Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Morze w poezji i malarstwie” O CZYM BĘDZIE MOWA: Kto wprowadził „morze” do literatury polskiej. Jaka epoka nawiązuje do pejzażu morskiego. Czym jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Morze w poezji i malarstwie” O CZYM BĘDZIE MOWA: Kto wprowadził „morze” do literatury polskiej. Jaka epoka nawiązuje do pejzażu morskiego. Czym jest."— Zapis prezentacji:

1

2 „Morze w poezji i malarstwie”

3 O CZYM BĘDZIE MOWA: Kto wprowadził „morze” do literatury polskiej. Jaka epoka nawiązuje do pejzażu morskiego. Czym jest poezja. Czym jest malarstwo. Symbolika morza Przykłady występowania motywu morskiego w poezji Przykłady występowania motywu morskiego w malarstwie Podsumowanie

4 Twórca pejzażu morskiego Morze i pejzaż morski do historii literatury polskiej wprowadził Adam Mickiewicz – uznawany za twórcę romantyzmu polskiego. Cisza morska; Żegluga i Burza wchodzące w skład Sonetów Krymskich Mickiewicza dały początek nurtowi marynistycznemu w polskim romantyzmie. Te trzy sonety to tzw. „tryptyk morski”.

5 „MORSKA EPOKA” Romantyzm-epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce. Romantycy zwrócili uwagę na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność.

6 Romantyzm był epoką, której poeci i malarze głębiej zainteresowali się naturą i pejzażem, czyniąc z przyrody bohatera i temat swych utworów. Jednymi z najważniejszych stały się motywy wodne.

7 Poezja To dziedzina twórczości literackiej, obejmująca utwory pisane wierszem: poezja romantyczna. Ich tematem są uczucia, przeżycia wewnętrzne emocje.

8 Malarstwo podstawowe obok rzeźby, grafiki, rysunku dziedzina sztuk plastycznych, która w dwuwymiarowych dziełach - obrazach posługuje się linią i barwą, określającymi formę, kompozycję, kolor, modelunek, światłocień, fakturę. Twórczość malarska podlega trendom, zasadom właściwym dla okresu w jakim powstaje. podstawowe obok rzeźby, grafiki, rysunku dziedzina sztuk plastycznych, która w dwuwymiarowych dziełach - obrazach posługuje się linią i barwą, określającymi formę, kompozycję, kolor, modelunek, światłocień, fakturę. Twórczość malarska podlega trendom, zasadom właściwym dla okresu w jakim powstaje.

9 Symbolika morza Morze symbolizuje czas, nieskończoność, pramaterię, stworzenie, potęgę, Chaos, zmienność, niezmienność, tajemnicę, mądrość, prawdę, życie, śmierć, zmysłowość, płodność, namiętność, zapomnienie, samotność, sumienie, niezdecydowanie, niepewność, bunt, przygodę, wytchnienie.

10 Przykłady występowania morza w poezji STAROŻYTNOŚĆ Biblia, Stary Testament MORZE - PRAMATERIA: "Kto zamknął morze drzwiami, gdy pieniąc się wyszło z łona? (...) gdy wyznaczyłem mu moją granicę i założyłem zawory i bramy, mówiąc: Dotąd pójdziesz, lecz nie dalej! I tu zatrzymają się dęte fale" (Księga Hioba).

11 Mitologia Okeanos w mitologii jest rzeką, która opływa płaską ziemię i oddziela ją od nieba. W niej co wieczór tonie słońce, by co rano się z niej wynurzyć. Odyseja Homer MORZE - POTĘŻNA SIŁA NIOSĄCA ZAGROŻENIE I ŚMIERĆ: "Nic nie ma gorszego nad morze, by złamać człowieka, choćby i najsilniejszego".

12 ROMANTYZM Smutno mi, Boże J. Słowacki MORZE - PRZESTRZEŃ WZMAGAJĄCA SAMOTNOŚĆ: Podmiot liryczny odczuwa samotność, to uczucie pogłębia jego położenie: "Dzisiaj na wielkim morzu obłąkany Sto mil od brzegu i sto mil przed brzegiem…".

