Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Na podstawie książki Allana i Barbary Pease „MOWA CIAŁA”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Na podstawie książki Allana i Barbary Pease „MOWA CIAŁA”"— Zapis prezentacji:

1 Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Na podstawie książki Allana i Barbary Pease „MOWA CIAŁA”

2 Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Dłoń ludzka składa się z 27 małych kości oraz bardzo dużej ilości połączeń nerwowych z mózgiem. Przez co można powiedzieć, że nasze gesty w dużej mierze informują o naszym stanie emocjonalnym.

3 Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Sygnały dłoni są bardzo widoczne, ponieważ zazwyczaj dłonie eksponujemy z przodu naszej sylwetki. Poza tym większość z nas ma kilka charakterystycznych układów, które ciągle są stosowane. Trzeba pamiętać jednak, że nie należy gestów dłoni interpretować w oderwaniu od innych gestów lub od sytuacji, w jakich zostały użyte.

4 Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków W wielu krajach dłonie pełnią funkcję „znaków przestankowych”, regulujących kolejność zabierania głosu w czasie rozmowy. Gest uniesionych rąk został zapożyczony od Włochów i Francuzów, którzy najczęściej używają dłoni przy rozmowie, zaś najmniej „mowy rąk” zaobserwować można w Anglii gdzie machanie podczas rozmowy uważa się za niestosowne.

5 Z.Korzeniewski, DODN Gestykulacja poprawia pamięć Gestykulacja skupia naszą uwagę, zwiększa siłę przekazu, a co za tym idzie pomaga nam zachować w pamięci więcej informacji.

6 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Zacieranie rąk - jest to sposób w jakim wyraża się pozytywne oczekiwania. Przykłady: 1. Przy rzuceniu kości pocieramy je w dłoniach spodziewając się wygranej. 2. Kelner podchodzący do stolika pod koniec kolacji pocierając ręce pyta „Czy coś jeszcze potrzeba?” niewerbalnie daje do zrozumienia, że oczekuje wysokiego napiwku.

7 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Szybkość zacierania rąk świadczy o tym, kto będzie beneficjentem sytuacji.

8 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Pocieranie palców – pocieranie kciuka o palec wskazujący lub opuszki kilku palców to gest wyrażający oczekiwanie, że otrzymamy pieniądze. Często stosowane przez osoby, które proszą o niewielka pożyczkę.

9 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Splatanie i zaciskanie palców obu dłoni - jest to gest świadczący o dystansie, niepokoju, frustracji lub negatywnym nastawieniu, nawet wtedy gdy osoba wykonująca ten gest uśmiecha się. Jest to ulubiony gest królowej Elżbiety podczas oficjalnych wizyt i wystąpień publicznych.

10 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Gest splecionych dłoni ma trzy zasadnicze warianty: 1. Dłonie splecione na wysokości twarz. 2. Zaciśnięte dłonie spoczywają na biurku. 3. Dłonie są splecione na wysokości krocza w pozycji stojącej.

11 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Związek tych trzech wariantów polega na różnicy frustracji osoby, która ten gest wykonuje. Problem polega na tym, że trudniej jest się porozumieć z osobą, która trzyma splecione ręce wysoko, na przykład pośrodku tułowia, niż z osobą, która trzyma ręce niżej. W takich przypadkach należy zrobić wszystko, żeby dana osoba rozplotła palce np.: podać jej coś do potrzymania, albo coś do picia.

12 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Wieża – jest to jedyny gest, który często pojawia się w oderwaniu od innych gestów. Gest ten stosowany jest w relacji zwierzchnik – podwładny, wyraża zdecydowanie i pewność siebie. Osoby, które chcą być przekonywujące i wzbudzić zaufanie powinny unikać tego gestu. Jeżeli jednak osoba chce sprawić wrażenie, osoby pewnej siebie, która wszystko wie, gest „wieży” będzie idealny.

13 Z.Korzeniewski, DODN Trzymanie rak za plecami – gest ten jest powszechny wśród tych, którzy mają władzę. Gest ten związany jest z wyższością, pewnością siebie i władzą. Wykonując go odsłaniamy narażone na atak okolice brzucha, serca, krocza i gardła. W podświadomości jest to akt odwagi. Najpopularniejsze gesty

14 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Jedną dłonią chwytamy za plecami nadgarstek drugiej – oznacza frustracje i próbę zachowania zimnej krwi. Jedna dłoń chwyta nadgarstek lub przedramię drugiej reki za plecami – jakby powstrzymanie przed zadaniem ciosu.

15 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty W gestach dłoni łapanych z tyłu teza jest taka, że im wyżej dłoń chwyta drugą, tym większa jest frustracja lub złość danej osoby.

16 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Gesty kciuków – świadczą o wyższości. Kciukowi przypisuje się siłę charakteru i ego, a sygnały mowy ciała z udziałem kciuków wskazują na zarozumiałość i zadufanie. Kciuki używamy do okazania dominacji, asertywności, a czasami agresji. Są one drugorzędne i stanowią część grupy gestów.

17 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Wystawianie kciuka z kieszeni – ulubiony gest księcia Karola, zdradza jego zwykle skrywane poczucie wyższości.

18 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Często wystawiamy kciuki z tylnich kieszeni spodni, jakby ukrywając swoją dominującą postawę. Kobiety zaczęły wykonywać ten gest, kiedy zaczęły przejmować więcej ról społecznych związanych z władzą

19 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Gesty kciuków stają się bardziej oczywiste, kiedy wykonująca je osoba równocześnie wymawia sprzeczną informację słowną. Na przykład adwokat mówiąc do ławy przysięgłych: „Moim skromnym zdaniem…”,

20 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Krzyżowanie na piersiach rąk z wystawionymi kciukami – to podwójny sygnał świadczący o przyjmowaniu postawy obronnej lub negatywnym nastawieniu - skrzyżowanie rąk oraz o poczuciu wyższości - świadczą o tym wystawione kciuki.

21 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Kciuki mogą również znamionować drwinę lub brak szacunku, jeżeli wskazuje się nimi inna osobę. Na przykład mąż, pochyla się do swojego kolegi, wskazując kciukiem na żonę i mówi: „Ona tylko zrzędzi i zrzędzi”, prowokując tym samym do kłótni. W tym przypadku kciuk służy jako ośmieszający wskaźnik.

22 Z.Korzeniewski, DODN Najpopularniejsze gesty Podsumowując: Dłonie trzymamy zawsze przed sobą, dlatego w dużym stopniu zdradzają one nasze emocje i nastawienie. Wielu elementów mowy ciała trudno się nauczyć, ale gesty dłoni można długo ćwiczyć i doprowadzić je do perfekcji. Gesty kciuków są oznaką władzy i autorytetu. W czasach imperium rzymskiego kciuk uniesiony lub opuszczony oznaczał życie lub śmierć.

23 Z.Korzeniewski, DODN Na koniec, gesty znane wszystkim

24 Z.Korzeniewski, DODN

25


Pobierz ppt "Z.Korzeniewski, DODN Gesty dłoni i kciuków Na podstawie książki Allana i Barbary Pease „MOWA CIAŁA”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google