Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda źródłem życia i energii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda źródłem życia i energii"— Zapis prezentacji:

1 Woda źródłem życia i energii

2 Woda źródłem życia Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Choć sama w sobie nie jest źródłem energii to bez jej udziału nie zachodziłyby w organizmach wszystkie procesy związane z ich prawidłowym funkcjonowaniem.

3 Funkcje wody Jeśli chodzi o podstawowe funkcje wody w organizmie to zapewnia ona odpowiednią objętość i ciśnienie krwi, która jest transporterem wszystkich składników odżywczych do poszczególnych komórek i tkanek. Woda odgrywa równie ważną role w procesie oczyszczania organizmu z toksyn.

4 Rola wody Woda stanowi bardzo istotny „amortyzator” dla wielu tkanek i narządów- nawilża stawy, gałki oczne, ułatwia przełykanie kęsów pożywienia oraz uczestniczy w przenoszeniu dźwięków. Woda dodatkowo utrzymując odpowiednie nawilżenie płuc pozwalając nam swobodnie oddychać.

5 Organizm Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest uzależnione od wieku organizmu oraz od pory roku. Przeciętnie jednak powinniśmy codziennie dostarczać organizmowi  ok. 3-3,5 litra płynów dziennie, z czego czysta woda źródlana lub mineralna powinna stanowić nie mniej niż 1,5-2 litra.

6 To zdecydowanie za mało!
Aż 29 procent Polaków w ogóle nie pije wody, co dziesiąty robi to od czasu do czasu, a do wypicia jednej szklanki dziennie przyznaje się trzy piąte mieszkańców naszego kraju. To zdecydowanie za mało!

7 Zanieczyszczanie wód

8 Ze względu na pochodzenie: Naturalne – takie, które pochodzą z domieszek zawartych w wodach powierzchniowych i podziemnych np. zasolenie, zanieczyszczenie związkami żelaza Sztuczne - pochodzące ze ścieków, spływy z terenów rolniczych, składowisk odpadów komunalnych Ze względu na stopień szkodliwości: Bezpośrednio szkodliwe – kwas siarkowy i siarczany, kwaśny deszcz (fabryki nawozów sztucznych, celulozownie, ] fabryki włókien sztucznych) Pośrednio szkodliwe – takie, które prowadzą do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie poniżej poziomu niezbędnego do utrzymania przy życiu organizmów wodnych

9 Ścieki

10 Zanieczyszczanie wód nie tylko szkodzi nam ale i jej mieszkańcom

11 Stopnie zanieczyszczeń
I klasa wody czyste nadające się do picia II klasa wody nadające się do chowu i hodowli zwierząt gospodarczych oraz do potrzeb rekreacyjnych III klasa wody nadające się do zaopatrzenia zakładów przemysłowych

12

13 Wyróżniamy następujące rodzaje zbiorników wodnych
Sztuczne : Zbiorniki wodne (antropogeniczne) – jeziora zaporowe Naturalne : Oceany Morza Jeziora Stawy Wyróżniamy następujące rodzaje zbiorników wodnych

14 Jezioro Rożnowskie

15 Jezioro Rożnowskie

16 Jezioro Włocławskie

17 Jezioro Włocławkie

18 Jezioro Zygmunta Augusta

19 Jezioro Zygmunta Augusta
Jest najstarszym zbiornikiem wodnym Augusta (utworzonym w połowie XVI)

20 Zasady Działania hydroelektrowni

21 Elektrownia wodna Elektrownia wodna – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Elektrownie wodne są najintensywniej wykorzystywanym źródłem odnawialnej energii. W roku dostarczyły łącznie TWh energii elektrycznej, co stanowi 16% całkowitej produkcji energii elektrycznej na świecie. Największe elektrownie wodne mają moc, która przekracza 10 GW.

22 Zagospodarowanie sanu
Pierwszy projekt zagospodarowania hydroenergetycznego Sanu poprzez budowę zapory wodnej opracował już w 1921r. profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Pierwsze rozpoznanie geologiczno-hydrologiczne w dolinie Sanu przeprowadzono jednak dopiero w latach , a dalsze prace przerwała II wojna światowa. Nowa koncepcja zabudowy doliny Sanu powstała w Na miejsce wzniesienia zapory wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, koło wsi Solina. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r.

23 Jezioro Solińskie

24 Jezioro Solińskie

25 Zapora Solińska

26 Jezioro Klimkówka

27 Jezioro Klimkówka

28 Jezioro Lubachowskie

29 Jezioro Lubachowskie

30 Jezioro Rożnowskie

31 Jezioro Rożnowskie

32 Energia wody Energia wodna – wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną hydroenergetyka, często oparta na spiętrzeniach uzyskanych dzięki zaporom wodnym). Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn – istnieje wiele rozwiązań, w których płynąca woda napędza turbinę lub koło wodne. Przed wynalezieniem maszyn elektrycznych i upowszechnieniem elektroenergetyki energię wodną powszechnie wykorzystywano do napędu młynów, foluszów, kuźni, teatrów i innych zakładów przemysłowych. W latach 30 XlX wieku , w szczytowym okresie rozwoju transportu rzecznego, napęd wodny stosowano przy przemieszczaniu barek po pochylniach pomiędzy odcinkami kanałów na różnych poziomach (pochylnie takie zachowały się do dziś na kanale Elbląskim). Energia wodna może być znacznie tańsza od spalania paliw kopalnych lub energii jądrowej. Obszary bogate w energię wodną przyciągają przemysł niskimi cenami elektryczności. W niektórych krajach o wykorzystaniu energii wodnej zaczynają decydować względy ochrony środowiska, przeważając nad kalkulacją cen.

33 Turbina wodna

34 Woda źródłem energii

35 Woda jako źródło energii elektrycznej
Już od bardzo dawna wykorzystywano wodę do różnych celów. W rolnictwie była ona wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, młynarze wykorzystywali wodę do mielenia ziarna a w tartakach do cięcia drewna. Rzeki były również szlakami komunikacyjnymi dla ludzi oraz do przewozu towarów. Nie sądzono, że może ona również w przyszłości być wykorzystywana do oświetlania naszych domów, czyli do produkcji prądu.

36 Wykorzystanie Energii z wody

37 Elektrownie wodne

38

39 Woda źródłem życia

40 Wykresy zużywanej wody

41

42 Dziękujemy za uwagę

43 W projekcie udział wzięli: Sonia Olejarska Katarzyna Opryszko
Sebastian Radochoński Kacper Siuta Opiekun grupy projektowej: mgr Mariola Sidor


Pobierz ppt "Woda źródłem życia i energii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google