Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień Ziemi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień Ziemi."— Zapis prezentacji:

1 Dzień Ziemi

2 Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

3 Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

4 Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

5 Dzień Ziemi w Polsce Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 na czele sztabu ekologów którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Oświadczenie poselskie w sprawie Dnia Ziemi ogłoszone przez dr Jana Rzymełkę, rozpoczęło przebudzenie ekologiczne w Polsce. Łańcuchy rąk ludzi dobrej woli osaczające wielkich trucicieli, czy polowe msze ekologiczne to pierwsze formy świętowania dnia Ziemi. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI wieku Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko naturalne.

6 Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady"

7 ’’ELEKTROODPADY- PROSTE ZASADY’’
Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika.

8 ’’Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.’’

9 Jak obchodzić Dzień Ziemi?
Zasadź drzewo (może być krzak). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz. Dzięki temu będziesz mógł obserwować jego wzrost. Jeśli mieszkasz w mieście to możesz posadzić je gdzieś na swoim osiedlu (jeśli chcesz posadzić coś pod blokiem wybierz krzak. Jak wyrośnie to nie będzie zasłaniać okien sąsiadom). Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.

10 Zbierz makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Dużo pieniędzy na tym nie zarobisz - około 40 gr za 2kg makulatury jednak dzięki temu uratujesz drzewa. Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! Oprócz tego, że dzięki makulaturze uratujesz drzewa, przyczynisz się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza przez papiernie, do zmniejszenia skażenia wody w procesie produkcyjnym papieru oraz do ograniczenia zużycia wody potrzebnej w jego produkcji.

11 Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera
Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Kolorowe szkło - do zielonego. Przeźroczyste, białe szkło - do białego. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

12 Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu
Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność - metal nie traci na jakości. Recykling puszek po napojach, w porównaniu do produkcji aluminium z boksytu, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, zanieczyszczeń wody o 97% oraz oszczędność energii elektrycznej o 95%. Równocześnie poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud - recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.

13 Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci. Twój sąsiad nie płaci za wywóz śmieci tylko sam wywozi je nielegalnie do lasu? Dziś jest dzień w którym powinieneś to w końcu zgłosić władzom. Boisz się że nie będziesz mieć dowodów na to kto wyrzucił te śmieci? Z pewnością w śmieciach znajdziesz stare rachunki lub zaadresowane koperty.

14 Jeśli dziś zauważysz że ktoś wyrzuca coś na ziemię zwróć mu uwagę
Jeśli dziś zauważysz że ktoś wyrzuca coś na ziemię zwróć mu uwagę. Nie ważne czy będzie to papierek po lodzie wyrzucony przez babcię czy niedopałek papierosa wyrzucony przez jakiegoś eleganckiego biznesmena. Możesz zrobić awanturę. Ważne, aby winowajcy zrobiło się na tyle wstyd aby więcej tego nie robił. Nie wstydź się zwracać uwagi - przecież robisz to dla dobra całej Ziemi.

15 Jak być EKO na co dzień

16 Ochrona środowiska to bardzo ważna dziedzina nauki, która przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, bądź też działa na rzecz zmniejszania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Mimo, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasza cywilizacja przyczynia się coraz bardziej do degradacji środowiska, mało kto decyduje się na działanie na rzecz ochrony środowiska. Dlaczego? Przeważnie dlatego, że ignorowanie środowiska naturalnego jest łatwe. Po co wysilać się i dbać o środowisko? Oczywiście każdy z nas ma prawo, żeby tak myśleć. Jednakże natura bez naszego wsparcia nie poradzi sobie z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami. Będzie coraz bardziej obciążona. Warto zastanowić się nad tym. Poniżej znajdują się wskazówki dla wszystkich tych, którzy chcą w ramach swoich możliwości zadbać o środowisko naturalne. Nie wymaga to dużego wysiłku, a przyczynia się do wielu korzystnych efektów.

17 Po pierwsze, warto poczytać trochę o tym, w jaki sposób ludzie przyczyniają się do degradacji środowiska. Do czego może to doprowadzić? W skrócie można powiedzieć, że rozwój cywilizacji oraz zwiększona urbanizacja miast, czy też podmiejskich terenów przyczynia się do globalnego ocieplenia, dziury ozonowej, kwaśnych deszczy, smogów, hałasu czy też odoru. Każdy z nas słyszał o tych zjawiskach. Jednakże najgroźniejszym z nich jest globalne ocieplenie. Powoduje ono topnienie lodowców oraz przesuwanie się stref klimatycznych, co może skutkować wymieraniem różnych gatunków zwierząt.

18 Działania na rzecz ochrony środowiska opierają się głównie na świadomości zagrożeń. Wiedząc o nich można im zapobiegać. Warto propagować ten temat, aby jak najwięcej osób usłyszało o tym. Później sami zadecydują, czy będą bardziej ekologiczni, czy też nie. Warto zacząć od siebie. Co możesz zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego? Po pierwsze, zajmij się segregacją odpadów. Rozdzielaj śmieci na plastik, szkło i papier. Jest to bardzo pomocne w ochronie środowiska.

19 Zwracaj uwagę na kupowane produkty
Zwracaj uwagę na kupowane produkty. Powinny nadawać się one do recyklingu. Oprócz tego jest wiele rad, które z pewnością już znasz. Pamiętaj, żeby oszczędzać wodę oraz energię elektryczna. Gdy myjesz zęby lub golisz się, zawsze zakręcaj wodę. Na zakupy zabieraj zawsze swoje torebki, czy też koszyki itd. Dobrze jest również częściej korzystać ze środków komunikacji miejskiej, bądź też w okresie letnim z roweru. Z pewnością przyczyni się to do ochrony środowiska. Liczy się każdy gest w kierunku naszej Matki Ziemi.

20 ’’Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury. ’’

21 PRZYGOTOWAŁA: KLAUDIA SZLACHETKA KL. 6B


Pobierz ppt "Dzień Ziemi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google