Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Kamil Suchanek Kl. 1a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Kamil Suchanek Kl. 1a"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Kamil Suchanek Kl. 1a
Wulkanizm Wykonał: Kamil Suchanek Kl. 1a

2 Co to jest wulkan? Nazwa wulkan pochodzi od łacińskiego słowa Vulcanus- rzymskiego boga ognia. Jest to miejsce na powierzchni ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny (okruchowe produkty wybuchu wulkanicznego wyrzucane na powierzchnię Ziemi). Vulcanus

3 Budowa wulkanu

4 Podział wulkanów ze względu na rodzaje erupcji
Możemy wyróżnić następujące rodzaje wulkanów: Wylewne albo lawowe- erupcje polegają jedynie na wylewie lawy, którym nie towarzyszy większa eksplozja. Kształt wulkanu jest uzależniony od rodzaju lawy. Najsłynniejszymi wulkanami tego typu są: hawajska Mauna Kea oraz amerykański Lassen Peak. Wulkany eksplozywne- zachodzą w nich silne i gwałtowne erupcje, którym towarzyszy bardzo duża ilość sypkiego materiału piroklastycznego wyrzucana z wulkanu. Nie następuje tu wylewanie się lawy. Ma on kształt wysokiego stożka z głębokim i szerokim kraterem. Stratowulkany - czyli wulkany mieszane. Erupcje charakteryzują się zarówno wylewaniem się lawy jak i wyrzucaniem różnego rodzaju materiału piroklastycznego. Wulkany przybierają kształt stożka. Mogą tworzyć się wulkany poboczne zwane popularnie pasożytniczymi. Przykładem może być święty wulkan Japończyków Fudżi - jama. Mauna Kea Fudżi

5 Podział wulkanów ze względu na aktywność
Aktywność wulkaniczna zmienia się wraz z czasem. Na jej podstawie możemy podzielić wulkany na: czynne – stale lub sporadycznie objawiające swoją działalność drzemiące – ich działalność zaobserwowano w czasach historycznych wygasłe – ich działalność nie została zaobserwowana w czasach historycznych Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 tys. lat na kuli ziemskiej czynnych było 1500 wulkanów. W tym okresie miało miejsce około 7900 erupcji. Obecnie liczbę czynnych wulkanów szacuje się na około 600. Kilimandżaro- wygasły wulkan

6 Najsłynniejsze wulkany świata
Etna Wezuwiusz Kilimandżaro Fudżi

7 Etna Etna to czynny wulkan we Włoszech, który leży na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest on najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym (145 km obwodu u podnóża). Jego wysokość wynosi 3340 m n.p.m. ( Wskutek wybuchów wysokość ulega zmianom)

8 Wezuwiusz Wezuwiusz to jeden z najbardziej znanych wulkanów w lądowej części Europy, położony na terenie Włoch, na Półwyspie Apenińskim. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. Wezuwiusz zaliczany jest do stratowulkanów. Najbardziej wzmożonym okresem aktywności wulkanu były lata Według ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru – 230 m, średnica – m. Wiek najstarszych skał Wezuwiusza określany jest na ok. 200 tys. lat. Najbardziej znany jest z wybuchu, który nastąpił 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczone zostały miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany dnia 13 marca 1944 r.

9 Kilimandżaro Kilimandżaro – góra w Tanzanii leżąca przy pograniczu z Kenią. Jest jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach: szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) – 5895 m n.p.m. Mawenzi – 5150 m n.p.m. Shira – 3940 m n.p.m.

10 Fudżi Fudżi– wulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii (3776 m n.p.m.). Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio.

11 Najwyższe wulkany na Ziemi
Ojos del Salado, 6880 m n.p.m. (wygasły) Llullaillaco, 6723 m n.p.m. Antofalla, 6450 m n.p.m. Lascar, 5990 m n.p.m. Cotopax, 5897 m n.p.m. Orizaba, 5700 m n.p.m.

12 Ojos del Salado Ojos del Salado to najwyższy wulkan na Ziemi (obecnie nieczynny). Położony jest w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Jest drugim co do wysokości szczytem górskim na półkuli zachodniej, drugim na półkuli południowej oraz najwyższym szczytem Chile.

13 Llullaillaco Najwyższy na Ziemi (6723 m n.p.m.) czynny wulkan. Znajduje się on w Ameryce Południowej w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Zanotowano erupcje w latach: 1854, 1868, 1877.

14 Wielkie erupcje Wezuwiusz – 24 sierpnia 79 r.
Huaynaputina (Peru) – 19 lutego 1600 r. Orizaba (Meksyk) - 26 grudnia 1687 r. Tambora – 11 kwietnia 1815 r. Krakatau – 27 sierpnia 1883 r. Montagne Pelée - 8 maja 1902 r. Mount St. Helens – 18 maja 1980 r. Pinatubo – czerwiec 1991 r.

15 Wulkany wszechświata Wulkany można znaleźć także na innych obiektach Układu Słonecznego, m.in. na Marsie, Io (księżycu Jowisza) czy Trytonie (księżycu Neptuna) Wulkany na Marsie

16 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Wulkan


Pobierz ppt "Wykonał: Kamil Suchanek Kl. 1a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google