Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barcelona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barcelona."— Zapis prezentacji:

1 Barcelona

2 Kilka informacji Barcelona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Główny ośrodek przemysłu kraju

3 Nazwa oficjalna - Barcelona
Państwo - Hiszpania Wspólnota autonomiczna – Katalonia Powierzchnia - 100,4 km² Wysokość- 12 m Odległość - 600km od Madrytu Liczba mieszkańców (2010) Gęstość zaludnienia /km² (2008)

4 Klimat Barcelona znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, wilgotnymi zimami i suchymi latami. Styczeń i luty są najchłodniejszymi miesiącami ze średnią temperaturą 10°C. Opady śniegu są bardzo rzadkie. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, ze średnią temperaturą 30°C. Najwyższa odnotowana temperatura w mieście to 38,6°C. Barcelona przez większą część roku cieszy się pogodną i ciepłą pogodą. Deszcze, szczególnie bardziej obficie padające występują w okresie jesiennym i wiosennym.

5 Flaga

6 Herb miejski

7 Zabytki i atrakcje turystyczne

8 Sagrada Familia Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia rzymskokatolicka. Wciąż nieukończony symbol Barcelony. Zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Jej budowa trwa już przeszło 100 lat, została zapoczątkowana w 1882 roku i ciągnie się do dzisiaj. Planowanie ukończenie ma nastąpić w 2026 roku, dokładnie 100 lat po śmierci Gaudiego, który zwykł mawiać: "Mojemu klientowi się nie śpieszy". W chwili śmierci architekta budowa była ukończona w 25%.

9

10

11

12

13 La Rambla Rambla to bez wątpienia najbardziej znana ulica Barcelony. Rozciąga się od Plaça de Catalunya do kolumny Kolumba nad portem Port Vell. Znajdziemy tam wiele kafejek, ulicznych teatrów, mimów oraz barwnych straganów. Federico Garcia Lorca, hiszpański poeta powiedział kiedyś: "Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca". Każdego dnia, siedem dni w tygodniu przemierza ją 150 tysięcy osób.

14

15

16 Camp Nou Camp Nou jest największym stadionem piłkarskim w Europie. Jego pojemność wynosi 98,800 widzów. Budowa obiektu zakończyła się 24 września 1957 roku, w inauguracyjnym meczu gospodarze odnieśli zwycięstwo 4-2 nad Legią Warszawa. Gospodarzem stadionu jest oczywiście FC Barcelona - trzykrotny zwycięzca Pucharu Europy, 20-krotny mistrz Hiszpanii i 25-krotny zwycięzca Pucharu Króla Hiszpanii.

17

18

19 Magiczna Fontanna Font Màgica to ogromna fontanna, która została wybudowana u podnóża wzgórza Montjuic w celu uświetnienia obchodów Wystawy Światowej w 1929 roku, głównym projektantem został Carles Buigas. Niestety, po latach użytkowania fontanna i tereny wokół niej stawały się coraz bardziej zaniedbane. Dopiero w 1992 roku z okazji zbliżających się igrzysk olimpijskich fontannie przywrócono oryginalną świetność. Każdego wieczora zgromadzeni w okolicach La Font màgica mogą podziwiać trwające 15 minut widowisko „światło i dźwięk”.

20

21

22 Pałac Narodowy Historia Pałacu Narodowego w Barcelonie sięga 1929 roku, kiedy to inżynier Carles Buedas zaprojektował go na ówczesną Światową Wystawę. Znajdująca się przed nim fontanna – Font Magica – stała się już wręcz symbolem, tego miasta. Jest ona podświetlana, a jej główny strumień mknie ku górze na wysokość 50 metrów. Dziś Pałac Narodowy zalicza się do jednych z najważniejszych muzeów w całej Hiszpanii. Przepiękne dzieła ukazują sztukę europejską z okresów romańskiego, gotyckiego, renesansu, baroku, na współczesnym kończąc.

23

24

25 Katedra Santa Eulalia Katedra Santa Eulalia znana bardziej jako barcelońska katedra La Seu, to jeden z najbardziej okazałych obiektów gotyckich w Hiszpanii. Jest położona tuż za Generalitat, dokładnie w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się rzymska świątynia. Budowa katedry rozpoczęła się już w 1298 roku, na fundamentach kościoła, a zakończyła się w 1448 roku, za wyjątkiem głównej fasady, którą ukończono dopiero w latach 80-tych XX-stulecia.

26

27

28

29

30 Kościół Santa Maria del Mar w Barcelonie

31

32 Pałac Muzyki Katalońskiej
Pałac Muzyki Katalońskiej- to budynek z salą koncertową w Barcelonie. Jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Dzieło wzniesiono w ciągu trzech lat, między 1905 a 1908 rokiem. Jego budowę sfinansowali katalońscy przemysłowcy tekstylni. Salę przeznaczono na koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej oraz występy chóralne i śpiewacze. Dziś spełnia wszystkie te funkcje – prezentuje się tu zarówno muzykę klasyczną, jak i nowoczesną.

33

34 Casa Milá Casa Milá, znana również jako La Pedrera, to nadzwyczajna konstrukcja autorstwa słynnego hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudí stworzona przez niego dla rodziny Milá.

35

36

37 Casa Batlló Casa Batlló, znana również jako Casa dels Ossos, to blok mieszkalny, który był odnawiany przez hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudí i Josepa Maria Jujol. Budynek został wybudowany w latach 1875 – Jak wszystko, co zaprojektował Gaudí, również ten budynek wygląda niezwykle i ukazuje kreatywność i niesamowitą inwencję tego wyjątkowego artysty. Wnętrze obiektu otwarte jest dla zwiedzających, można więc obejrzeć wspaniałe Piano Nobile, pokój Jujola, strych, zachwycający dach i kominy. Najbardziej interesującym jest dach, który kształtem przypomnina fantastycznego smoka.

38

39

40

41

42 Barri Gótic Barri Gótic (dzielnica gotycka) to jedna z najstarszych części Barcelony, usytuowana w centralnej części Starego Miasta. Tu, w labiryncie uliczek, znajduje się mnóstwo zabytkowych budynków, które prezentują różne okresy z historii miasta, jak również zróżnicowane style architektoniczne. Niektóre z nich pochodzą z czasów średniowiecza, inne nawet z ery romańskiej. Wiele z tych małych, wąskich uliczek otwiera się w niewielkie, ale bardzo atmosferyczne place. Większość dzielnicy jest zamknięta dla ruchu ulicznego, jedynie taksówki i specjalnie uprawnione środki lokomocji mogę się tam poruszać, co sprawia, że spacer po tych historycznych, starych miejscach jest bardzo przyjemny.

43

44

45 Parc de la Ciutadella Park de la Ciutadella jest położony w centralnej części Barcelony. Park de la Ciutadella jest miejscem łączącym w sobie przyjemne z pożytecznym. Na terenie parku zgromadzonych jest bowiem wiele miejsc kształcących i rozwijających kulturalnie, m.in. Muzeum Zoologii, Muzeum Geologii, budynek parlamentu katalonii, wiele rzeźb. Jest to również doskonałe miejsce służące wypoczynkowi i rodzinnym niedzielnym spacerom, a znajdujące się tu zoo jest jednym z największych w Europie.

46

47

48

49

50 Koniec ;) Angelika Zasada


Pobierz ppt "Barcelona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google