Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Eurosieroctwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Eurosieroctwo."— Zapis prezentacji:

1 Eurosieroctwo

2 EUROSIEROTA to dziecko, które wychowuje się bez co najmniej jednego rodzica, który wyjechał za granicę w celach zarobkowych.

3 EUROSIEROCTWO to fakt nieposiadania przez kogoś (niepełnoletniego) obojga rodziców lub jednego rodzica, którzy opuścili kraj za pracą. To zjawisko zalicza się jako jedno z poddziedzin „sieroctwa społecznego”.

4 W EUROSIEROCTWIE MOŻEMY WYRÓŻNIĆ TRZY STOPNIE OSIEROCENIA:

5 Stopień najwyższy: całkowite opuszczenie dziecka przez rodziców, czego konsekwencją jest zupełny brak kontaktów z naturalnymi rodzicami; w takim przypadku losem dziecka kierują obcy ludzie. Stopień średni: dziecko ma bardzo sporadyczny kontakt z rodzicami, np.: jedno z rodziców odwiedza dziecko w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jednak te odwiedziny są rzadkie i nieregularne. Stopień najniższy: rodzice dziecka wykazują pewne zainteresowanie jego losem.

6 PSYCHOLOGICZNE SKUTKI EUROSIEROCTWA DLA DZIECI

7 Obniżenie chęci do nauki.
Nie odrabianie prac domowych. Pogorszenie ocen. Obniżenie frekwencji. W stanach emocjonalnych dominuje: - uczuciowa pustka, - zaburzenie relacji z rówieśnikami, - nadpobudliwość, - agresywność, - problemy z koncentracją.

8 Dziecko może zamknąć się w sobie, a typowe objawy to:
- depresja, - odsunięcie się od otoczenia (znajomych, przyjaciół), - próby samobójcze, - okaleczanie się.

9 Dziecko może otworzyć się na wszelkie negatywne zmiany:
- kradzieże, - zmiana otoczenia (znajomych, przyjaciół), - kłamstwa, - bójki, - sięganie po używki (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze).

10 REASUMUJĄC Mogę stwierdzić, że uczuciowa lub fizyczna nieobecność ojca, czy matki oddziałuje hamująco i destrukcyjnie na rozwój dziecka wpływając między innymi na jego niską samoocenę, słabą motywację do nauki, dużą podatność na wpływ grupy rówieśniczej oraz duże prawdopodobieństwo wejścia w konflikt z prawem czy uzależnienie się. Pedagog: Marzena Ciesielska


Pobierz ppt "Eurosieroctwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google