Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stop dopalaczom opracowanie: Ewa Jagielska, pedagog

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stop dopalaczom opracowanie: Ewa Jagielska, pedagog"— Zapis prezentacji:

1 Stop dopalaczom opracowanie: Ewa Jagielska, pedagog

2

3

4

5

6

7 Co to są dopalacze? Nazywa się je dopalaczami, bo mają działać stymulująco na mózg: poprawiać samopoczucie i możliwości intelektualne, zwiększać energię. Mają też oferować namiastkę narkotykowego odlotu

8 Dopalacze – inaczej smarty, to substancje o działaniu psychoaktywnym – stymulującym, relaksującym, a także halucynogennym. Najczęściej przyjmują postać suszu do palenia i pigułek. Mimo że działają podobnie do narkotyków, ich sprzedaż jest legalna, ponieważ na razie żaden ze składników je tworzących nie jest zabroniony przez polskie prawo .

9 Co naprawdę kryje się za etykietą "dopalacz"?
Są to różne grupy substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym. Oficjalnie nikogo nie zachęcają do zażywania tych specyfików, działają jako sklepy dla kolekcjonerów.

10 Dopalacze, jak wszystkie inne substancje pozwalające uciec od
rzeczywistości, potrafią silnie uzależnić. W tym także nie różnią się od „zwykłych” narkotyków. Wiele osób stosujących te substancje twierdzi, że nie mogą one być przyczyną nałogu i dlatego są bezpieczne. Jest to błędne myślenie. Istnieją już potwierdzone przypadki uzależnienia od związków wchodzących w skład dopalaczy

11 Skład W skład części dopalaczy wchodzi benzylopiperazyna (BZP), której działanie przypomina działanie amfetaminy i jej pochodnych, a która wkrótce zgodnie z zaleceniami UE ma znaleźć się na liście substancji kontrolowanych. BZP - według naukowców - ma ok. 10 proc. mocy jaką posiada amfetamina. Jest to główna substancja która może być bardzo szkodliwa dla zdrowia i życia człowieka.

12 Mieszanki wyciągów roślinnych mają
Wyciągi roślinne Mieszanki wyciągów roślinnych mają naśladować działanie nielegalnych substancji, m.in. marihuany czy ecstasy. Tym, którzy narkotyków wcześniej nie zażywali, te specyfiki bardzo się podobają.

13 Amanita muscaria Dopalacze to nie tylko produkty pochodzenia chemicznego. Przeglądając specyfiki można się natknąć na porcję około 12,5 grama kapelusza muchomora czerwonego (Amanita muscaria), grzyba bardzo silnie trującego.

14 Dopalacze = narkotyki? Mimo że większość ze składników wchodzących w skład dopalaczy nie jest zabroniona polskim prawem, budzą one sporo kontrowersji. Psycholodzy i lekarze alarmują: Te substancje to narkotyki!

15 Legalne czy NIE? Do niedawna były legalną alternatywną dla niebezpiecznych i pochodzących z niewiadomego źródła używek. Zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność takich zakazanych substancji jak: amfetamina, metaamfetamina, LSD, kokaina, heroina, MDMA, THC, morfina i efedryna. W żadnym z badanych produktów, nie wykryto tych zabronionych związków" - pisze firma w informacji dla mediów.

16 Czują się jak po narkotykach.
Młodzież zażywająca dopalacze opisuje, że ma po nich halucynacje, "zjazdy" albo stany niekontrolowanej euforii. Czują się jak po narkotykach. Można się więc oszukiwać, że bierze się legalne dopalacze, ale prawda jest taka, że organizm uzależnia się od nich jak od narkotyków.

17 Sieć sklepów Dopalacze w Polsce były przez dwa lata dostępne przez Internet. Do niedawna można je było kupić w kilkudziesięciu sklepach na terenie kraju.

18 Dopalacze były zarejestrowane
w Polsce jako przedmioty kolekcjonerskie i sprzedawane w specjalnych sklepach: „smart shopach”, „euforia-sklepach” lub przez Internet. W Polsce pierwszy sklep oferujący dopalacze uruchomiono w 2008 roku.

19 "Uderza jak piorun czystej
Asortyment Energy Pills, Euphoric Pills, Psychedelic Pills, Magiczny Ogród, Zioła – to tylko kilka działów, jakie można znaleźć na stronie www sklepu. W ofercie jest około 1500 różnych produktów. "Uderza jak piorun czystej energii. Sprawia, że szczęka zaczyna pracować, włosy stają dęba, kolory stają się jaskrawe a muzyka brzmi niesamowicie” - taki jest opis jednego z produktów.

