Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I energii.  Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Choć sama w sobie nie jest źródłem energii to bez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I energii.  Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Choć sama w sobie nie jest źródłem energii to bez."— Zapis prezentacji:

1 i energii

2  Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Choć sama w sobie nie jest źródłem energii to bez jej udziału nie zachodziłyby w organizmach wszystkie procesy związane z ich prawidłowym funkcjonowaniem.

3  Jeśli chodzi o podstawowe funkcje wody w organizmie to zapewnia ona odpowiednią objętość i ciśnienie krwi, która jest transporterem wszystkich składników odżywczych do poszczególnych komórek i tkanek. Woda odgrywa równie ważną role w procesie oczyszczania organizmu z toksyn.

4 Woda stanowi bardzo istotny „amortyzator” dla wielu tkanek i narządów- nawilża stawy, gałki oczne, ułatwia przełykanie kęsów pożywienia oraz uczestniczy w przenoszeniu dźwięków. Woda dodatkowo utrzymując odpowiednie nawilżenie płuc pozwalając nam swobodnie oddychać.

5  Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest uzależnione od wieku organizmu oraz od pory roku.  Przeciętnie jednak powinniśmy codziennie dostarczać organizmowi ok. 3-3,5 litra płynów dziennie, z czego czysta woda źródlana lub mineralna powinna stanowić nie mniej niż 1,5-2 litra.

6  Aż 29 procent Polaków w ogóle nie pije wody, co dziesiąty robi to od czasu do czasu, a do wypicia jednej szklanki dziennie przyznaje się trzy piąte mieszkańców naszego kraju. To zdecydowanie za mało!

7

8 Ze względu na pochodzenie: Naturalne – takie, pochodzą z domieszek zawartych w wodach powierzchniowych i podziemnych np. zasolenie, zanieczyszczenie związkami żelaza Sztuczne - pochodzące ze ścieków, spływy z terenów rolniczych, składowisk odpadów komunalnych Bezpośrednio szkodliwe – kwas siarkowy i siarczany, kwaśny deszcz (fabryki nawozów sztucznych, celulozownie, ] fabryki włókien sztucznych) Pośrednio szkodliwe – takie, które prowadzą do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie poniżej poziomu niezbędnego do utrzymania przy życiu organizmów wodnych Ze względu na pochodzenie: Naturalne – takie, które pochodzą z domieszek zawartych w wodach powierzchniowych i podziemnych np. zasolenie, zanieczyszczenie związkami żelaza Sztuczne - pochodzące ze ścieków, spływy z terenów rolniczych, składowisk odpadów komunalnych Ze względu na stopień szkodliwości: Bezpośrednio szkodliwe – kwas siarkowy i siarczany, kwaśny deszcz (fabryki nawozów sztucznych, celulozownie, ] fabryki włókien sztucznych) Pośrednio szkodliwe – takie, które prowadzą do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie poniżej poziomu niezbędnego do utrzymania przy życiu organizmów wodnych

9

10

11 I klasa wody czyste nadające się do picia II klasa wody nadające się do chowu i hodowli zwierząt gospodarczych oraz do potrzeb rekreacyjnych III klasa wody nadające się do zaopatrzenia zakładów przemysłowych

12

13 Sztuczne : Zbiorniki wodne (antropogeniczne) – jeziora zaporowe Naturalne :  Oceany  Morza  Jeziora  Stawy

14

15

16

17

18

19  Jest najstarszym zbiornikiem wodnym Augusta (utworzonym w połowie XVI)

20

21  Elektrownia wodna – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Elektrownie wodne są najintensywniej wykorzystywanym źródłem odnawialnej energii. W 2013 roku dostarczyły łącznie 3782 TWh energii elektrycznej, co stanowi 16% całkowitej produkcji energii elektrycznej na świecie. Największe elektrownie wodne mają moc, która przekracza 10 GW.

22 Pierwszy projekt zagospodarowania hydroenergetycznego Sanu poprzez budowę zapory wodnej opracował już w 1921r. profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Pierwsze rozpoznanie geologiczno-hydrologiczne w dolinie Sanu przeprowadzono jednak dopiero w latach 1936-1937, a dalsze prace przerwała II wojna światowa. Nowa koncepcja zabudowy doliny Sanu powstała w Na miejsce wzniesienia zapory wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, koło wsi Solina. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r.

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Energia wodna – wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną hydroenergetyka, często oparta na spiętrzeniach uzyskanych dzięki zaporom wodnym). Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn – istnieje wiele rozwiązań, w których płynąca woda napędza turbinę lub koło wodne. Przed wynalezieniem maszyn elektrycznych i upowszechnieniem elektroenergetyki energię wodną powszechnie wykorzystywano do napędu młynów, foluszów, kuźni, teatrów i innych zakładów przemysłowych. W latach 30 XlX wieku, w szczytowym okresie rozwoju transportu rzecznego, napęd wodny stosowano przy przemieszczaniu barek po pochylniach pomiędzy odcinkami kanałów na różnych poziomach (pochylnie takie zachowały się do dziś na kanale Elbląskim). Energia wodna może być znacznie tańsza od spalania paliw kopalnych lub energii jądrowej. Obszary bogate w energię wodną przyciągają przemysł niskimi cenami elektryczności. W niektórych krajach o wykorzystaniu energii wodnej zaczynają decydować względy ochrony środowiska, przeważając nad kalkulacją cen.

33

34

35 Już od bardzo dawna wykorzystywano wodę do różnych celów. W rolnictwie była ona wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, młynarze wykorzystywali wodę do mielenia ziarna a w tartakach do cięcia drewna. Rzeki były również szlakami komunikacyjnymi dla ludzi oraz do przewozu towarów. Nie sądzono, że może ona również w przyszłości być wykorzystywana do oświetlania naszych domów, czyli do produkcji prądu.

36

37

38

39

40

41

42

43


Pobierz ppt "I energii.  Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Choć sama w sobie nie jest źródłem energii to bez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google