadku dopalaczy zdarzają się przypadki śmiertelne albo głębokiego uszkodzenia układu nerwowego po pierwszej dawce. Jeśli nawet badacze dowiedzą się, że dopalacz „Amazonka” dostępny w Szczecinie zawiera 8 substancji, to nie ma gwarancji, że „Amazonka”, która pojawi się w Przemyślu, będzie miała te same składniki. Działanie „Białej damy” czy „Ognistego smoka” jest znane dopiero, gdy pojawiają się problemy zdrowotne. Czasem producenci wprowadzają w błąd, zapewniając, że produkty są pochodzenia naturalnego, a to nieprawda. Lekarze są bezradni, muszą działać po omacku, bo nie znają składu ani dawki substancji czynnej.

15 Autentycznych ofiar już za wiele
Patryk K. z Mikołowa w piątkowy wieczór wpadł na imprezę do swojej koleżanki Angeliki J. (20 l.). Młodzi bawili się w jednym z mieszkań w bloku.. Dochodziła godz. 22, gdy Patryk źle się poczuł. Zrobiło mu się gorąco. Potem zaczął błyskawicznie sinieć. Nogi mu zwiotczały, upadł na podłogę. - Brałem dopalacze - zdążył powiedzieć przerażonej Angelice J., nim stracił przytomność. Chłopak zmarł. Przyczyną śmierci – były dopalacze..

16 Ofiary dopalaczy

17 Mateusz B. (+17 l. ) z Olsztyna
Mateusz B. (+17 l.) z Olsztyna. Przypadkiem zaczepił kapturem bluzy o gałąź. Zawisł na niej i się udusił.

18 Objawy po dopalaczach Pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów dopalaczy skoncentrowanych na wywoływaniu różnorodnych efektów, dlatego spektrum objawów może być bardzo rozległe i różniące się między sobą. Wygląd zewnętrzny: zmieniona blada i ziemista cera, owrzodzenia w okolicach nosa, spadek wagi, zaniedbanie higieny,  przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice.

19 Zachowanie po zażywaniu..
duże wahania nastrojów, nagła zmiana nawyków, izolowanie się od bliskich, napady złości, agresji napady euforii lub obniżonego nastroju, problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu, bełkotliwa mowa, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.

20 Objawy chorobowe po zażywaniu dopalaczy:
omdlenia, osłabienia, nagłe pogorszenie stanu uzębienia, skoki temperatury, nagłe zmiany ciśnienia, wymioty, bóle ciała, wysięk nosa.

21 Poczytaj fora – głupota i..
Kasia (forum) „Brałam raz wali w łeb i to ostro. Wypaliłam za dużo i wpadłam w panikę.. Oczy szczypią- masakra trzymało mnie 2 godziny, to najgorsze, obraz sie kołuje… mroczki przed oczami tydzień. …Spokój po tym nie czuje się, że pada deszcz, takie wyluzowanie, taka cisza wewnętrzna, jak ktoś krzyczy nie denerwujesz się, ale serce wali ostro i skronie pulsują.. Szczerze -tego co się dzieje po wypaleniu, nie da sie opanować, na szczęście kolega mnie uspokajał..Ogólnie - jeden lub dwa buszki można wziąć, ale najlepiej jednego a nie naraz polecieć; 6 można sie znaleźć w szpitalu, ja jak widać mam silny organizm przeżyłam . I już żadnego takiego nie zapalę, nie skusze sie nawet na sprawdzone ziółko.. NIE..”

22 Chcesz być wolnym..?? „Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą” – tak mawiał Fiodor Dostojewski. Człowiek ma możliwość działania w sposób niezdeterminowany, może stanowić o sobie samym, dokonywać świadome wybory, zgodnie z własną hierarchią wartości. Będąc w nałogu, traci się kontrolę nad własnym życiem, całe funkcjonowanie człowieka staje się bardziej lub mniej zaburzone. Traci się wolność…

23 Uzależnienie to… Uzależnienie powoduje częściową utratę własnej autonomii. Nałogowiec, w pewnym momencie, traci zdolność do funkcjonowania w sposób nie-uwarunkowany. Dawka odpowiedniej substancji lub określonych czynności jest warunkiem do osiągnięcia odpowiedniego nastroju, poczucia bezpieczeństwa, czy zdolności do jakiegokolwiek działania.

