Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej…"— Zapis prezentacji:

1 Historia Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej…

2 Obowiązek powszechnego nauczania dzieci wprowadzono w II połowie XIX wieku, wcześniej naukę pobierały tylko dzieci z zamożnych rodzin. Pierwszym nauczycielem w Polance Wielkiej był prawdopodobnie organista Józef Chruby, który uczył dzieci u siebie w domu.

3 Jej kierownikiem został wspomniany wcześniej organista.
Pierwszą szkołę otwarto około 1870 r, był to drewniany budynek obok kościoła pw. św. Mikołaja. Jej kierownikiem został wspomniany wcześniej organista. Nauka trwała wtedy sześć lat, uczono głównie czytania, pisania, liczenia, później prowadzono elementy historii i przyrody.

4

5 Budowę murowanej szkoły, w której obecnie się uczymy, rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Budynek posiadał wtedy trzy sale lekcyjne oraz mieszkanie dla kierownika. Do momentu wybuchu wojny nauka odbywała się w dwóch odrębnych miejscach.

6

7 zajęcia odbywały się w pałacu. Potem uczniowie przenieśli się
W czasie II wojny drewniany budynek szkoły został spalony, więc przez pewien czas zajęcia odbywały się w pałacu. Potem uczniowie przenieśli się do odremontowanego budynku przy ulicy Długiej. Były tam 4 sale lekcyjne oraz 2 mieszkania dla nauczycieli. W tym miejscu uczyły się klasy młodsze od I do V natomiast starsze: VI, VII i VIII korzystały z dotychczasowego budynku szkoły.

8

9 do drugiej szkoły, dodatkowo otwarto klasy
Generalny remont obecnego budynku rozpoczął się w 1981r i trwał do 1987 r, w tym czasie wszyscy uczniowie musieli przenieść się do drugiej szkoły, dodatkowo otwarto klasy oraz bibliotekę nad ówczesną mleczarnią (obecnie sklep Delikatesy), trzy klasy uczyły się w domu prywatnym u pana Kozłowskiego na ulicy Południowej oraz w byłym budynku przedszkola, na wprost strażnicy.

10

11 Rozbudowaną Szkołę Podstawową nr 1 oddano do użytku 1 września 1987 roku, dziesięć lat później wybudowano salę gimnastyczną.

12 Po II wojnie do 1999 r w Polance istniały dwie szkoły podstawowe,
nr 1 do której uczęszczali uczniowie z Polanki Dolnej i nr 2 dla uczniów z Polanki Górnej. Początki szkolnictwa na Górnej Polance sięgają roku 1937, kiedy to wybudowano nieduży budynek, w którym uczyli się uczniowie klas młodszych, natomiast starsze dzieci uczęszczały do szkoły w Polance Dolnej.

13 Ponieważ warunki w tym budynku były bardzo trudne w 1987r rozpoczęto
Po II wojnie utworzono Szkołę Podstawową nr 2, która mieściła się w obecnym gimnazjum. Ponieważ warunki w tym budynku były bardzo trudne w 1987r rozpoczęto jego remont, który trwał do 1992r. W tym czasie dzieci musiały dojeżdżać do starej szkoły na Dolnej Polance.

14 Reforma oświaty z 1999 r zmieniła system nauczania,
tworząc trzyletnie gimnazja. Zmniejszono czas nauki w szkole podstawowej z ośmiu lat do sześciu. W związku ze zmianami budynek na Górnej Polance przekształcono w gimnazjum. Utworzono jedną wspólną szkołę podstawową dla wszystkich dzieci na Polance Dolnej.

15

16 Wspomnienia z dawnych lat…

17

18

19

20

21

22

23

24 Szkoła wczoraj i dziś…

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34 Serdecznie dziękujemy byłym pracownikom szkoły, którzy odpowiedzieli na nasze pytania:D

35 Realizacja projektu Szkoła z klasą 2.0
Historia szkoły - pani mgr Aneta Korfel z zespołem uczniów, Pamiątki z dawnych lat – pani mgr Renata Kleszcz z zespołem uczniów; Szkoła wczoraj i dziś – pani mgr Katarzyna Brońka –Siwek z zespołem uczniów; Koordynator projektu – pani mgr Maria Jędrzejowska-Szczerba opracowanie prezentacji wraz z zespołem uczniów. Dyrektor szkoły – mgr Urszula Babińska nadzorująca projekt.


Pobierz ppt "Historia Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google