Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śladami przeszłości-Adoptuj zabytek!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śladami przeszłości-Adoptuj zabytek!"— Zapis prezentacji:

1 Śladami przeszłości-Adoptuj zabytek!
Historia ulicy Rejtana w Tarnowie

2 Słowami świadka historii ul. Rejtana
Oto jak ul. Rejtana wspomina p. Antoni Sypek autor książki „Mój Tarnów” 0pisywana uliczka jest prosta jak strzała, jej przedłużeniem w stronę Piaskówki jest ulica ks. Skargi. Nie ma więcej niż dwieście metrów i jedynie przy skrzyżowaniu z ulicą Słowackiego, w pięknej wili, zachowały się dzisiaj ogrody. Przy ulicy tej, sąsiadującą z „moja” rodzinną Słowackiego, bawiłem się z zamieszkującymi tu rówieśnikami z rodzin Kopczyńskich czy Gąsiorków z którymi zbijałem bąki, czy zapuszczałem się do sadów siostrzyczek zakonnych.” „Jedna z sympatyczniejszych uliczek wschodniej Strusiny. Powstała na przełomie xix i xx wieku. Połączono wówczas dwie równoleżnikowe ulice: Kurkową (słowackiego) i Lipową obecnie Solidarności), południkowo biegnącymi ulicami takimi jak: Grottgera, Rejtana, Roguskiego. Powstawały one w szczerych polach Strusińskich chłopów. Ulica Rejtana różniła się nieco od sąsiedniej Grottgera, zwanej pod koniec tamtego stulecia ulicą Willową. Inna była tu zabudowa, inne otoczenie. Jednym z pierwszych większych domów przy ul. Rejtana była kamienica znanego kupca Władysława Bracha, do dziś stojąca przy skrzyżowaniu z ulicą Lipową. W okresie przed I wojną światową, a następnie w okresie międzywojnia, wybudowano większość z istniejących do dziś kamienic przede wszystkim piętrowych wili.

3 Bursa Szkolna dla Dziewcząt

4 Lokalizacja i historia Bursy
Bursa dla dziewcząt , niegdyś była Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym i mieści się w dwupiętrowym murowanym budynku. Położony jest przy ul. Rejtana 10 w Tarnowie Nazwa ulicy, na przestrzeni lat nie ulega zmianie. Zmianie uległ numer domu dawniej nr 4, obecnie nr 10 Budynek jest własnością prywatną Zgromadzenia Zakonnego pod nazwą: ”Sługi Jezusa” Towarzystwo Sług Katolickich założone w Tarnowie w 1894 r., widząc działalność schroniska w Przemyślu, poprosiło w 1899 r. Sługi Jezusa o zorganizowanie i prowadzenie podobnego schroniska w Tarnowie. Siostry podjęły się tego. Pierwsze schronisko w 3 małych domkach przy ul. Topolowej było bardzo skromne. W 1907 r. siostry przeniosły je do zbudowanego własnym kosztem budynku przy ul. Rejtana 4 i kierowały nim już samodzielnie. W latach i od 1937 r. schronisko (Dom Opieki) działało w ramach Stowarzyszenia „Opieka nad Dziewczętami” pw. Św. Józefa w Krakowie.

5 Placówka ta była poświęcona głównie:
1. Schronisko dla Sług pw. św. Zyty utrzymywano od kilku (na ul. Topolowej) do kilkunastu służących w latach 30. 2. Biuro pośrednictwa pracy prowadzone było od 1894 r. przez SSKT. 3. Działy pracy zarobkowej i nauki zawodu w schronisku były jednocześnie punktami kontaktowymi ze służącymi w mieście. Były to: • Pralnia, • Stołówka otwarta dopiero w 1907 r. w nowym domu przy ul. Rejtana jako szkoła gotowania, 4. Kursy szycia i kursy gospodarcze. Trzymiesięczne kursy szycia rozpoczęto w 1922 r., natomiast kursy gospodarcze były prawdopodobnie prowadzone już przed I wojną światową. 5. Szkoła analfabetek istniała w Tarnowie od 1895 r. 6. Biblioteka świadczyła o eliminowaniu analfabetyzmu wśród służących. 7. Oddział Sług Chorych istniał już w schronisku na Topolowej. Oficjalny szpitalik powstał w kwietniu 1914 r. przy ul. Rejtana, skąd został przeniesiony w 1927 r. na ul. Grottgera do domu Związku Wzajemnej Pomocy dla Służących. 8. Związek Wzajemnej Pomocy Służących dla Służących Katolickich w Tarnowie powstał w 1914 r. z inicjatywy Sług Jezusa. 9. Dom dla Starych i Nieuleczalnie Chorych Sług przy ul. Grottgera 17 był domem ZWP. Również dom przy ul. Rejtana przyjmował kilka do kilkunastu starych i chorych Córek Maryi, służących. W czasie wojny (1915) siostry otworzyły oddział dla dzieci-sierot wojennych. Początkowo miały od kilkunastu do 20 dziewczynek. W 1925 r. liczba ich wyniosła 50. Później zmniejszono liczbę dzieci na rzecz pracy nad służącymi. Od 1934 r. siostry angażowały się w pomoc biednym w ramach „Caritas”. Prowadziły też „tanią kuchnię” dla zubożałej inteligencji.

