Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marta Somerfeld Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Orchowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marta Somerfeld Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Orchowie."— Zapis prezentacji:

1 Marta Somerfeld Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Orchowie

2  zapoznanie się walorami kulturowymi i przyrodniczymi najbliższej okolicy  zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej i szacunku do przyrody  poznanie atutów Powidzkiego Parku Krajobrazowego  miłe spędzenie czasu!

3 Długość trasy: 45,3 km Szacowany czas wycieczki: ok. 6 godzin Środek transportu: rower Miejsce startu: Orchowo

4 1.Orchowo6.Wilczyn 2.Linówiec7.Mrówki 3.Mlecze8.Suszewo 4.Przyjezierze9.Osówiec 5.Wójcin10. Szydłówiec Potrzebne rzeczy:  - mapa  - ubranie i obuwie sportowe  - jedzenie i napoje  - aparat fotograficzny  - dobry humor :)

5

6

7

8  pierśnica / obwód - 270 cm  położony na terenie Powidzkiego Parku Krajobarzowego

9 Drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Linówcu z roku 1749. Posiada piękny ołtarz barokowy z początku XVIII wieku.

10 Naprzeciwko kościoła w Linówcu, oddzielony drogą, stoi dwór otoczony gęstą krzewiną. Na początku XX w. dwór był własnością rodu Zakrzewskich. Do dworu przylega park o powierzchni 4,5 ha z ciekawymi okazami drzew.

11 Kosakowo – osada w Polsce położona w woj.wielkopolskim, w gm. Orchowo. Jej nazwa pochodzi od Wojciecha Kossaka, który prawdopodobnie przebywał tu przez pewien czas swojego życia.

12

13 Na terenach leśnych niedaleko miejscowości Mlecze i Kosakowo można spotkać stada danieli, które są pod ścisłą ochroną. Są to jedne z ciekawszych zwierząt w Powidzkim Parku Krajobrazowym.

14  Osada leśna, leżąca na wąskim przesmyku między Jeziorami Ostrowskim i Kownackim. Jez. KownackieJez. Ostrowskie

15 Przyjezierze – ośrodek turystyczny położony nad Jeziorem Ostrowskim, tuż przy Lasach Miradzkich, gdzie znajdują się liczne pomniki przyrody jak np. pokazany na zdjęciu dąb szypułkowy.

16

17 W lesie znajdują się tablice upamiętniające straconych mieszkańców Strzelna przez wojska hitlerowskie w 1939 roku.

18 Kościół w Wójcinie był wielokrotnie Przebudowywany, ostatnio w 1916 roku. Prezentuje on styl neobarokowy. Grób rodziny Skrzypińskich.

19 Dwór wybudowano na początku XX. Wieku dla ostatnich właścicieli Wójcina – rodziny Skrzydlewskich.

20

21 Wzniesiony w 1781 roku, do XIX wieku służył jako kaplica szpitalna pw. Świętego Ducha. Jest to nieduża budowla drewniana konstrukcji zrębowej nakryta dachem blaszanym.

22

23

24  Położone na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, objęte ochroną  rynnowe  pow. 189,5-205,0 ha  II klasa jakości wody  wokół wiele ośrodków wypoczynkowych  jego powierzchnia systematycznie zmniejsza się wskutek działalności kopalni

25

26 Główną atrakcją historyczną Powidzkiego Parku Krajobrazowego jest ukryty w lesie, otoczony bagnami i dodatkową fosą skansen archeologiczny w Mrówkach. Jest to przede wszystkim wieża strażnicza (służąca jako platforma widokowa), która wraz z półziemianką otoczona palisadą i fosą tworzy prawdziwą średniowieczną fortyfikację obronną.

27

28

29  Jezioro polodowcowe rynnowe  Powierzchnia jeziora - 140,8 ha.  Objęte ochroną, znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego

30  Powierzchnia: 91,6 ha  Miejsce lęgowe ptactwa wodnego

31 W Lasach Suszewskich, które otaczają wyżej wymienione jezioro, jak mówią starzy mieszkańcy okolicznych wiosek, można spotkać niedźwiedzia brunatnego.

32 Dworek Modrzewiowy jest niedużą, jednak urokliwą budowlą, zbudowaną na Terenie Osówca w 1717 roku dla rodziny Koczorowskich. Dwór otacza Malowniczy park, porośnięty trawą i rozmaitymi drzewami.

33 Kolejnym obiektem w Osówcu wartym uwagi jest kapliczka św. Wawrzyńca. Została zbudowana w 1883 roku.

34 Miejscowość leży na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Budzisławskim. Znajduje się tu Kościół oraz cmentarz Ewangelicki, a także pomnik przyrody – dąb szypułkowy.

35

36 Pomnik przyrody - Dąb szypułkowy o obwodzie 560cm, zwany „Dębem Napoleona”.

37

38

39  Jezioro położone na terenie Powidzkiego Parku Krajobarzowego  Wyłowiono z niego hełm z XI w., który mógł należeć do jednego z żołnierzy księcia Brzetysława

40 Mogiła Waleriana Kucharskiego, który został ranny w boju pod Olszową w dniu 22 marca 1863 r. i na skutek odniesionych ran zmarł w Orchowie w wieku 19 lat.

41

42 Przy kościele znajduje się tablica upamiętniająca walczących w II wojnie światowej mieszkańców Orchowa. Nad nią widnieje figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

43 Jest to świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1895-1900 dla gminy ewangelickiej, w późniejszym czasie kościół przejęła wspólnota katolicka.

44

45 Dziękuję za uwagę! Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Marta Somerfeld Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Orchowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google