Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wulkany Świata Ngorongoro Mount Rainier Karakatau Ruapehu Fudżi Etna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wulkany Świata Ngorongoro Mount Rainier Karakatau Ruapehu Fudżi Etna"— Zapis prezentacji:

1 Wulkany Świata Ngorongoro Mount Rainier Karakatau Ruapehu Fudżi Etna
Wezuwiusz Paricutin Haleakala Nevado de Colima Mount Rainier Ruapehu Etna Irazu Popocatepetl Kamerun Jezioro Kraterowe

2 Wulkan Ngorongoro Ngorongoro to wulkan w północnej Tanzanii, wygasły 250 tys. lat, a może nawet 2,5 mln lat temu. Kiedy był aktywny, erupcje oderwały jego czubek, pozostawiając krater w kształcie misy. Ma on średnicę długości 22 km i jest największym kraterem na Ziemi. Jego ściany wznoszą się na wysokości 600 m, licząc od dna doliny. Ściany krateru tworzą naturalną osłonę dla znajdującego sie na jego obszarze rezerwatu przyrody. Ten wulkan położony jest na terenie Parku Narodowego Ngorongoro, jest jednym z najważniejszych rezerwatów dzikiej zwierzyny w Afryce. Żyje tam 25 – 30 tys. zwierząt. Na terenie parku płynie wiele strumieni.

3 Wulkan Ngorongoro

4 Krakatau Ponad milion lat temu w Indonezji na zachód od Jawy powstał stożkowaty wulkan. Z upływem lat erupcje zniszczyły wierzchołek góry. Nowe stożki wyrosły ponad powierzchnią morza i utworzyły wyspę Krakatau o wysokości 813 m i długości 9 km. Dnia 26 sierpnia roku usłyszano eksplozję i rdzawy popiół wypełnił powietrze. Następnego dnia najpotężniejsza ze znanych eksplozji rozerwała wyspę. 2/3 Krakatau przestała istnieć, a eksplozję można było usłyszeć w odległej o km Australii. Później pojawił sie ponad lustrem wody mały stożek późniejsze erupcje wypiętrzyły go i stał się małą wysepką, o wysokości 188 m. Dziś nazywa się ona Anak Krakatau (Dziecię Krakatau).

5 Krakatau

6 Fudżi Góra Fudżi (po japońsku Fudżi-san) jest cudem natury i miejscem świętym, czczonym przez buddystów, którzy uważają ją za wrota do innego świata. Krater znany jest pod nazwą Naiin (Świątynia). Fudżijama ma również wielkie znaczenie w pradawnej japońskiej religii shinto. Góra Fudżi pokryta jest przez większą część roku śniegiem. Symetrycznie nachylone stoki i podstawa o kształcie idealnego okręgu o obwodzie 126 km czynią ją wyjątkowo piękną. Góra widoczna jest w pogodny dzień z odległości około 80 km. To młody wulkan, który powstał jakieś 600 tys. aat temu. Wybuchał 18 razy; ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku, a popioły dotarły do Tokio oddalonego aż o 100 km.

7 Fudżi

8 Wezuwiusz Wznosi się na wysokości 1277 m nad poziomem Zatoki Neapolitańskiej (Włochy) i jest jedynym aktywnym wulkanem w kontynentalnej Europie. Brzeg krateru na obwód 1400 m, sam krater osiągagłębokość 216 m, a jego średnica u podstawy wynosi 3 km. Był niegdyś znany jako Monte Summa albo Somma, a po starym wierzchołku pozostał jedynie półkolisty wał, otaczający obecny krater. Najsłynniejsza erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 roku naszej ery, kiedy zostałozniszczone miasto Herkulanum i Pompeje. Tylko ¼ mieszkańców uniknęła zagłady od razu, lecz później udusili się wyziewami bądź poniosła śmierć pod gruzami budynków.

9 Wezuwiusz

10 Wezuwiusz na tle Pompei

11 Wulkan Paricutin W 1943 roku wypiętrzył się wulkan Paricutin. Nagle rozległ sie huk, pojawiła się szczelina, ziemia zadrżała i wybrzyszyła się. Ze szczeliny zaczął wydobywać się dym, później pojawił się ogień, który zajął okoliczne drzewa i pola. Godzinę później lawa wypłynęła z otworu powstałego na końcu rozpadliny. Po kilku godzinach lawa zaczęła wystrzeliwać w niebo, a nad znacznie powiększonym otworem pojawiła się chmura popiołu. Nad ranem uformował sie stożek o wysokości 10 m, następnego dnia miał już kilkanaście metrów. I tak powstał wulkan Paricutin. Wulkan powstawał przez 9 lat i osiągnał wysokość 410 m.

12 Wulkan Paricutin

13 Krater Haleakala Ten krater hawajskiej wyspie Maui jest efektem wielu erupcjiwulkanicznych i tysięcy lat erozji, spowodowanej przez wiatr, deszcz i strumienie. Wszystkie te zjawiska poczyniły się do uformowania obecnego kształtu wulkanu. Pierścień krateru ma obwód 34 km. Głębokość krateru wynosi 600 m. Haleakala wybuchł ostatnio w roku, jest więc w stanie spoczynku. Może jednak uaktywnic się w każdej chwili. Ten niezwykle szeroki i głęboki wulkan, wznoszący się na 3055 m n.p.m., jest największym drzemiącym wulkanem na świecie. Wewnątrz krateru znajdują się głazy, które stoczyły się do środka, stożki popiołowe, o wysokości niekiedy 300 m, warstwy popiołu i kawałki lawy.

