Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od zarania dziejów Do wspólczesnoSci. Ewolucja człowieka doprowadziła do wykształcenia wielu umiejętności. Wytwarzanie narzędzi, tworzenie opowieści,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od zarania dziejów Do wspólczesnoSci. Ewolucja człowieka doprowadziła do wykształcenia wielu umiejętności. Wytwarzanie narzędzi, tworzenie opowieści,"— Zapis prezentacji:

1 Od zarania dziejów Do wspólczesnoSci

2 Ewolucja człowieka doprowadziła do wykształcenia wielu umiejętności. Wytwarzanie narzędzi, tworzenie opowieści, pieśni. Wszystko to prowadziło do potrzeby dalszego przekazu. Nim człowiek poznał sztukę składania spółgłosek i samogłosek w całe wyrazy, zdania, musiał nauczyć się komunikować w inny sposób. Wydawał dźwięki, gestykulował, wskazywał na zwierzęta czy przedmioty – w taki sposób przekazywał informację najbliższemu otoczeniu.

3 Kolejnym etapem ewolucji człowieka było powstanie mowy. Pozwalała ona na przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom w lepszy i doskonalszy sposób. Ta metoda komunikacji była jednak niedoskonała. Tak samo jak pokazywanie czy gestykulowanie, wypowiedziane słowo docierało tylko do osób znajdujących się w otoczeniu mówiącego. Człowiek, aby zakomunikować na większą skalę lub zapisać daną informację używał ściennych rysunków, które przedstawiały bardzo prymitywne obrazki.

4 Wielkim wynalazkiem było pismo, które powstało ok. 3500 lat p.n.e. Umożliwiło ono przekazywanie, oraz co ważniejsze, przechowywanie długich i skomplikowanych wiadomości.  Pierwszym podgatunkiem pisma były piktogramy, czyli pismo obrazkowe. Schematyczne rysunki tworzyły alfabet sematyczny.  Kolejnym z podgatunków pisma były ideografy. Były to (i nadal są) abstrakcyjne obrazki, których znaczenia współcześnie nie możemy nawet odgadnąć bez znajomości języka starożytnych.  W późniejszych latach powstało pismo analityczne, którego najlepszym przykładem są egipskie hieroglify.  Alfabet, który znamy był używany już około 2000 r p.n.e. Wynalazek pisma fonetycznego przetrwał do dziś z niewielkimi tylko zmianami!

5 Człowiek porozumiewał się nie tylko poprzez mowę czy zapisywanie informacji, ale też dzięki sygnałom optycznym, dźwiękowym, a także dostarczaniu informacji przez innych.  Heliograf był urządzeniem, które odbijało promienie słoneczne przez lustra. Powstał około 400 r p.n.e.  Rogi, bębny czy systemy rur umożliwiały przekazywanie dźwiękowego sygnału oznajmujące np. czas łowów.  System pocztowy rozwinął się około 550 r p.n.e. w Asyrii. Był to system zbierający informacje dotyczące np. podatków czy oszustw.

6 Ludzkość borykała się z problemem ciemności a więc człowiek dążąc do polepszenia warunków bytu ciągle szukał nowych możliwości. Na początku fascynował ogień, później pioruny. Szukając nowych rozwiązań, człowiek doszedł do niesamowitych wniosków – od zauważenia przepływu elektronów w najprostszej postaci (tzw. „iskierki” pojawiające się np. na futrze głaskanego kota) po skonstruowanie pierwszej lampy elektrycznej, w której mieściły się izolatory i przewodniki. Elektryczność dała początek wynalezienia wielu wspaniałych metod komunikacji.

7  Telegraf – był pierwszym z elektrycznych wynalazków. Został skonstruowany w 1837r. w Anglii przez tamtejszych uczonych – Sir Charlesa Wheatstone'a oraz Sir Williama Fothergilla Cooke'a. Urządzenie działało za pomocą pięciu przewodów, które poruszając wskazówką, pokazywał różne litery alfabetu. W tym samym roku opracowano amerykański telegraf wykorzystujący tylko jeden przewód, który wskazywał system kropek i kresek. Został wynaleziony przez Samuela Morse'a. Dzięki temu urządzeniu można było przekazywać informacje na najdalsze odległości, co umożliwiło np. rozwój gazet, prasy.  Telefon – jedno z pierwszych urządzeń skonstruował Antonio Meucci, jednak nie miał on środków na opatentowanie go. W 1876 r. dwóch wynalazców, Elish Gray i Alexander Bell zaprojektowało swoje telefony. Obydwaj, w tym samym czasie, udali się do urzędu patentowego - Bell jako pierwszy opatentował swój model telefonu. Telefon umożliwił nawiązywanie połączeń na dalekie odległości, wykorzystywany był na początku podczas Wojny, zaś później każdy mógł mieć go w swoim domu.

