Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Reportaż „Płynie rzeka Silnica i nadbrzeżną przyrodą zachwyca.”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Reportaż „Płynie rzeka Silnica i nadbrzeżną przyrodą zachwyca.”"— Zapis prezentacji:

1 Reportaż „Płynie rzeka Silnica i nadbrzeżną przyrodą zachwyca.”
Przygotowali uczniowie Zielonego Patrolu nr23 Ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach Opiekun: Zenona Kowalik

2 Legenda o Silnicy. Mieszko Bolesławowic, który to polował w tutejszych lasach podczas pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów. Niezwykle strudzony pościgiem, postanowił odpocząć i zasnął na polanie. Śniło mu się, że napadli go w lesie zbójcy i chcieli go otruć, wlewając mu zatruty płyn do ust. Kiedy po wypiciu zatrutego napoju tracił siły, ujrzał nagle Wojciecha Sławnikowica, czeskiego biskupa. On to swoim pastorałem nakreślił na ziemi szlak, spod którego wypłynął strumień. W tym momencie Mieszko się obudził i ujrzał w pobliżu źródło. Ogromnie zmęczony pogonią za zwierzyną i mocno spragniony, podszedł do źródła i napił się jego czystej wody. W jednej chwili siły zaczęły mu wracać i to na tyle, że ruszył w drogę i odnalazł swych kompanów. Po drodze znalazł ogromny kieł nieznanego mu dotąd zwierza. Mieszko, zdumiony niezwykłymi zdarzeniami związanymi ze źródłem, snem i znaleziskiem, zapowiedział, że wróci w to miejsce i założy osadę. Tak się stało. Niedługo potem zbudowano na polanie kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, wokół założono osadę, nazwaną od niezwykłego znaleziska Kiełcami, a strumień, dzięki któremu Mieszko odzyskał siły nazwano Silnicą.

3 BADAMY WODĘ Z SILNICY. Postanowiliśmy zbadać jakie związki zawiera woda z pobliskiej kałuży, a następnie porównać jej skład z wodą przyniesioną przez nas wodą z Silnicy. Wodę badaliśmy z wykorzystaniem walizki EKO-badacza, która zawiera naczynia laboratoryjne do doświadczeń oraz wiele reagentów. Wykonując doświadczenia pod okiem p. Zenony Kowalik stwierdziliśmy, że woda z kałuży i Silnicy zawiera taką samą ilość fosforanów 0,5 mg/l oraz azotanów 10 mg/l. Woda z Silnicy zawierała więcej związków amonu ( 3mg/l), niż woda z kałuży (0,05mg/l) oraz 0,3mg/l azotynów, których nie było w wodzie z kałuży . Odczyn wód był zasadowy ph >7 , woda z Silnicy była twardsza (17 stopni niemieckich) od wody z kałuży ( 9 stopni niemieckich).

4 STAN WODY W NIEUREGULOWANYM KORYCIE SILNICY.
Wybraliśmy się również na spacer, aby zbadać stan wody w nieuregulowanym korycie Silnicy w północno- wschodniej części miasta. Ku naszemu zaskoczeniu stan wody był bardzo niski, w porównaniu z poziomem wody w uregulowanej części Silnicy, co uwidoczniliśmy na zdjęciu.

5 DBAMY O CZYSTOŚĆ BRZEGÓW SILNICY
Wraz z naszym opiekunem poszliśmy posprzątać nieuregulowane brzegi Silnicy. Zabraliśmy worki, rękawice i przystąpiliśmy do sprzątania . Zgłosiliśmy również do Straży Miejskiej (na znany nam numer 986) zlokalizowane dzikie wysypisko. Funkcjonariusz Straży przyjął nasze zgłoszenie i poinformował nas , że sprawdzą ten obszar i usuną wysypisko. W dalszym ciągu postanowiliśmy odwiedzać to miejsce i kontrolować stan czystości tego terenu.

6 NADBRZEŻNA PRZYRODA Większość z nas lubi fotografować przyrodę w różnych porach roku. Nam w trakcie trwania konkursu udało się podpatrzeć piękno przyrody wiosną, jesienią i zimą. Postanowiliśmy zaobserwować jakie rośliny i zwierzęta występują na podmokłym terenie nad Silnicą . Roślinność zaobserwowana przez nas to: pałka szerokolistna, trzcina, tatarak, wierzba babilońska, olsza zielona, wiąz.

7 Zwierzęta fotografowaliśmy zimą i wiosną
Zwierzęta fotografowaliśmy zimą i wiosną. Kaczki krzyżówki to największe z kaczek pływających, przodkowie kaczki domowej. Nie uciekały przed nami i były bardzo fotogeniczne. Na tej fotografii możecie dostrzec różnicę w upierzeniu samców i samic, samiec jest bardziej kolorowy od samicy. Kaczki zamieszkują zarośnięte brzegi wód. Wędrówki odbywają w szykach zwanych kluczami. .

8 Dokarmianie zwierząt. Dużą frajdę sprawiało nam dokarmianie zimą kaczek i gołębi nad Silnicą, kiedy zbiegały się wszystkie ptaki wokół nas, sprawiały wrażenie dużej szczęśliwej rodziny, ,a my cieszyliśmy się, że jest ich tak dużo i możemy im pomóc. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim pokarmie dla ptaków. .

9 Najtrudniejsze do fotografowania, były ptaki , które często odfruwały w najmniej oczekiwanym momencie, jednak Kasi i Patrycji udało się zrobić zdjęcia: sikorek, szpaków, pleszek, gawronów, gołębi, skowronków, gili, srok ….. Różnorodność ptaków występujących nad brzegami Silnicy sprawiła ,że wykonaliśmy bardzo dużo ciekawych zdjęć, których tylko niewielką część możemy zaprezentować w tym reportażu. Natomiast fotografie nie sprawią, że będziecie mogli usłyszeć te przepiękne trele, gwizdy, świergotania, którymi byliśmy urzeczeni, szczególnie wchodząc w miejsca ciszy z dala od skupisk ludzkich. .

10 PIĘKNO KRAJOBRAZU DOLINY SILNICY
PIĘKNO KRAJOBRAZU DOLINY SILNICY. Zaobserwowaliśmy, że warunki życia w wodzie są odmienne od warunków lądowych. Głównymi czynnikami ograniczającymi życie na lądzie są woda i temperatura, natomiast w wodzie czynnikami takimi są : ilość światła docierającego w głębsze partie wody , zawartość tlenu i prądy wodne Silnica wypływa z Pasma Masłowskiego i płynie do Bobrzy, tworząc często malownicze meandry. Fascynowały nas nieuregulowane zakola Silnicy i jej nadbrzeżna przyroda. Chętnie przechodziliśmy na drugi brzeg rzeki przez kładki, prowizorycznie zrobione przez mieszkańców pobliskich domów . Piękno przyrody i obcowanie z nią sprawiło, że poczuliśmy się wypoczęci po całym tygodniu nauki . .


Pobierz ppt "Reportaż „Płynie rzeka Silnica i nadbrzeżną przyrodą zachwyca.”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google