Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tropem napoleona i powstańców styczniowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tropem napoleona i powstańców styczniowych"— Zapis prezentacji:

1 Tropem napoleona i powstańców styczniowych
Marta Somerfeld Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Orchowie

2 Cele wycieczki: zapoznanie się walorami kulturowymi i przyrodniczymi najbliższej okolicy zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej i szacunku do przyrody poznanie atutów Powidzkiego Parku Krajobrazowego miłe spędzenie czasu!

3 Trasa wycieczki: Długość trasy: 45,3 km
Szacowany czas wycieczki: ok. 6 godzin Środek transportu: rower Miejsce startu: Orchowo

4 LEGENDA MAPY 1.Orchowo 6.Wilczyn 2.Linówiec 7.Mrówki
3.Mlecze 8.Suszewo 4.Przyjezierze 9.Osówiec 5.Wójcin Szydłówiec Potrzebne rzeczy: - mapa - ubranie i obuwie sportowe - jedzenie i napoje - aparat fotograficzny - dobry humor :)

5 Powidzki Park Krajobrazowy

6 Fauna

7 Flora

8 Dąb szypułkowy, Wólka Orchowska
pierśnica / obwód cm położony na terenie Powidzkiego Parku Krajobarzowego

9 Kościół w Linówcu Drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Linówcu z roku Posiada piękny ołtarz barokowy z początku XVIII wieku.

10 Dworek z parkiem w Linówcu
Naprzeciwko kościoła w Linówcu, oddzielony drogą, stoi dwór otoczony gęstą krzewiną. Na początku XX w. dwór był własnością rodu Zakrzewskich. Do dworu przylega park o powierzchni 4,5 ha z ciekawymi okazami drzew.

11 Kossakowo Kosakowo – osada w Polsce położona w woj.wielkopolskim, w gm. Orchowo. Jej nazwa pochodzi od Wojciecha Kossaka, który prawdopodobnie przebywał tu przez pewien czas swojego życia.

12 Ruiny dworku w Mleczach

13 Mlecze, Kossakowo Na terenach leśnych niedaleko miejscowości Mlecze i Kosakowo można spotkać stada danieli, które są pod ścisłą ochroną. Są to jedne z ciekawszych zwierząt w Powidzkim Parku Krajobrazowym.

14 Wysoki Most Osada leśna, leżąca na wąskim przesmyku między Jeziorami Ostrowskim i Kownackim. Jez. Kownackie Jez. Ostrowskie

15 Przyjezierze Przyjezierze – ośrodek turystyczny położony nad Jeziorem Ostrowskim, tuż przy Lasach Miradzkich, gdzie znajdują się liczne pomniki przyrody jak np. pokazany na zdjęciu dąb szypułkowy.

16 Fauna nad Jez. Ostrowskim

17 Miejsce Pamięci w Lasach Miradzkich
W lesie znajdują się tablice upamiętniające straconych mieszkańców Strzelna przez wojska hitlerowskie w 1939 roku.

18 Grób rodziny Skrzypińskich.
Kościół w Wójcinie Kościół w Wójcinie był wielokrotnie Przebudowywany, ostatnio w 1916 roku. Prezentuje on styl neobarokowy. Grób rodziny Skrzypińskich.

19 Dworek w Wójcinie Dwór wybudowano na początku XX. Wieku dla ostatnich właścicieli Wójcina – rodziny Skrzydlewskich.

20 Dwór w Kownatach

21 Kościół w Wilczynie Wzniesiony w 1781 roku, do XIX wieku służył jako kaplica szpitalna pw. Świętego Ducha. Jest to nieduża budowla drewniana konstrukcji zrębowej nakryta dachem blaszanym.

22 Park Miejski w Wilczynie

23 Pomnik upamiętniający powstanie styczniowe w Wilczynie

24 Jezioro Wilczyńskie Położone na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, objęte ochroną rynnowe pow. 189,5-205,0 ha II klasa jakości wody wokół wiele ośrodków wypoczynkowych jego powierzchnia systematycznie zmniejsza się wskutek działalności kopalni

25 Fauna nad Jeziorem Wilczyńskim

26 Skansen Archeologiczny w Mrówkach
Główną atrakcją historyczną Powidzkiego Parku Krajobrazowego jest ukryty w lesie, otoczony bagnami i dodatkową fosą skansen archeologiczny w Mrówkach. Jest to przede wszystkim wieża strażnicza (służąca jako platforma widokowa), która wraz z półziemianką otoczona palisadą i fosą tworzy prawdziwą średniowieczną fortyfikację obronną.

27 Skansen Archeologiczny w Mrówkach

28 Fauna nad Jeziorem Kownackim

29 Jezioro Budzisławskie
Jezioro polodowcowe rynnowe  Powierzchnia jeziora - 140,8 ha. Objęte ochroną, znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego

30 Jezioro Suszewskie Powierzchnia: 91,6 ha
Miejsce lęgowe ptactwa wodnego

31 Lasy Suszewskie W Lasach Suszewskich, które otaczają wyżej wymienione jezioro, jak mówią starzy mieszkańcy okolicznych wiosek, można spotkać niedźwiedzia brunatnego.

32 Dworek w Osówcu Dworek Modrzewiowy jest niedużą, jednak urokliwą budowlą, zbudowaną na Terenie Osówca w 1717 roku dla rodziny Koczorowskich. Dwór otacza Malowniczy park, porośnięty trawą i rozmaitymi drzewami.

33 Kapliczka św. Wawrzyńca w Osówcu
Kolejnym obiektem w Osówcu wartym uwagi jest kapliczka św. Wawrzyńca. Została zbudowana w 1883 roku.

34 Szydłówiec Miejscowość leży na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Budzisławskim. Znajduje się tu Kościół oraz cmentarz Ewangelicki, a także pomnik przyrody – dąb szypułkowy.

35 Kościół Ewangelicki w Szydłówcu

36 Gruby Dąb Pomnik przyrody - Dąb szypułkowy o obwodzie 560cm, zwany „Dębem Napoleona”.

37 Formy rzeźby młodoglacjalnej w okolicy Orchowa

38 Cmentarz Poniemiecki w Orchówku:

39 Jezioro Orchowskie Jezioro położone na terenie Powidzkiego Parku Krajobarzowego Wyłowiono z niego hełm z XI w., który mógł należeć do jednego z żołnierzy księcia Brzetysława

40 Orchowo Dolne - mogiła powstańca styczniowego
Mogiła Waleriana Kucharskiego, który został ranny w boju pod Olszową w dniu 22 marca 1863 r. i na skutek odniesionych ran zmarł w Orchowie w wieku 19 lat.

41 Orchowo Dolne – Kościół Wszystkich Świętych

42 Orchowo Dolne – Tablica upamiętniająca powstańców orchowskich
Przy kościele znajduje się tablica upamiętniająca walczących w II wojnie światowej mieszkańców Orchowa. Nad nią widnieje figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

43 Orchowo Górne - Kościół pw.Chrystusa Dobrego Pasterza.
Jest to świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach   dla gminy ewangelickiej, w późniejszym czasie kościół przejęła wspólnota katolicka.

44 Stacja Kolejowa w Orchowie

45 KONIEC Dziękuję za uwagę! 


Pobierz ppt "Tropem napoleona i powstańców styczniowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google