8  Radio – w 1873 r. opublikowano pracę James'a Maxwell'a dotyczącą fal elektromagnetycznych. Na jej podstawie prowadzono wiele eksperymentów, np. w latach 1886-'88 przez Heinricha Hertza, jednak jako pierwszy patent otrzymał Guglielmo Marconi (pomimo że miał on zostać przyznany Nikolajowi Tesli), w Wielkiej Brytanii w 1896 r. Pierwsza transmisja radiowa odbyła się w 1906 r. właśnie przez G. Marconiego. Transmitowana była wtedy kolęda „Cicha noc” w USA. Zaś pierwsza transmisja wiadomości odbyła się w 1920 r.  Komputer – Miano wynalazcy tego urządzenia przypisuje się Konradowi Zusowi, który w 1941 r. stworzył pierwszą, w pełni programowo sterowaną maszynę cyfrową Z3, jednak już w starożytności pojawiły się pierwsze wzmianki o tymże wynalazku (komputerem mianowano urządzenia do wykonywania nielicznych, prostych operacji matematycznych np. liczydło). Od tamtej pory konstruowano coraz to doskonalsze modele komputerów. Ich historia sięga do największych, ważących kilkaset ton urządzeń aż do przenośnych, kilku gramowych sprzętów.

9  Telewizja – jedną z wielu osób, które przyczyniły się do powstania telewizora był Anglik William Crookes. Po odkryciu wszystkich mechanizmów umożliwiających przekazywanie obrazu, zaczęto je rozpowszechniać. W 1929 roku BBC rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programu telewizyjnego. W 1936 roku BBC zaczęła wreszcie regularne nadawanie go z Alexandra Palace w Londynie.  Internet – już w latach 60 XX w. próbowano utworzyć połączenia między komputerami. Pierwsze z nich miało miejsce 21 listopada 1969 r, a już od 1978 r. wszystkie komputery, które miały wbudowane modemy, mogły uzyskiwać takowe połączenie i przesyłać między sobą dane.

10 Komunikacja na dalekie oraz bliskie odległości jest dziecinnie prosta. Wystarczy nacisnąć odpowiednie klawisze a już możemy uzyskać połączenie z osobą znajdującą się w pokoju obok bądź przebywającą na drugim końcu świata. Wiele komunikatorów, takich jak Skype, Gadu-Gadu, czy też wysyłanie e-maili umożliwia nawiązanie kontaktu z każdą osobą posiadającą Internet. Można więc wysnuć jeden wniosek – Internet jest kluczem do sprawnej komunikacji na dalekie i bliskie odległości.

11 Metody komunikacji ciągle ulegają zmianie, polepszeniu i ewolucji. Jest to wspaniałe, widzieć coraz to nowe pomysły człowieka i ich realizacje. W czasach świetności filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (lata 70 XX w) abstrakcją były ukazane wówczas możliwości techniczne, np. nie wyobrażano sobie, że za pomocą małych „cegiełek” można uzyskać połączenia między sobą. Tak więc, jak widzimy, człowiek cały czas się kształci, jego alternatywy są coraz to wspaniałe i jestem przekonana, że jeszcze nie raz damy zaskoczyć się technice komunikacji.

12 Przygotowała : Małgorzata Myśliwiec Korzystałam ze źródeł :  http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do- Internetu-744 http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do- Internetu-744  http://pl.wikipedia.org/wiki/Telegraf http://pl.wikipedia.org/wiki/Telegraf  http://pl.wikipedia.org/wiki/Telefon http://pl.wikipedia.org/wiki/Telefon  http://pl.wikipedia.org/wiki/Radio http://pl.wikipedia.org/wiki/Radio  http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer  http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja  http://pl.wikipedia.org/wiki/Internet http://pl.wikipedia.org/wiki/Internet

13 Koniec


Pobierz ppt "Od zarania dziejów Do wspólczesnoSci. Ewolucja człowieka doprowadziła do wykształcenia wielu umiejętności. Wytwarzanie narzędzi, tworzenie opowieści,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google