Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LITERATURA PIĘKNA DLA INTERNAUTÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LITERATURA PIĘKNA DLA INTERNAUTÓW."— Zapis prezentacji:

1 LITERATURA PIĘKNA DLA INTERNAUTÓW

2 WSZYSTKO O ... E - LITERATURZE
Na naszych oczach epoka słowa drukowanego zmienia się w epokę słowa cyfrowego. Cyberkultura istnieje w przestrzeni odrębnej, wirtualnej, a zatem o nieograniczonej dostępności. E – literatura nie uznaje granic poza językiem. LITERATURA PIĘKNA RÓWNIEŻ ZNAJDUJE SWOJE MIEJSCE W INTERNECIE. Każde dzieło literackie publikowane w sieci jest nie tylko tekstem, ale również dziełem plastycznym. Początki e – literatury tak naprawdę sięgają powieści awangardowych lat 60-tych i 70 – tych. Nowość stanowiło złamanie klasycznej struktury narracyjnej, nieliniowość fabuły, mnożenie pozornie niespójnych wątków. Takie powieści to dostępne w nasze bibliotece utwory : Jamesa Joyce’a, Italo Calvino, Roberta Coovera, Julia Cortazara.

3 SŁOWNIK POJĘĆ E - LITERATURY
BLOG - internetowy pamiętnik z komentarzami ewentualnych czytelników. COPYLEFT - przeciwieństwo copyrightu, Udostępnianie tekstu w Internecie bez obwarowań prawami autorskimi, do powszechnego użytku ( co nie jest automatyczną zgodą na plagiat). CYBERPRZESTRZEŃ – oddzielona od rzeczywistości obiektywnej, niefizykalna, interaktywna, cyfrowa rzeczywistość, stanowiąca zbiór informacji tekstowych, dźwiękowych i wizualnych. Dająca się modelować, a także pozwalająca na symulacje rzeczywistości fizykalnej.

4 E – BOOK – książka w formie elektronicznej.
HIPERFIKCJA – forma literacka. Powieść lub opowiadanie napisane i odczytane na interaktywnym ekranie, stworzone w systemach hipertekstowych. HIPERTEKST– w odniesieniu do literatury – tekst, którego czytelnik może poruszać się w dowolnych kierunkach, czytając w sposób swobodny, autor zaś nie tworzy fabuły linearnej. Upraszczając to tekst z szeregiem odnośników ( leksji ). LEKSJA - spójny, ale zarazem autonomiczny fragment hipertekstu. LIBERATURA - pojęcie wprowadzone pod koniec lat 90 -tych XX w. To dzieło literackie w formie totalnej. Obejmuje sferę tekstu i typografii. Najwygodniejszym medium dla tego typu publikacji jest Internet.

5 MAIL ART - „sztuka korespondencyjna” - wszelkiego rodzaju
formy artystyczne (graficzne, tekstowe) rozpowszechnione za pomocą poczty elektronicznej. NET ART - niematerialna, interaktywna sztuka, której podstawowym medium i kontekstem jest sieć Internetu. Tematyka art netu najczęściej dotyczy komunikacji sieciowej oraz technologii. Jeśli chcesz wiedzieć więcej Katarzyna Bazarnik,Od Joyce’a do liberatury : eseje o literaturze awangardowej Kraków, 2002

6 Internetowe powieści hipertekstowe
Amerika Mark, Gramatron: powieść hipertekstowa, Gilgamesh: translacja antycznego eposu, Radosław Nowakowski, Koniec świata wg Emeryka, Muto dr, Tramwaje w przestrzeniach zespolonych, Joanna Roszak, ORh+, Sławomir Shuta, Blok, Jarosław Szatkiewicz, Carlos, Robert Szczerbowski, AE, Jeśli znużą Cię już nowe trendy w literaturze, zawsze możesz na ekranie monitora przeczytać sprawdzoną, dobrą klasykę. oprac. M. Tofil


Pobierz ppt "LITERATURA PIĘKNA DLA INTERNAUTÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google