13 Artyści u których morze jawi się najdojrzalej artystycznie i najgłębiej filozoficznie m.in.. Zbigniew Bieńkowski „Morze”, „Nieskończoność” Teresa Ferenc „Morze nocy i dnia”, „Morze miłości pełne” Zbigniew Herbert „Epizod”, „Wyspa” Jerzy Hordyński „Kropla oceanów”, „Sperlonga” Jarosław Iwaszkiewicz „Morze”, „Ryby” Julian Przyboś „Nad morze”, „Żaglowiec” Tadeusz Różewicz „Ziemia i morze”, „Muszla” Wisława Szymborska „Woda”, „W rzece Heraklita” Heinrich Heine „Żegluga”

14 W większości utworach już sam tytuł wskazuje na obecność „morza” w wierszu, ale co z utworem Jerzego Hordyńskiego pt. „Sperlonga”.? O to fragment Jego wiersza: „Odwróciłem krajobraz i nagle powietrze rosło czyste i słone. Kobiety wzdłuż morza Niosły kosze na głowach, ciężkie od winogron. Omijały ginące na brzegu meduzy.” Słowa takie jak : „morze” czy „meduzy” wskazują na występowanie motywu morza. Wnioskując, tytuły nie zawsze będą nam, czytelnikom mówić jaki motyw występuje w określonym utworze. A więc możemy go zaliczyć do „poezji morskiej”.

15 Przykłady występowania morza w malarstwie: Pejzaż morski to stały motyw zarówno w malarstwie, jak i w poezji. Często przedstawiano morze jako żywioł pierwotny, nieujarzmiony, przeklęty, kuszący tragicznych samotników, buntowników, symbolizujący zwłaszcza przeznaczenie. Morska katastrofa to jeden z popularnych romantycznych tematów. Czasem jednak morze przybierało barwy mistyczne, a symbolika odpływających statków sygnalizowała tajemnicę oddalania się, przechodzenia na drugą stronę, do innego niż ludzki świat.

16 Jeden z malarzy - William Tuner - stworzył przepiękny obraz zacytowany "Parowiec w czasie burzy śnieżnej".Tuner był malarzem żywiołów.

17 Oraz: „Statek niewolniczy” „Port w Dieppe” I wiele innych...

18 Ostatni obraz, który chciałam tutaj opisać to dzieło Wilhelma van de Velde noszący tytuł "Okręty w czasie burzy". Kolory dominujące na obrzeżach obrazu to czernie i szarości. Symbolizują one lęk oraz ogromna przestrzeń jaka jest powierzchnia morza, szczególnie w nocy.

19 I oczywiście wiele innych artystów: Abbate Niccolo dell' (ok.1512-1571), włoski malarz manierystyczny. Tworzył w rodzinnym mieście Modenie, następnie w Bolonii, a od wczesnych lat 50. XVI w. we Francji. Allston Washington (1779-1843), malarz amerykański. Malował pejzaże morskie i krajobrazy. Był pionierem romantyzmu w Stanach Zjednoczonych. Bakhuyzen Ludolf (1631-1708), holenderski malarz marynistyczny i akwaforcista. Hans Brinkmann -Niemiecki malarz, marynista. Malował widoki portowe, cumujące do nabrzeży barki, holowniki, kutry oraz stocznie

20 Gustaw Burghardt- Niemiecki malarz, marynista i pejzażysta. Malował przeważnie hamburski port, nabrzeża oraz ruch statków w kanale portowym. Bakałowicz, Stefan"Skały" Bednarski, Jan"Pejzaż z Rozewia" Bilińska-Bohdanowiczowa, Anna"Żaglówki w Pourville" Blonder, Sasza (Szaje)"Mały port" Chlebowski, Stanisław"Port nad Bosforem" Chlebus, Józef"Wybrzeże francuskie" Chwistek, Leon"Łódź"

21 Morze, sztorm, burza - to wszystko interesuje poetów, pisarzy jest zjawiskiem wszelkich artystów. Staje się dla nich inspiracją. Źródła: Wikipedia.pl „Morze u poetów” Zbigniewa Jankowskiego Słownik symboli literackich You Tube WYKONAŁA: Klaudia Zientek kl.IIIa


Pobierz ppt "„Morze w poezji i malarstwie” O CZYM BĘDZIE MOWA: Kto wprowadził „morze” do literatury polskiej. Jaka epoka nawiązuje do pejzażu morskiego. Czym jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google