Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DONKISZOTERIA KINGA TROCHANOWICZ KL. 1D. Co to donkiszoteria i donkiszotyzm? ◦Donkiszoteria pochodzi od bohatera powieści Cervantesa- „Don Kichot z Manczy”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DONKISZOTERIA KINGA TROCHANOWICZ KL. 1D. Co to donkiszoteria i donkiszotyzm? ◦Donkiszoteria pochodzi od bohatera powieści Cervantesa- „Don Kichot z Manczy”"— Zapis prezentacji:

1 DONKISZOTERIA KINGA TROCHANOWICZ KL. 1D

2 Co to donkiszoteria i donkiszotyzm? ◦Donkiszoteria pochodzi od bohatera powieści Cervantesa- „Don Kichot z Manczy” ◦Donkiszoteria, donkiszotyzm  postawa życiowa, sposób postępowania właściwy donkiszotowi; dziwactwo, maniactwo.

3 Miguel de Cervantes (1547-1616) Renesansowy pisarz hiszpański, najlepiej znany jako autor powieści El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha (  orginalny tytuł), czyli „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy” Polskie przekłady dzieł Cervantesa: ◦Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy, 1957 (I wydanie). ◦Intermedia (Komedie), 1967. ◦Nowele przykładne, 1976. ◦Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy, 1980.

4 Z KĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA? HISTORIA DON KICHOTA Termin donkiszoteria pochodzi od bohatera powieści Miguela de Cervantesa- „Don Kichot z Manczy”. Bohater powieści podejmuje samotną walkę, bez szans zwycięstwa, w obronie sprawiedliwości i pokrzywdzonych. Don Kichot pragnął walczyć z całym złem otaczającego go świata. Najwyższymi wartościami dla niego były: dobro i cnota, i dla nich poświęcał swoje zdrowie i życie. Pragnął spełnić przypisaną sobie misję walki ze złem w obronie wzniosłych ideałów.

5 OSOBA OKREŚLANA MIANEM DONKISZOT Cechy: ◦Szlachetny idealista nieliczący się z rzeczywistością ◦Fantasta ◦Komiczny marzyciel ◦Dziwak, cudak, maniak ◦Błędny rycerz ◦Człowiek chudy wysoki i smętny

6 „WLAKA Z WIATRAKAMI”- z wrogami urojonymi, nieosiągalnymi, nierealne cele. związek frazeologiczny oznaczający walkę z czymś nierealnym, urojonym, bądź też walkę beznadziejną, niemającą szans na powodzenie. „BŁĘDNY RYCERZ”- związek frazeologiczny oznaczający średniowiecznego rycerza wędrującego w poszukiwaniu niezwykłych przygód, najczęściej broniącego pokrzywdzonych na cześć wybranki swego serca. Wiersze np. wiersz Stanisława Grochowiaka „Don Kiszot” Obrazy:  Wykorzystanie motywu donkiszoterii Honoré Daumier Gustave Doré

7 ◦W Madrycie w Hiszpanii powstały zabytki związane z Don Kiszotem:

8 STANISŁAW GROCHOWIAK: DON KISZOT Kiedy Don Kiszot wędrował przez świat... Akacja - jabłoń - czarne wąsy w winie - Wciąż świszczał za nim okrutny bat, Mszczący się srogo na chudej oślinie. Don Kiszot przebył wiele, wiele dróg... Kobiety, dzbany, rude włosy nocą - A Sanczo osła tłukł, tak jak mógł, Osioł zaniemógł, a Pansa szedł boso. I wtedy rycerz napotkał Ją Biodra-księżyce, oczy-ostre piki... Sanczo żarł kiszkę z bydlęcą krwią, Oczyszczał gnaty zagiętym nożykiem. I wreszcie rycerz obumarł. Klap!... Trumna i wieńce. Świece do nieba, A Pansa spłodził szesnaście bab, Pięciu chłopaków do tego, co trzeba. I ten, co domy - i ten, co cię wiezie, I ta, co idąc - nie idzie, a tańczy - I nawet w sklepie obwiną ci śledzie W moje liryki - wnuka Sanczo Pansy. Wiersz Grochowiaka pozornie w sposób nieskomplikowany i uproszczony przypomina współczesnemu czytelnikowi starą opowieść o błędnym rycerzu i jego giermku.

9 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "DONKISZOTERIA KINGA TROCHANOWICZ KL. 1D. Co to donkiszoteria i donkiszotyzm? ◦Donkiszoteria pochodzi od bohatera powieści Cervantesa- „Don Kichot z Manczy”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google