Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żaneta Mikłuszka Agnieszka Korzeniowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żaneta Mikłuszka Agnieszka Korzeniowska"— Zapis prezentacji:

1 Żaneta Mikłuszka Agnieszka Korzeniowska
Naturalne znaki ognia Żaneta Mikłuszka Agnieszka Korzeniowska

2 OGIEŃ Ogień - suma obserwowalnych (uchwytnych zmysłowo) zjawisk towarzyszących na ogół fizykochemicznemu procesowi spalania, a przede wszystkim: emisja promieniowania widzialnego - światła - w postaci charakterystycznych rozbłysków dynamicznie przemieszczających się pod wpływem ruchów rozgrzanego powietrza, zwanych płomieniami emisja promieniowania podczerwonego - ciepła emisja akustyczna - dźwięki towarzysząca spalaniu: trzaski, syk itp. Choć ogień z fizyko-chemicznego punktu widzenia nie stanowi jednolitego zjawiska, ale koincydencję różnych zjawisk, w kulturze utrwaliło się odbieranie ognia jako pojedynczego, spójnego bytu, o rozległym znaczeniu kulturowym i cywilizacyjnym.

3 Pożar to niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, które stwarza zagrożenie dla ludzi i obiektów objętych pożarem. Warunkiem zapoczątkowania i przebiegu procesu jakim jest pożar (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie czworokątu spalania: materiał palny utleniacz ciepło skomplikowane reakcje łańcuchowe  Pożary należą do grupy najważniejszych zagrożeń zarówno czasu wojny, jak i pokoju (pożary naturalne i wywołane działalnością człowieka). Przyczyny pożarów: wadliwe urządzenia gazowe i elektryczne podpalenia nieumyślne zaprószenia ognia przez człowieka pioruny wypadki komunikacyjne wypalanie traw samozapalenia - dotyczy substancji, które zostały silnie skoncentrowane w jednym miejscu, jak na przykład: wilgotne siano, wata, torf, węgiel, farby. W ich wnętrzu, ze względu na brak cyrkulacji powietrza, wytwarza się temperatura powyżej 200°C (zazwyczaj powyżej 250°C!), co prowadzi do tlenia, a dalej powstania płomieni użycie bojowych środków zapalających (np. granatów) promieniowanie cieplne po wybuchu, na przykład bomby atomowej Pożary

4 Słońce

5 Wpływ Słońca na życie ludzi
Słońce jest zwykłą gwiazdą, dla nas jednak i dla wszystkich organizmów żywych jest czymś szczególnym - bez niego przecież, bez jego ciepła i światła, nie byłoby życia ma Ziemi. Wszystko, co wydobywamy z głębi ziemi i spalamy, aby uzyskać energię - węgiel, gaz, ropa naftowa - to pozostałości roślin i zwierząt, które miliony lat temu żyły dzięki energii słonecznej. Ludzie zawsze rozumieli, jak ważne jest dla nich Słońce, i często czcili je jako boga.

6 NAUKOWO Słońce jest wielką kulą rozżarzonych gazów, odległą od nas o 150 mln km. Jego średnica jest 109 razy większa od średnicy Ziemi, a mogłoby ono pomieścić w sobie ponad milion takich globów jak nasz. Na powierzchni Słońca temperatura wynosi około 6000 oC, ale w jego wnętrzu przekracza 16 mln oC. Przebiegające w jądrze Słońca procesy syntezy termojądrowej dostarczają ogromnych ilości energii w postaci ciepła i światła. To właśnie dzięki tej energii Słońce świeci. Słońce wysyła także promienie rentgenowskie i ultrafioletowe, szkodliwe dla zdrowia człowieka. Większość z nich zostaje pochłonięta przez atmosferę, ale część dociera do Ziemi. Światło słoneczne jest bardzo silne, należy więc unikać długiego wpatrywania się w Słońce - nie tylko bezpośrednio, ale także przez lupę, lornetkę czy teleskop, można bowiem poważnie uszkodzić wzrok. Ze Słońca wydobywają się potężne obłoki rozżarzonego wodoru tworząc tak zwane protuberancje. Na jego powierzchni występują potężne eksplozje zwane rozbłyskami słonecznymi. Są one źródłem naładowanych elektrycznie cząstek, które docierają do do atmosfery ziemskiej, wywołując zjawisko zorzy polarnej, powstawanie burz magnetycznych oraz zakłóceń radiowych. Ciekawostki: wytwarzając z wodoru energię termojądrową, w każdej sekundzie Słońce staje się lżejsze o 4 mld ton, światło przebywa drogę między Słońcem, a Ziemią w ciągu 8,3 min. Słońce ma 5 mld lat.

7 WULKANY

8 Wulkan – co to jest? Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

9 Budowa wulkanu

10 Pioruny - wyładowania elektryczne


Pobierz ppt "Żaneta Mikłuszka Agnieszka Korzeniowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google