20

21 Długa lista zagrożeń BÓLE BRZUCHA BÓLE GŁOWY WZROST TEMPERATURY CIAŁA
KOŁATANIE SERCA PRZYSPIESZONA AKCJA SERCA BRAK APETYTU MDŁOŚCI WYMIOTY DRGAWKI STANY LĘKOWE UCZUCIE ZAGUBIENIA

22 Długa lista zagrożeń BEZSENNOŚĆ (W NIEKTÓRYCH PRZYPADKACH MOŻE TRWAĆ 3 DOBY ZMIANY NASTROJU ROZDRAŻNIENIE PSYCHOZA MOŻE SPOWODOWAĆ ODWODNIENIE ORGANIZMU PRZYSPIESZENIE TĘTNA, OBCIĄŻAJĄC TYM SAMYM UKŁAD KRĄŻENIA

23 Długa lista zagrożeń ZABURZENIA MYŚLENIA POGORSZENIE PAMIĘCI
OSŁABIENIE ZDOLNOŚCIKONCENTRACJI I UWAGI MYŚLI SAMOBÓJCZE NAPADY SENNOŚCI W CIĄGU DNIA WYNISZCZENIE PSYCHICZNE I FIZYCZNE ORGANIZMU

24

25

26

27

28 Kilka faktów… Łódź. W nocy z soboty na niedzielę w muzycznym klubie OIOM przy placu Komuny Paryskiej trwała wielogodzinna impreza. Grali czterej dj'e, młodzież bawiła się niemal do białego świtu. Dobra zabawa się skończyła, gdy tuż przed godziną szóstą na schodach prowadzących do klubu (mieści się w piwnicy) znaleziono nieprzytomnego chłopaka. Zmarł, zanim zjawiło się pogotowie. Policjant, który szukał dokumentów chłopaka, znalazł w jego kieszeni puste opakowanie po dopalaczach.

29 W nocy z piątku na sobotę na Śląsku zmarł 20-latek, który wcześniej zażywał odurzające substancje dostępne w sklepach. Policja bada, czy to właśnie one były przyczyną śmierci, wiadomo jednak, że chłopak wziął dopalacze, źle się poczuł, mówił znajomym, że jest mu słabo i gorąco. Ci wezwali pogotowie, ale lekarzom nie udało się go skutecznie reanimować… Do szpitala w lubuskiem trafiło czterech 17-latków, 12-letni chłopiec i 8-letnia dziewczynka, której ktoś podał tabletkę. Wczoraj nie udało nam się dowiedzieć, jakie substancje zażywali i w jakim stanie trafili do szpitala. Podobno jeden z chłopców po dopalaczach stracił przytomność, a gdy się ocknął, czuł się silnie pobudzony. Więcej …Dwóch gimnazjalistów straciło przytomność na ulicy. Piątka licealistów do szpitala trafiła z klasowego ogniska. Dwóch 17-latków w szpitalu po wypaleniu dopalacza. Dwóch 16-latków otarło się o śmierć.

30 Dopalacze zbierają swoje śmiertelne żniwo
Dopalacze zbierają swoje śmiertelne żniwo! W piątek w Łaziskach Górnych (woj. śląskie) po zażyciu jednego z tych specyfików zmarł 20-letni Patryk K. Kilka godzin wcześniej rodzice pochowali Damiana Kordalewskiego (+26 l.) z Łodzi, który przez dopalacze popełnił samobójstwo. Patryk K. z Mikołowa w piątkowy wieczór wpadł na imprezę do swojej koleżanki Angeliki J. (20 l.). Młodzi bawili się w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Szarotki w Łaziskach. Dochodziła godz. 22, gdy Patryk źle się poczuł. Zrobiło mu się gorąco. Potem zaczął błyskawicznie sinieć. Nogi mu zwiotczały, upadł na podłogę. - Brałem dopalacze - zdążył powiedzieć przerażonej Angelice J., nim stracił przytomność.

31 22 października 2010 roku Senat przyjął ustawę zakazującą handlu dopalaczami
Ustawa przewiduje dotkliwe sankcje dla osób sprzedających czy właścicieli sklepów z dopalaczami. Kary pieniężne sięgną nawet miliona złotych. Dzięki nowemu prawu zakazana jest również jakakolwiek reklama dopalaczy, w tym tzw. reklama skojarzeniowa.

32 Nie warto brać! Stosowanie substancji psychoaktywnych bez kontroli może stanowić dla nas duże zagrożenie. Ilość poważnych skutków ubocznych powoduje, że przed sięgnięciem po dopalacze należy się zastanowić, czy naprawdę warto niszczyć sobie zdrowie.

33

34

35


Pobierz ppt "Stop dopalaczom opracowanie: Ewa Jagielska, pedagog"

Podobne prezentacje


Reklamy Google