Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIRAMIDA ŻYWIENIOWA..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIRAMIDA ŻYWIENIOWA.."— Zapis prezentacji:

1 PIRAMIDA ŻYWIENIOWA.

2 PIRAMIDA ŻYWIENIOWA- przedstawia zasady prawidłowego odżywiania się
PIRAMIDA ŻYWIENIOWA- przedstawia zasady prawidłowego odżywiania się. Informuje o tym ile porcji z różnych grup produktów powinno się znaleźć w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia.

3 Obowiązuje taka zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu, znajduje się u dołu piramidy (u jej podstawy).

4 Pierwszą piramidę opracowali naukowcy z USA.
U podstawy znajdowały się produkty takie jak: chleb, płatki śniadaniowe, ryż i makaron. Zalecany było spożywać je od 6 do 11 razy dziennie.

5 W drugim poziomie (od dołu) znajdowały się warzywa i owoce
W drugim poziomie (od dołu) znajdowały się warzywa i owoce. Zalecane było spożywać warzywa 5 razy dziennie, a owoce od 2 do 4 porcji dziennie. Trzeci poziom składał się z mleka, jogurtów, serów, mięsa, drobiu, jaj, orzechów, które można było jeść 2-3 razy dziennie.

6 Czwarty i ostatni poziom zajmowały cukier i tłuszcz
Czwarty i ostatni poziom zajmowały cukier i tłuszcz. Zalecane było, aby nie spożywać więcej niż od 0 do 1 razu dziennie.

7 W 2005r. Opracowano nową piramidę
W 2005r. Opracowano nową piramidę. Podstawową zmianą, było dodanie sportu na samym dole piramidy. Ruch został uznany za nieodłączny element łączący się ze zdrowiem i dlatego znalazł się u podstawy piramidy. Zaleca się przynajmniej 30 min. dziennie szybkiego marszu.

8 Ponadto w tej piramidzie niektóre produkty znalazły się na zupełnie innych miejscach. Te, które były u jej podstawy zostały przeniesione wyżej i odwrotnie. W drugim poziomie znalazły się produkty z pełnego ziarna, oraz tłuszcze roślinne. W trzecim poziomie znalazły miejsce warzywa i owoce.

9 Do czwartego poziomu trafiły orzechy i rośliny strączkowe.
W piątym poziomie są ryby, drób, jaja. Szósty poziom zarezerwowały nabiał i suplementy wapnia. Poziom siódmy to czerwone mięso, białe pieczywo, makaron i ryż.

10 Stara piramida. Nowa piramida.

11 Oliwia Walasiak 5a Koniec


Pobierz ppt "PIRAMIDA ŻYWIENIOWA.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google