14 Krater Haleakala

15 Nevado de Colima Nevado de Colima - Volcán de Fuegode Colima, czynny wulkan w górach Kordyliera Wulkaniczna, w zachodnim Meksyku, w Parku Narodowym Volcn de Colima. Jego wysokość to 4100 m. Od 1576 roku było 26 erupcji. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1981 roku. Wulkan ten jest najaktywniejszym meksykańskim wulkanem.

16 Nevado de Colima

17 Mount Rainier Mount Rainier jest to czynny wulkan położony w Kordylierach na terenie Stanów Zjednoczonych. Znosi się na wysokość 4392 m n.p.m. Jest to jeden z najwyższych wulkanów w Ameryce Północnej (trzeci). To najwyższy szczyt Gór Kaskadowych. Najwyższych części tego wulkanu są pokryte śniegiem i lodowcami prawie przez cały rok.

18 Mount Rainier

19 Mount Ruapehu Ruapehu jest to czynny wulkan na Nowej Zelandii, stanowiący kulminację Wyspy Północnej. Ten wulkan leży w centralnej części wyspy, na południowym obrzeżu Wyżyny Wulkanicznej. Tworzy potężny stożek, wznoszący się do 2797 m n.p.m. W szczytowych partiach zachowały się ślady zlodowacenia plejstoceńskiego. W kraterze Ruapehu znajduje się stale parujące jezioro, które w trakcie wybuchów zamienia się w słup pary lub wylewa na zewnątrz, tworząc falę powodziową (stąd pochodzi nazwa wulkanu - po maorysku Ruapehu to Wybuchające Jezioro).

20 Ruapehu

21 Ruapehu 2

22 Etna Etna, to wulkan, który wznosi się na wys m n.p.m. we Włoszech na Sycylii, we wschodniej części wyspy. Najwyższy wulkan europejski, który nadal jest aktywny. W wyniku wybuchów jego wysokość ulega ciągłym zmianom. U podnóża miasta: Katania, Giare oraz liczne kąpieliska i ośrodki wypoczynkowe. Pod szczytem, na wysokości 2942 m n.p.m., znajduje się obserwatorium wulkanologiczne. Etna przez cały czas emituje dym i popiół ale lawę rzadko. Najsilniejsza erupcja miała miejsce w 1669, kiedy to zniszczona została Katania.

23 Etna

24 Etna

25 Irazu Irazú – Volcán Irazú, najwyższy czynny wulkan w paśmie górskim Cordillera Central, w Kostaryce, w pobliżu miasta San José. Wysokość 3432 m. Składa się z pięciu kraterów. Wypełniony jest oliwkowozielonym jeziorkiem znad którego czuć siarkę. Od 1723 r. zanotowano ok. 20 erupcji - ostatnia w Wierzchołek Irazú jest jedynym miejscem na kontynencie Ameryki Północnej, skąd są widoczne jednocześnie O. Atlantycki (M. Karaibskie) i Ocean Spokojny.

26 Irazu

27 Popocatépetl Popocatépetl – Volcán Popocatépetl, czynny wulkan w Meksyku, na Wyżynie Meksykańskiej, w Kordylierze Wulkanicznej. Ok. 70 km na południowy-wschód od miasta Meksyk. Wysokość m. Na stokach rosną lasy sosnowe i dębowe. Linia wiecznego śniegu znajduje się na wysokości ok m. Od 1347 zanotowano 19 erupcji. Częste wybuchy odnotowywano w XVI i XVII w. Ostatni w 1947 r. W kraterze wulkanu są złoża siarki.

28 Popocatépetl

29 Kamerun Kamerun, Mt Cameroun jest to najwyższy aktywny wulkan w Afryce. Jego wysokość sięga 4069 m n.p.m. Znajduję się dokładnie w Środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską, na obszarze państwa o takiej samej nazwie Kamerun. Ostatnie większe wybuchy tego wulkanu odbyły się w 1909, 1922, 1959 roku. Wulkan jest drzemiący od 45 lat. Zdobyty przez Anglika R. Burtona w W wszedł nań polski podróżnik S. Rogoziński.

30 Kamerun

31 Jezioro Kraterowe Blisko 7 tys. lat temu Mount Mamaza w Oregonie (USA) była wulkanem. Jej zbocza pokrywał lodowiec o długości 19 km i grubości powłoki osiągającej niekiedy 300 m. W wyniku silnej erupcji oderwała się duża część wierzchołka góry. Pozostałości zapadły się do ogromnej komory, z której wystrzeliwały lawa i popioły. Nastepnie dziurę wypełniła woda, tworzącąc kalderę, zwaną inaczej jeziorem kraterowym. To jezioro ma 9,5 km długości, 8-9,5 km szerokości i 589 m głębokości. Jest to drugie pod względem głębokości jezioro na kontynencie amerykańskim (po wielkim Jeziorze Niewolniczym w Kanadzie) oraz siódme na świecie.

32 Jezioro Kraterowe

33 Bibliografia Teksty 100 największych cudów natury – wyd. Podsiedlik, Raniowski i Spółka Encyklopedia PWN wyd.

34 Bibliografia Zdjęcia Ngorongoro - Krakatau - Fudżi - Wezuwiusz - Wezuwiusz na tle Pompei - Paricutin - Haleakala – Colima – science/earth/tectonics/volcano/volcano/region14/mexico/colima/img/2312col1.jpg

35 Bibliografia Zdjęcia Mount Rainier -
Ruapehu - Ruapehu 2 - Etna - Popocatepetl - Irazu - Kamerun - J. Kraterowe -

36 Zakończenie Prezentacje wykonała Magdalena Tarchalska. W 2004 roku.
Skończona dnia r.


Pobierz ppt "Wulkany Świata Ngorongoro Mount Rainier Karakatau Ruapehu Fudżi Etna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google