Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

E- literatura Czyli o tym, czym jest liternet i powieść hipertekstowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "E- literatura Czyli o tym, czym jest liternet i powieść hipertekstowa."— Zapis prezentacji:

1

2 E- literatura Czyli o tym, czym jest liternet i powieść hipertekstowa.

3 Liternet termin definiujący różnorodne zjawiska, łączące literaturę i internet. Wprowadzony został do polskiej terminologii w 2002 roku. Obejmuje z jednej strony "literaturę w sieci", a więc taką literaturę, która pierwotnie miała formę drukowaną, a następnie zyskała cyfrową, bądź od początku była w formie cyfrowej, ale mogłaby zostać wydana drukiem.

4 Dobrobyt płynący z Internetu, e-tekst dla każdego! Liternet ściśle wiąże się z pojęciem hiperksiążki. Hiperksiążka to książka elektroniczna o cechach hipertekstu

5 Powieść hipertekstowa To powieść bądź opowiadanie napisane i odczytywane na interaktywnym, elektronicznym ekranie, stworzone w systemach hipertekstowych. Główną właściwością hiperfikcji jest fakt, iż zaprasza ona czytelnika do współpracy z tekstem, wyboru kolejności poszczególnych paragrafów, wyboru wątków i perspektyw narracyjnych.

6 Polskie powieści hipertekstowe Blok Sławomira ShutegoBlok Uznaje się jako pierwszą powieść hipertekstową. Tu rolę rozdziałów pełnią kolejne nazwiska mieszkańców kolejnych pięter bloku, a wewnątrz jednego mieszkania za pomocą linków można niejako przemieszczać się po pokojach.

7 Koniec świata według Emeryka Radosława Nowakowskiego.Koniec świata według Emeryka Jest podzielona na kolejne odsłony, bogato ilustrowana i wykorzystująca we wspaniale błądzący sposób możliwości linków między poszczególnymi leksjami. Także sam tekst wewnątrz leksji nie jest ułożony liniowo, tworzy fantazyjne różne kształty: klepsydry, balonika, uschniętego drzewa, lotu muchy.

8 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Liternet www.techsty.art.pl/hipertekst/hiperfikcja.htm www.wszpwn.com.pl/?page=nauczyciel_przedmi ot_tresci&pcsu_id=1016&artf_id=1277&ph_main _content_start=show&arti_id=3377 http://www.up.krakow.pl/ktime/ref2006/Jarosz.pdf

9 Autorzy Ewa Lasek Agnieszka Lipska Kaja Lange- Kuczyńska Agnieszka Pulikowska Alicja Niemiec


Pobierz ppt "E- literatura Czyli o tym, czym jest liternet i powieść hipertekstowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google