Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PLAN WYKŁADÓW Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PLAN WYKŁADÓW Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych."— Zapis prezentacji:

1 PLAN WYKŁADÓW Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych

2 Streszczenie wykładu II Przedstawiono ważne w technice ustalone w czasie jednowymiarowe przewodzenie ciepła w przegrodach płaskich i walcowych jedno- i wielowarstwowych, a także w przegrodzie kulistej. Określono charakter zmienności temperatury wzdłuż strumienia cieplnego. Dla przegród płaskich o stałej przewodności cieplnej jest ona prostoliniowa, a dla innych ma przebieg krzywoliniowy. Dla wszystkich przegród o zmiennej przewodności cieplnej ma zawsze przebieg krzywoliniowy. Wyprowadzono wzory do obliczania strumienia cieplnego. Zwrócono uwagę na analogię przewodzenia ciepła i przewodzenia prądu elektrycznego i wprowadzono pojęcie oporu cieplnego.

3 1.Podstawowe określenia w wymianie ciepła przewodzenie konwekcja - swobodna - wymuszona promieniowanie 2. Pole temperatury niestacjonarne Stacjonarne 3. Równanie Fouriera – Kirchhoffa dla λ = const:

4 4.Równanie Fouriera - jeżeli ciało, dla którego wyprowadzono równanie Fouriera - Kirchhoffa, jest ciałem stałym, to nie ma w nim wewnętrznych ruchów substancji, czyli: w x = w y = w z = w = 0, a pochodne konwekcyjna w równaniach ulegają wyzerowaniu. Otrzymuje się tzw. równanie różniczkowe przewodzenia ciepła Fouriera w postaci ogólnej: lub dla stałej przewodności cieplnej tj. dla λ = const:

5 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE PŁASKIEJ ŚCIANKA JEDNOLITA O RÓWNOLEGŁYCH PŁASZCZYZNACH ZEWNĘTRZNYCH i O GRUBOŚCI. PRZYJMUJEMY, ŻE PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA MATERIAŁU JEST STAŁA i RÓWNA ORAZ, ŻE NA POWIERZCHNIACH ZEWNĘTRZNYCH ŚCIANKI UTRZYMUJE SIĘ TEMPERATURA T W1 i T W2. TEMPERATURA ZMIENIA SIĘ TYLKO W KIERUNKU NORMALNEJ DO POWIERZCHNI, POLE TEMPERATUR JEST WIĘC W DANYM WYPADKU JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNIE PŁASKIE i PROSTOPADŁE DO OSI X.

6 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE PŁASKIEJ

7 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE PŁASKIEJ PRZY ZMIENNYM

8 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE PŁASKIEJ

9 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE WALCOWEJ CIAŁO PRZEWODZĄCE CIEPŁO MA KSZTAŁT PUSTEGO WALCA O DŁUGOŚCI L, WEWNĘTRZNEJ ŚRENICU d W i ZEWNĘTRZNEJ d z. PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA MATERIAŁU JEST STAŁA. NA POWIERZCHNI WEWNĘTRZNEJ i ZEWNĘTRZNEJ PANUJĄ STAŁE TEMPERATURY T W1 i T W2. SPADEK TEMPERATURY NASTĘPUJE JEDYNIE W KIERUNKU PROMIENIOWYM r. POLE TEMPERATURY JEST WIĘC JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNE ZAŚ SĄ POWIERZCHNIAMI WALCOWYMI, KTÓRYCH OSIE POKRYWAJĄ SIĘ Z OSIĄ RURY. WYPROWADZIĆ WZÓR NA STRUMIEŃ PRZEWODZENIA CIEPŁA DLA SYTUACJI b

10 PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE WALCOWEJ PRZY ZMIENNYM

11 PRZEWODZENIE CIEPŁA PRZEZ POWŁOKĘ KULISTĄ CIAŁO PRZEWODZĄCE CIEPŁO MA KSZTAŁT PUSTEJ KULI O PROMIENIU POWIERZCHNI WEWNĘTRZNEJ r W1 i PROMIENIU POWIERZCHNI ZEWNĘTRZNEJ r W2 WYKONANE Z MATERIAŁU JEDNORODNEGO O STAŁEJ PRZEWODNOŚCI CIEPLNEJ. TEMPERATURY T W1 i T W2 NA POWIERZCHNIACH WEWNĘTRZNEJ i ZEWNĘTRZNEJ SĄ STAŁE. SPADEK TEMPERATURY NASTĘPUJE JEDYNIE W KIERUNKU PROMIENIOWYM r. POLE TEMPERATURY JEST WIĘC JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNE ZAŚ SĄ POWIERZCHNIAMI KULISTYMI O WSPÓLNYM ŚRODKU. WYPROWADZIĆ WZÓR NA STRUMIEŃ PRZEWODZENIA CIEPŁA DLA SYTUACJI b

12 PRZEWODZENIE CIEPŁA PRZEZ POWŁOKĘ KULISTĄ PRZY ZMIENNYM


Pobierz ppt "PLAN WYKŁADÓW Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google