Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Edukacyjny Gimnazjalny WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Edukacyjny Gimnazjalny WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA."— Zapis prezentacji:

1 Projekt Edukacyjny Gimnazjalny WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

2 Obszary projektu Jakie są źródła zanieczyszczeń wody w naszym regionie? Jakie są źródła zanieczyszczeń wody w naszym regionie? Jaki jest stan rzeki Elbląg? Jaki jest stan rzeki Elbląg? WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

3 Zanieczyszczenia wód powierzchniowych w naszym regionie. Nadmiar azotanów i fosforanów z pól uprawnych Nadmiar azotanów i fosforanów z pól uprawnych Odchody ludzkie i zwierzęce Odchody ludzkie i zwierzęce Trujące związki chemiczne – ścieki przemysłowe Trujące związki chemiczne – ścieki przemysłowe Biologiczne – bakterie, wirusy, pierwotniaki Biologiczne – bakterie, wirusy, pierwotniaki

4 Źródła zanieczyszczeń rzeki Elbląg Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodno - Kanalizacyjne sp z o.o. w Elblągu Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodno - Kanalizacyjne sp z o.o. w Elblągu Elektrociepłownia Elbląg Elektrociepłownia Elbląg Przedsiębiorstwo Patrex Przedsiębiorstwo Patrex Odlewnia Elzamech Odlewnia Elzamech Wpływające cieki do rzeki– Fiszewka, Tina, Kumiela, Babica. Wpływające cieki do rzeki– Fiszewka, Tina, Kumiela, Babica.

5 Rzeka Elbląg i jej truciciele

6 Rzeka Elbląg Wypływa z Jeziora Drużno i wpływa do Zalewu Wiślanego. Długość rzeki wynosi 14,5 km Wypływa z Jeziora Drużno i wpływa do Zalewu Wiślanego. Długość rzeki wynosi 14,5 km Jakość wód rzeki w 2007r na całej swej długości odpowiada IV klasie czystości – o ocenie zdecydowały zawiesina ogólna, obecność azotanów, fosforanów, niskie natlenienie wody Jakość wód rzeki w 2007r na całej swej długości odpowiada IV klasie czystości – o ocenie zdecydowały zawiesina ogólna, obecność azotanów, fosforanów, niskie natlenienie wody Zmiany zasolenia, sedymentacja osadów i postępująca eutrofizacja powodują zarastanie brzegów i dna. Zmiany zasolenia, sedymentacja osadów i postępująca eutrofizacja powodują zarastanie brzegów i dna.

7 Oczyszczona woda z oczyszczalni ścieków wpływa do rzeki Elbląg Ścieki po oczyszczeniu są bardzo czyste.

8 Oczyszczalnia miejska pracuje z dobrym skutkiem od 1993 r a wprowadzony w 1996 r proces chemicznego strącania oraz modernizacja wszystkich komór napowietrzania w 2003 r znacznie poprawiła skuteczność oczyszczania, zwłaszcza w zakresie związków biogennych ( zawierających azot i fosfor). Może dlatego nie mogliśmy wykryć fosforanów w wodzie rzeki Elbląg, gdyż jego zawartość bardzo spadła !?

9 Badanie parametrów wody z rzeki Elbląg Wykrywamy azotany i fosforany Woda z rzeki Elbląg

10 Odczytaliśmy wynik według wzorca. Zabarwienie malinowe wskazuje na obecność azotanów. Fosforanów nie udało nam się wykryć.

11 Odczyn wody pH wody wynosi 7, co oznacza, że woda z rzeki ma odczyn obojętny.

12 Przejrzystość i zapach wody Woda mętna a zapach roślinny – przypomina mokrą trawę.

13 Źródła informacji Pakiet edukacyjny Woda ROEE Kraków. Pakiet edukacyjny Woda ROEE Kraków. Strony internetowe: www.epwik.com.pl, www. szkolnictwo.pl. Strony internetowe: www.epwik.com.pl, www. szkolnictwo.pl.www.epwik.com.pl Obserwacje i notatki z wycieczek do Zakładów: Stacji uzdatniania Wody i Oczyszczalni ścieków. Obserwacje i notatki z wycieczek do Zakładów: Stacji uzdatniania Wody i Oczyszczalni ścieków. Zestaw do oznaczania zawartości fosforanów i azotanów. Zestaw do oznaczania zawartości fosforanów i azotanów.

14 Autorzy projektu i prezentacji – Zespół C w składzie: Patryk Klepacki Patryk Klepacki Mateusz Dopciuch Mateusz Dopciuch Patryk Rostankowski Patryk Rostankowski Krzysztof Gębicz Krzysztof Gębicz Rutkowski Natan Rutkowski Natan Dziękujemy Dziękujemy


Pobierz ppt "Projekt Edukacyjny Gimnazjalny WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google