6 Dalsza część wspomnień
„Pierwszą trzykondygnacyjną budową przy ul. Rejtana był, Jak sądzę gmach dla Seminarium Nauczycielskiego żeńskiego im. św Jadwigi, wybudowany w końcu lat 20., w którym od 1932 mieściło się Gimnazjum żeńskie im. św. Jadwigi. Szkoła powstała z prywatnych składek prowadzonych przez Stowarzyszenie Katolickich Kobiet. Każda uczennica wnosiła swoją działkę w wysokości 30 zl. Kiedy więc w 1921r. wybudowano ów gmachu tarnowianie z dumą nań patrzyli. W statucie tego Seminarium byt zapis o dwóch bezpłatnych stypendiach rocznych dla biednych dziewczynek. Po drugiej wojnie światowej upaństwowiono ten gmach i przez prawie pół wieku mieściło się w nim popularne w Tarnowie Liceum dla wychowawczyń Przedszkoli. Dziewczęta tej szkoły zwalimy pieszczotliwie i familijne „pitulankami”. Już w czasach najnowszych zlikwidowano owe przedszkolanki i po wielu perturbacjach utworzono tu V-liceum Ogólnokształcące, powoli pracujące na swoją renomę, chociaż do budynku rości sobie pretensje wielu użytkowników. Obecnie ulica Rejtana nie jest już cichą i przytulną. Ruch samochodowy i spaliny zabiły atmosferę uliczki, ale wielu dorosłych tarnowian ma uczuciowy do niej stosunek.”

7 V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie
Fotografia wykonana w 2011r.

8 Początki V Liceum Ogólnokształcącego
V Liceum Ogólnokształcące powstało na bazie Studium Nauczycielskiego, które skończyło swoją działalność 31 sierpnia 1994 r., natomiast 1 września rozpoczęło działalność V Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Zostało powołane decyzją Kuratora Oświaty w Tarnowie z dnia 20 maja 1994 r. Wówczas kuratorem był  dr Jan Hebda. Dyrektorem szkoły została mgr Barbara Kałuża-Winiarska i pełniła tę funkcję do 31 sierpnia 2009 r. Od samego początku szkoła cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów kończących szkołę podstawową. W szkole uczy się w każdym roku szkolnym około 580 uczniów. V Liceum Ogólnokształcące było i jest szkołą, która stawia przed wychowankami wysokie wymagania w zakresie wiedzy, kultury osobistej i postawy moralnej. W budynku przy ul. Rejtana 20 znajduje się 12 sal lekcyjnych, biblioteka, w której zgromadzonych jest woluminów. W budynku szkolnym znajdują się następujące pracownie: biologiczna, fizyczna, języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego, historyczna. Ważną pracownią jest pracownia komputerowa i podłączony Internet. Z dniem 1 września 2002 r. liceum zostało przekształcone w 3-letnią szkołę ogólnokształcącą - zgodnie z reformą oświaty. W 3-letnim liceum działało 15 oddziałów o różnych rozszerzeniach przedmiotowych. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły była uroczystość nadania imienia i prawa używania sztandaru. Odbyła się ona 24 czerwca w Teatrze im. L. Solskiego. Szkoła otrzymała imię Janusza Korczaka - wielkiego i wspaniałego pedagoga. Uroczystość została poprzedzona Mszą Świętą odprawioną w kościele Księży Filipinów i zakończona spotkaniem w Domu Studenta w Tarnowie. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego współpracują z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci i Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury.  

