Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z A S Ł A B N I Ę C I A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z A S Ł A B N I Ę C I A."— Zapis prezentacji:

1 Z A S Ł A B N I Ę C I A

2 CO TO JEST ZASŁABNIĘCIE?
Zasłabnięcie jest to chwilowe i przemijająca utrata przytomności. Zwykle dochodzi do niej w wyniku zmniejszenia dopływu tlenu do mózgu. Zasłabnięcie ustępuje zwykle samoistnie, a związana z nim pozycja horyzontalna natychmiast poprawia dopływ tlenu do mózgu.

3 PRZYCZYNY ZASŁABNIĘĆ zaburzenia rytmu serca - zbyt wolna lub nadmiernie przyspieszona czynność serca; nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi; znaczna niewydolność serca, powodująca obniżenie przepływu krwi przez ważne narządy, także mózg; zwężenie tętnic doprowadzających krew do mózgu (szyjnych lub wewnątrzczaszkowych), spowodowane najczęściej przez miażdżycę; niedrożność którejś tętnicy mózgowej, jako powikłanie zatoru. Takie lokalne niedokrwienie prowadzi do udaru mózgu, czyli martwicy fragmentu tkanki mózgowej; znaczna niedokrwistość.

4 CO ZWYKLE TOWARZYSZY ZASŁABNIĘCIU?

5 ZAWROTY GŁOWY

6 MDŁOŚĆI

7 POTY

8 KŁOPOTY Z WYRAZNYM WIDZENIEM

9 ZABURZENIE ŚWIADOMOŚĆI

10 ZASŁABNIĘCIE – CO ROBIĆ?
Nie czekaj, aż słabość sama przejdzie. Może się do tego stopnia nasilić, że upadniesz. Aby do tego nie dopuścić: Połóż się na wznak. Nogi ugnij w kolanach, a jeszcze lepiej oprzyj je na czymś, by znalazły się wyżej niż głowa. Pozostań w tej pozycji, aż poczujesz się zupełnie dobrze. Potem powoli wstań. Jeśli nie ma warunków, by się położyć, usiądź i pochyl tułów – by głowa znalazła się jak najniżej. Gdy nie masz na czym usiąść, przyklęknij na jedno kolano – tak jak przy wiązaniu butów – i pochyl głowę. Później zmień nogę, jakbyś wiązała drugą sznurówkę.

11 PRZYKŁADY ZACHOWAŃ W ILUSTRACJACH

12 KOLEJNE ILUSTRACJE

13 OMDLENIE, A ZASŁABNIĘCIE
Z pozoru wydają się być identyczne. Zasłabnięcie jednak definiuje się jako chwilowe osłabienie organizmu, w czasie którego osoba czuje się bezwładnie, jednak nie traci przytomności. W przypadku omdlenia, mamy do czynienia z chwilową utratą przytomności. Jak widać, głównym czynnikiem, dzięki któremu rozróżniamy oba stany, jest kwestia, czy tracimy świadomość oraz czy mamy pojęcie co się z nami dzieje. Oba są stanami niepokojącymi, a w przypadku ich nawrotów – najlepiej skonsultować się z lekarzem.

14 KIEDY ZASŁABNIĘCIE POWINNO SKŁONIĆ DO WIZYTY U LEKARZA?
Każde zasłabnięcie, a zwłaszcza omdlenie warto skonsultować z lekarzem. Koniecznie natomiast trzeba to zrobić, gdy problem się powtarza. Być może potrzebne będzie leczenie. Przed ustaleniem terapii i postawieniem diagnozy internista przeprowadzi z tobą wywiad. Powiedz mu, jak się czułaś, gdy zaczęło robić ci się słabo, a także jakie temu towarzyszyły okoliczności (tłok, hałas itp.). Opisz też wrażenia występujące po tym, jak zasłabnięcie lub omdlenie minęło. Poinformuj o zażywanych lekach, dolegliwościach i ewentualnym obciążeniu dziedzicznym, np. chorobami układu krążenia. To mogą być dla lekarza cenne wskazówki.

15 WYKONAŁA: MARTYNA NOWACZEWSKA KOORDYNACJA: DOROTA BORUCH


Pobierz ppt "Z A S Ł A B N I Ę C I A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google