24 Mit – handlarzy śmierci i biorących..
„Dopalacze są legalne w większości państw Europy.” – nie wierz bo… !!! Poziom kontrolowania substancji zawartych w dopalaczach, w poszczególnych krajach Europy jest różny. Zachodzi jednak tendencja, do coraz bardziej restrykcyjnego podejścia do tej kwestii. Kraje, które już je wprowadziły, to m.in.: Polska, Irlandia, Szwecja, Belgia. Coraz więcej krajów przygotowuje się do wprowadzenia poważniejszych restrykcji (np. Węgry). Twierdzenie więc, że dopalacze są legalne w większości krajów, jest błędne.

25 Sporo wiesz.. Bądź odpowiedzialny
Zapraszamy do konkursu: GIMNAZJALIŚCI: Opracowanie projektu edukacyjnego: Alternatywy do zażywania substancji psychoaktywnych. Licealiści: Opracowanie ulotki: Stop dopalaczom

26 Gdzie szukać pomocy? Nigdzie.. Was przecież to nie będzie dotyczyło.. Kto lubi tracić czas na tłumaczenia, rady, moralizowanie dorosłych ;) Ale jak ktoś z bliskich będzie miał problem, musisz wiedzieć, że są specjaliści, którzy pomogą… Skorzystaj ze strony:

27 Poradnik, gdzie szukać pomocy
Centrum Leczenia Uzależnień Górnośląskiego Stowarzyszenia „FAMILIA Program „Familia” ul. Huberta Gliwice tel.: (32) Poradnia Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień ul. Zjednoczenia Chorzów tel.: (32) , (32) , (32) , (32) , Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień CPR Sp. z o.o. Program „Familia Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych ul. Dębowa Gliwice tel.: (32)

28 Odwyk, porada.. Fundacja Dom Nadziei Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień ul. Ks. Koziołka Bytom tel.: (32) , NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego „Szansa” ul. Cmentarna Pławniowice tel.: (32)

29 Gdy „wtopił” – niech się ratuje!
Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia ul. Szymanowskiego 5a Sosnowiec tel.: (32) Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień ul. Bukowa Tychy tel.: (32) fax: (32)

30 Żyj zdrowo i kolorowo  Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia.
Systematycznie kontroluj masę ciała. Codziennie pij dużo min. 8 szklanek czystej źródlanej wody. Po lekcjach pozwól sobie na chwilę odpoczynku i wytchnienia. Znajdź chwilę na relaks! Pamiętaj o 7-8 godzinach snu! Ogranicz siedzenie przy komputerze, korzystanie godzinami z telefonu, smartfonu itp.. Nie przebywaj z osobami palącymi papierosy, nie bądź biernym palaczem! Uprawiaj sport! Ruszaj się – tańcz, spaceruj, biegaj, graj w piłkę.. Znajdź sport, który sprawia Ci radość. Po szkole i w weekendy przebywaj dużo na świeżym powietrzu! Zachowaj optymistyczny i otwarty na nowości sposób myślenia! Trzymaj się z daleka od negatywnych i stale narzekających ludzi. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi! Śmiej się często i serdecznie. Pielęgnuj przyjaźnie i kontakty z bliskimi! Nie marnuj swoich cennych zasobów - czasu, twórczej energii, emocji! Dbaj o siebie i pielęgnuj swoje marzenia!

31 Zamiast dopalaczy – życzliwość dla innych..
Jednym z wymiarów zdrowia jest zdrowie społeczne. Cóż to oznacza w praktyce? Zdrowym społecznie jest ten, kto czyni dobro, jest życzliwym dla innych, zna wartość pojęć: tolerancja i kompromis i posługuje się nimi w praktyce. Jednocześnie jest asertywnym, czyli ma poczucie własnej wartości, jest pewny siebie, potrafi powiedzieć "nie'' wtedy, gdy narusza się jego interesy lub godność, jest ustabilizowany, budzący zaufanie, można na nim polegać.

32 Życzę WAM siły, mądrości, życzliwości, aby świat był wesoły..


Pobierz ppt "Świętochłowice wolne od dopalaczy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google