9 Kadra Pedagogiczna od roku 1994 do dziś
Dyrektor: mgr Barbara Kałuża-Winiarska, mgr Joanna Jasiak Język polski: mgr Urszula Bednarska, mgr Anna Kajmowicz-Drwal, mgr Anna Olszewska, mgr Teresa Kańska, mgr Bożena Padlewska, mgr Ewa Piętniewicz, mgr Grzegorz Gawlik Historia: mgr Piotr Dąbrowa, mgr Urszula Rusin, mgr Tomasz Malec Język angielski: mgr Agnieszka Foszcz, mgr Anna Białas-Januszewska, mgr Aneta Nowak, mgr Ewa Malec, mgr Marcin Zaród, mgr Agata Kowal, mgr Aneta Nowak Język francuski: mgr Aldona Czernecka-Mitera Język niemiecki: mgr Danuta Podmianek-Włodarska, mgr Małgorzata Ziobro Język łaciński: mgr Mariusz Drwal, mgr Joanna Furmańska, mgr Magdalena Rajska-Bujak Matematyka: mgr Bogumiła Klimek, mgr Bogusław Lesiecki, mgr Wojciech Majcher Chemia: mgr Maria Chudera, mgr Monika Senderak, mgr Renata Kozioł Fizyka: mgr Bolesław Barabasz, mgr Jerzy Smołowik, mgr Aleksander Mielec, mgr Bożena Lasko Biologia: mgr Helena Pyka, mgr Renata Kozioł, mgr Monika Senderak, mgr Joanna Jasiak Geografia: mgr Piotr Kwiek Informatyka: mgr Zofia Łata, mgr Jerzy Marek, mgr Wojciech Majcher, mgr Piotr Kwiek Przysposobienie obronne: mgr Zbigniew Komorowski, mgr Stanisław Świerczek, mgr Grzegorz Dzierwa Religia: ks. Marek Lasek, ks. Rafał Zieliński, ks. Robert Piechnik, ks. Kazimierz Kozyraks, mgr Janna Dubiel Wychowanie fizyczne: mgr Małgorzata Gucwa, mgr Marta Księżyk-Bąk, mgr Danuta Majka, mgr Tomasz Słowik, mgr Marek Możdżeń, mgr Iwona Ostręga, mgr Jolanta Duda, mgr Michał Dumański mgr Małgorzata Piszczek, mgr Tomasz Słowik Wiedza o społeczeństwie: dr Dariusz Dudzik, mgr Urszula Rusin, mgr Piotr Dąbrowa, mgr Tomasz Malec

10 V Liceum dziś

11 V Liceum Ogólnokształcące jest szkolą przyjazną dla ucznia, jest „szkołą z klasą".  W szkole prężnie działają: Samorząd Uczniowski, PCK, Koło Turystyczno-Krajoznawcze, Koło Młodych Pedagogów, Koło Recytatorskie, chór i zespół wokalno-muzyczny. Pan Marcin Zaród, nauczyciel języka angielskiego w naszym liceum został "Nauczycielem Roku 2013" w konkursie organizowanym przez MEN i redakcję "Głosu Nauczycielskiego". Celem konkursu jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Natomiast V Liceum otrzymało znak, jakości "Szkoła na medal". W dniu 27 października 2014 roku V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie uczniowie absolwenci oraz nauczyciele dawni i obecni uroczyście obchodzili Jubileusz 20 – lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie.

12 Źródła : Antoni Sypek „ Mój Tarnów”
Baza materialna Bursy dla dziewcząt przy ul. Rejtana 10 w Tarnowie, Rozdział 3. 3.6 Praca Sióstr „Sług Jezusa” w okresie II wojny światowej 3.6.1 Formy działalności Sióstr w Stowarzyszeniu Monografia –publikacja na temat historii szkoły przygotowana z okazji jubileuszu w oparcie o materiały archiwalne szkoły. https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/ _ _ _n.jpg?oh=85f919aaa92e9691ef e91b33&oe= &__gda__= _6170bc96d08da d8aff0ddc4 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/V_LO_w_Tarnowie_-_stara_elewacja.jpg https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Kggucwa/V_Liceum_Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce_im._Janusza_Korczaka_w_Tarnowie#mediaviewer/File:Budynek_V_LO_-_nowa_elewacja.JPG

13 Dziękujemy za uwagę  Materiały zostały zgromadzone i wspólnie opracowane przez : Annę Skórkę, Annę Skowyrę, Paulę Drwal, Eunikę Kowal, z klasy 3D Katarzynę Strzelec, Kingę Michalczewską.


Pobierz ppt "Śladami przeszłości-Adoptuj zabytek!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google